Gdzie najlepiej pozwać bank za kredyt we frankach?

Data:

Jest wiele aspektów, które należy brać pod uwagę przy składaniu pozwu frankowego. Jednym z ważniejszych jest wybór sądu, do którego zostanie on złożony. Który sąd będzie właściwy dla złożenia pozwu za kredyt we frankach i czy kredytobiorca ma w tym względzie jakiś wybór?

Gdzie składa się pozew o unieważnienie kredytu w CHF?

Sprawy frankowe są rozpatrywane przez sądy powszechne – rejonowe, okręgowe (I instancja) oraz apelacyjne (II instancja). Konsument nie ma pełnej dowolności co do miejsca złożenia pozwu, jednak posiada pewną swobodę, która umożliwia mu wybór korzystniejszego rozwiązania. Najpierw należy określić właściwość rzeczową sądu, czyli ustalić, pod który sąd podlegać będzie dana sprawa. W przypadku gdy wartość sporu wynosi mniej niż 75 tys. zł dla sprawy cywilnej i mniej niż 100 tys. zł dla sprawy gospodarczej, może on zostać rozpatrzony przez sąd rejonowy. Gdy wartość ta jest wyższa, wówczas właściwy do rozpatrzenia sprawy będzie sąd okręgowy.

Następną istotną kwestią jest ustalenie właściwości miejscowej. Do listopada 2019 roku kredytobiorcy nie mieli wielkiego wyboru w tej kwestii – należało przyjąć, że właściwym sądem do rozpatrzenia sporu jest ten, pod który podlega siedziba pozywanego banku. Zdarzało się, że kredytobiorcy, aby ułatwić sobie sprawę, składali pozew do sądu właściwego dla oddziału, w którym zawarta została umowa.

W przypadku frankowiczów mieszkających daleko od Warszawy była to wówczas najwygodniejsza dostępna opcja, ponieważ umowa kredytowa była na ogół zawierana w oddziale najbliższym dla miejsca zamieszkania klienta. Bank mógł jednak zakwestionować decyzję kredytobiorcy, podnosząc argument o niewłaściwości miejscowej sądu – zatem w wielu przypadkach proces ostatecznie i tak toczył się w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego w 2019 roku – co się zmieniło?

Zmiany przyszły w listopadzie 2019 roku, gdy znowelizowano postanowienia Kodeksu postępowania cywilnego, dzięki którym to kredytobiorca ma prawo zdecydować, czy wniesie pozew do sądu właściwego dla siedziby banku, czy właściwego dla swojego miejsca zamieszkania.

Nowelizacja kodeksu miała na celu przede wszystkim odciążenie Sądu Okręgowego w Warszawie, w którym toczyło się (i nadal toczy) najwięcej spraw frankowych, co miało wpływ na długość postępowań. Od 2021 roku w ramach tego sądu funkcjonuje XXVIII Wydział Cywilny, który zajmuje się konkretnie sprawami frankowymi – frankowicze składający pozwy po 2019 roku w dalszym ciągu najchętniej wybierają Sąd Okręgowy w Warszawie, licząc, że doświadczenie tamtejszych sędziów umożliwi szybkie wydanie korzystnego dla nich wyroku. Ilość otwartych spraw frankowych w tym sądzie przekracza obecnie 23 tysiące, co przy ograniczonej liczbie sędziów może oznaczać bardzo długie oczekiwanie na pierwszą rozprawę.

Jak podjąć decyzję o wyborze miejsca złożenia pozwu frankowego?

Optymalnym rozwiązaniem jest podjęcie decyzji o wyborze lokalizacji sądu na podstawie opinii pełnomocnika. Doświadczony prawnik frankowy jest na bieżąco, jeśli chodzi o obecne tempo rozpatrywania spraw w poszczególnych sądach, jego porada będzie zatem dla klienta bezcenna. W wielu przypadkach okazuje się, że korzystniejsze będzie złożenie pozwu do sądu bliższego miejscu zamieszkania kredytobiorcy – np. w Gdańsku, Poznaniu czy Krakowie.

