Jak wyjść z kredytu we frankach ?

Data:

Gdy kilka lat temu banki prześcigały się w ofertach kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich, nikt nie spodziewał się, że sytuacja tak diametralnie się zmieni i że ten produkt finansowy okaże się największą zmorą, zarówno kredytobiorców, jak i banków.

O co chodzi w kredytach frankowych

Przy pierwszych niewielkich zmianach w gospodarce i na rynku okazało się bowiem, że kurs franka szwajcarskiego jest szczególnie podatny na jakiekolwiek wahania, wówczas więc kredyt we frankach okazał się zobowiązaniem szczególnie niebezpiecznym. Kredyt hipoteczny odnoszący się do waluty obcej oczywiście w sam sobie nie jest z natury niekorzystny dla kredytobiorcy, jednak w przypadku kredytów we frankach szwajcarskich „główną rolę” odgrywają postanowienia zawarte w umowach, które uprawniają banki do dowolnego i niczym nieograniczonego ustalania wysokości zobowiązania kredytobiorcy i kolejnych rat kredytu, dlatego też z tego powodu można od takiego kredytu się uwolnić.

Jak pozbyć się kredytu we frankach

Umowę o kredyt we frankach można unieważnić lub odfrankowić, jednak każde z wymienionych rozwiązań wymaga wniesienia pozwu przeciwko bankowi i przeprowadzenia postępowania sądowego.

Unieważnienie frankowej umowy kredytowej jest rozwiązaniem najbardziej polecanym posiadaczom kredytu we frankach szwajcarskich, musisz jednak zdawać sobie sprawę, że jest to rozwiązanie najdalej idące, które powoduje, że umowa o kredyt hipoteczny przestaje istnieć.

Unieważnienie eliminuje zawartą umowę z obrotu prawnego, a więc nie jesteś już dłużej związany niekorzystnym kredytem, w takim jednak przypadku powstaje obowiązek wzajemnego rozliczenia się stron nieważnej umowy. Po unieważnieniu bank będzie więc musiał oddać ci wszystkie środki, które pobrał od ciebie na podstawie zawartej umowy, zatem odzyskasz wpłaconą do banku prowizję, wszystkie uiszczone raty wraz z odsetkami, składkę z tytułu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego (jeśli podlegałeś takiemu ubezpieczeniu) oraz wszystkie inne opłaty, które poniosłeś w związku z zaciągniętym kredytem we frankach szwajcarskich.

Po twojej stronie powstanie natomiast obowiązek zwrotu otrzymanego kapitału, może się jednak okazać, że do banku nic nie będziesz musiał zwracać, bo zawyżone opłaty, które bank od ciebie pobierał na przestrzeni lat, mogą przewyższać wartość udzielonego kredytu.

Unieważnienie powoduje, że już nie będziesz musiał płacić kolejnych rat kredytu, a zabezpieczenie hipoteczne ustanowione na twojej nieruchomości na rzecz banku zostanie zniesione.

Odfrankowienie powoduje natomiast, że z umowy o kredyt we frankach usunięte zostają klauzule walutowe stanowiące niedozwolone postanowienia umowne, zawarta umowa o kredyt hipoteczny nadal więc obowiązuje, lecz w zmienionej treści. Na skutek odfrankowienia bank musi więc na nowo przeliczyć pozostałe do spłaty zobowiązanie, gdyż usunięcie z umowy postanowień odnoszących się do waluty obcej powoduje obniżenie rat kredytu, a ponadto, bank będzie zobowiązany do zwrotu nadpłaty, która powstała z tego powodu, że przez lata spłacałeś kredyt w za dużej wysokości, gdyż bank bezprawnie obciążał cię dodatkowymi opłatami.

