Jak się przygotować na brak możliwości spłaty kredytu i ewentualnie działania banku z tym związane?

Data:

Sytuacji wywołanej pandemią koronawirusa nikt się nie spodziewał i nikt się nie mógł do niej przygotować, a w szczególności kredytobiorcy posiadający zobowiązanie kredytowe odnoszące się do waluty obcej, bo w ich przypadku wysokość rat kredytu zmienia się praktycznie z godziny na godzinę, i to nie w sposób, który byłby dla nich korzystny.

Wypowiedzenie umowy kredytu przez bank – co robić?

W wielu przypadkach zupełnie realna staje się więc groźba, że kredytobiorcy nie będą w stanie terminowo spłacać kredytów, a to z kolei spowoduje, że banki nie tylko zaczną wypowiadać umowy kredytowe, lecz również zaczną dochodzić swoich należności na drodze postępowania sądowego. W chwili obecnej taka perspektywa z całą pewnością nie napawa posiadaczy kredytów hipotecznych optymizmem, jeśli jednak posiadasz kredyt we frankach lub w innej walucie obcej, to masz nieco większe pole manewru by takim działaniom banków przeciwdziałać.

W przypadku relacji z bankami doskonale sprawdza się zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć”, dlatego, gdy już wiesz, że będziesz mieć problem z terminową spłatą zaciągniętego kredytu, wykorzystaj dostępne możliwości, a taką możliwością są np. wakacje kredytowe. Wakacje kredytowe pozwalają bowiem na pewien czas zawiesić spłatę kredytu, a więc mogą nieco odciążyć twój miesięczny budżet, musisz jednak pamiętać, że każdy bank w inny sposób owe „wakacje” uregulował, dlatego konieczne jest dokładne zapoznanie się z warunkami czasowego zawieszenia spłaty.

Gdy jednak „wakacje kredytowe” okażą się niewystarczające i mimo wszystko będziesz zalegać z płatnością na rzecz banku, to tak jak zostało na początku wskazane, spodziewaj się, że bank wypowie łączącą was umowę kredytową, a następnie wystąpi przeciwko tobie z powództwem o zapłatę.

Czy można cofnąć wypowiedzenie umowy kredytowej ?

W przypadku kiedy nie będziemy mieli środków na spłatę kredytu raczej cieżko będzie dogadać się z bankiem i doprowadzić do cofnięcia wypowiedzenia. Inna sprawa czy w obecnej sytuacji takie działania mają sens ekonomiczny.

Należy się więc przygotować na spór z bankiem w sądzie. W takim przypadku oczywiście trudno zagwarantować, że sąd powództwo banku oddali, jeśli jednak posiadasz kredyt we frankach szwajcarskich, to mając na uwadze orzecznictwo sądowe z ostatnich kilku miesięcy, jest bardzo prawdopodobne, że jeśli skorzystasz z usług dobrej kancelarii frankowej wygrasz w sądzie z bankiem, oczywiście pod warunkiem, że twoja umowa kredytowa spełnia kryteria uznania ją za nieważną lub niewiążącą w określonym zakresie.

Czy z bankiem można wygrać w sądzie ?

Analizując dotychczasowe orzeczenia wydane w sprawach frankowych, zauważyć można, że sądy unieważniają przede wszystkim takie umowy, które łącznie spełniają kilka warunków. Przede wszystkim umowa kredytowa musi być denominowana lub indeksowana do waluty obcej, najczęściej są to więc umowy odnoszące się do kursu franka szwajcarskiego, oraz musi zostać zawarta przez konsumenta, czyli pozyskany na jej podstawie kredyt nie mógł zostać przeznaczony na zakup nieruchomości, która służy tylko wykonywaniu działalności gospodarczej. Zaistnienie wskazanych dwóch elementów jest niezbędne by w ogóle zacząć w sądzie z bankiem merytoryczną dyskusję, gdyż podnoszone w sądzie argumenty dotyczące bezskuteczności określonych postanowień umowy lub jej zupełnej nieważności nie będą skuteczne, gdy umowa nie będzie odnosiła się kursu waluty obcej lub nie zostanie zawarta przez konsumenta.

Wybierz prawnika zanim otrzymasz pozew

Oczekując więc na pozew ze strony banku warto skontaktować się z prawnikiem i oddać mu do analizy zawartą umowę kredytową, w ten sposób wystarczająco wcześnie dowiesz się jakie masz szanse powodzenia w postępowaniu zainicjowanym przez bank i czy walka może być w ogóle skuteczna. Ponadto, będziesz mieć czas by zaplanować swoją linię obrony, a więc możesz spokojnie zastanowić się czy chcesz unieważnienia zawartej umowy czy jej odfrankowienia, oraz zgromadzisz niezbędne dokumenty. Wykonanie z wyprzedzeniem powyższych czynności, a więc zanim sąd doręczy ci pozew złożony przez bank, jest bardzo ważne, gdyż wszystkie istotne dla sprawy okoliczności będziesz musiał wskazać już w odpowiedzi na pozew, a na złożenie odpowiedzi będziesz mieć tylko dwa tygodnie od momentu, gdy pozew otrzymasz, w niektórych przypadkach okres ten może więc być zbyt krótki.

O tym, że postępowanie z bankiem można wygrać świadczą liczne korzystne dla frankowiczów wyroki sądów, pamiętaj jednak, że sprawy nie możesz zbagatelizować i liczyć na to, że „sama się wygra”, gdyż jeśli nie będziesz w sądzie podnosić właściwych twierdzeń i zarzutów, to sąd uwzględni powództwo banku i zasądzi na jego rzecz zapłatę. Nie powinieneś również unikać i celowo nie odbierać korespondencji kierowanej do ciebie przez bank lub przez sąd, bo przez takie działanie nie tylko nie będziesz wiedział jakie kroki bank względem ciebie podjął, lecz również nie będziesz wiedział co się w twojej sprawie dzieje, takie zachowanie wyklucza więc skuteczną obronę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Kredyty Frankowe w 2024: Sposoby na Unieważnienie Umowy i Odzyskanie Nadpłat

Zmaganie się z kredytami frankowymi stało się dla wielu...

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?

Wybór odpowiedniej kancelarii frankowej w Warszawie może wydawać się...

Czy opłaca się podpisać ugodę z bankiem za kredyt we frankach w 2024 roku?

Decyzja o podpisaniu ugody z bankiem w kwestii kredytów...

Unieważnienie umowy frankowej – co to oznacza? Jakie skutki niesie?

Kredyty we frankach szwajcarskich, które stały się gorącym tematem...