Tam również toczą się tysiące spraw frankowych, a sędziowie mają ogromne doświadczenie w ich rozpatrywaniu. Ponieważ obłożenie jest mniejsze, czas oczekiwania na pierwszą rozprawę także może być krótszy. Takie rozwiązanie będzie też mniej kłopotliwe dla klienta, który nie będzie musiał dojeżdżać na rozprawy z innego regionu Polski. 

Aby zrozumieć, jak duże jest obłożenie sprawami frankowymi Sądu Okręgowego w Warszawie, wystarczy spojrzeć na statystyki pozwów złożonych w pierwszym kwartale 2022 roku. Tylko w styczniu i lutym w stolicy złożono ponad 4500 pozwów frankowych – to niemal 10 razy więcej niż we Wrocławiu i kilkukrotnie więcej niż w Gdańsku.

Podczas ustalania właściwości miejscowej sądu warto wziąć pod uwagę decyzje życiowe, jakie kredytobiorca zamierza podjąć w najbliższym czasie. W przypadku złożenia pozwu o unieważnienie kredytu do Sądu Okręgowego w Gdańsku, sprawa od początku do końca będzie toczyła się w tej lokalizacji – zasada ciągłości jest określona przez art. 15 Kodeksu postępowania cywilnego. Jeśli więc kredytobiorca zamierza się w niedługim czasie przeprowadzić w inny region Polski, warto wziąć to pod uwagę podczas ustalania siedziby sądu, do którego złożony zostanie wniosek – w takiej sytuacji może się bowiem okazać, że lepszym wyborem będzie jednak sąd w Warszawie. 

Jak długo może trwać proces frankowy? Ile czeka się na pierwszą rozprawę?

Wielu frankowiczów zastanawia się, jak długo będzie trwał spór sądowy z bankiem i jaki jest czas oczekiwania na pierwszą rozprawę od momentu złożenia pozwu. Składa się na to wiele czynników. Na długość trwania całej procedury duży wpływ ma stopień skomplikowania sprawy, udział w niej biegłego sądowego, a przede wszystkim wyczerpująca i właściwa argumentacja obrana przez pełnomocnika strony pozywającej.

Choć sprawy frankowe trwają przeciętnie 2-3 lata, coraz częściej zdarza się, że udaje się uzyskać wyrok w I instancji już w 9, a nawet 6 miesięcy. Jest to efekt doskonałej pracy doświadczonych prawników, a także ujednoliconej linii orzeczniczej sądów powszechnych (głównie dzięki wyrokowi TSUE z 2019 roku, jak i kolejnym uchwałom Sądu Najwyższego, który jak do tej pory konsekwentnie staje po stronie frankowiczów). 

Czas oczekiwania na pierwszą rozprawę to ok. 6-12 miesięcy. Wiele zależy oczywiście od aktualnego obłożenia danego sądu sprawami frankowymi. Biorąc pod uwagę czas oczekiwania oraz okres biegu przedawnienia, który jest liczony osobno dla każdej wpłaconej raty, nie ma sensu zwlekać z decyzją o złożeniu pozwu. Każdy kolejny miesiąc odkładania decyzji na później to dla wielu kredytobiorców jedna przedawniona rata, a tym samym potencjalnie zmniejszająca się korzyść w przypadku wygranej sprawy. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach frankowych nadal rośnie

W ostatnim czasie liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach...

Ugody frankowe dla frankowiczów: Czy warto zawierać ugody z bankami?

W mediach trwa intensywna kampania sektora bankowego zachęcająca frankowiczów...

Frankowicze w Polsce – Wzrost liczby pozwów przeciwko bankom o 30 procent

W Polsce trwa lawina pozwów frankowiczów przeciwko bankom. W...

Prognoza kursu franka CHF na 2024 r. Co czeka Frankowiczów?

Kurs franka szwajcarskiego jest tematem, który budzi duże zainteresowanie...