Kredyt we frankach pozew

Pozew przeciwko bankowi wnieść możesz do sądu w okręgu którego mieszkasz, taką możliwość daje ci bowiem niedawno znowelizowany przepis Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym powództwo o zawarcie umowy, ustalenie jej treści, o zmianę umowy oraz o ustalenie istnienia umowy, o jej wykonanie, rozwiązanie lub unieważnienie, a także o odszkodowanie z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy można wytoczyć przed sąd miejsca jej wykonania, a jak wiadomo, umowa o kredyt we frankach wykonywana jest tam gdzie mieszkasz. Ponadto, musisz pamiętać by od pozwu zapłacić opłatę sądową, co jednak istotne, w przypadku kredytu we frankach szwajcarskich opłata ta maksymalnie wynosi 1 000 złotych, jeśli występujesz z roszczeniem jako konsument. Zainicjowanie procesu nie jest więc aż tak bardzo kosztowne.

Najistotniejsze jednak jest by prawidłowo sformułować żądanie zawarte w pozwie oraz by przytoczyć właściwe argumenty i wskazać dlaczego kwestionujesz zaciągnięty kredyt we frankach, bo choć orzecznictwo sądów w sprawach frankowych jest korzystne dla kredytobiorców, to jednak z samego tego faktu procesu z bankiem nie wygrasz. W pozwie musisz więc wskazać, które postanowienia umowy o kredyt hipoteczny stanowią twoim zdaniem klauzule niedozwolone, jak w związku z tym kształtowało się twoje zobowiązanie, oraz jak bank wykonywał zawartą umowę. 

Musisz ponadto pamiętać by pozew spełniał wszystkie warunki formalne wynikające z obowiązujących przepisów i by dołączyć do niego wszelkie niezbędne do rozpoznania sprawy dokumenty. Od prawidłowo złożonego pozwu zależy bowiem nie tylko szybkość rozpoznania twojej sprawy frankowej, lecz również jej powodzenie i wygranie z bankiem, dlatego zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie prowadzenia sprawy o kredyt we frankach kancelarii, która zajmuje się prowadzeniem takiego rodzaju postępowań.

Prawnik kredyt we frakach

Powierzając swoją sprawę frankową profesjonaliście zyskujesz pewność, że twoje interesy będą w sądzie należycie reprezentowane i że wszelkie formalności związane z zainicjowaniem i prowadzeniem postępowania zostaną zachowane. Twój prawnik będzie również wiedział jak obalić argumenty wysuwane przez bank i co zrobić, gdy np. bank będzie zmierzał do przedłużenia postępowania. Procesy dotyczące kredytów we frankach szwajcarskich są bardzo skomplikowane pod względem prawnym, dlatego gdy już zdecydujesz się pozwać bank, zrób to mądrze, bo tylko w ten sposób zagwarantujesz sobie sukces.

Uwolnienie się od kredytu we frankach szwajcarskich wymaga oczywiście zaangażowania i cierpliwości, oraz może przysporzyć nieco stresu o wynik postępowania, musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że obecnie jest o wiele prościej uzyskać korzystny dla kredytobiorcy wyrok niż jeszcze kilka lat temu, gdy postępowania frankowe były istną nowością. Orzecznictwo w sprawach frankowych jest już na tyle stabilne, że kredytobiorcy niewiele ryzykują idąc do sądu, zaś bez przeprowadzenia procesu uwolnić się od kredytu we frankach nie można.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Kredyty Frankowe w 2024: Sposoby na Unieważnienie Umowy i Odzyskanie Nadpłat

Zmaganie się z kredytami frankowymi stało się dla wielu...

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?

Wybór odpowiedniej kancelarii frankowej w Warszawie może wydawać się...

Czy opłaca się podpisać ugodę z bankiem za kredyt we frankach w 2024 roku?

Decyzja o podpisaniu ugody z bankiem w kwestii kredytów...

Unieważnienie umowy frankowej – co to oznacza? Jakie skutki niesie?

Kredyty we frankach szwajcarskich, które stały się gorącym tematem...