Kredyty frankowe kancelaria z miejsca zamieszkania czy z miejsca złożenia pozwu?

Data:

[et_pb_section admin_label=”section”]
[et_pb_row admin_label=”row”]
[et_pb_column type=”4_4″][et_pb_text admin_label=”Text”]Choć orzecznictwo w sprawach frankowych jest przychylne kredytobiorcom i z łatwością można odnaleźć informacje dotyczące argumentacji frankowiczów, która jest uwzględniana przez sądy, to jednak samodzielne występowanie w sądzie przez kredytobiorców nie jest dobrym pomysłem. 

Postępowanie sądowe rządzi się swoimi prawami i wymaga posiadania wiedzy, której osoba nie będąca prawnikiem po prostu nie posiada, a że stawka w walce z bankami jest wysoka, warto do postępowania zaangażować profesjonalnego pełnomocnika.

Wybierając kancelarię i prawnika, który poprowadzi twoją sprawę frankową, na pewno zwrócisz uwagę na jego doświadczenie w prowadzeniu spraw frankowych i wiedzę z tego zakresu,.

Choć wiele kancelarii na swoich stronach posiada informacje, że świadczy profesjonalną pomoc frankowiczom to w skali kraju prawdziwych specjalistów jest bardzo niewielu. 

W związku z tym rozważając złożenie pozwu staniesz zapewne przed wyborem czy nawiązać współpracę z kancelarią, która ma siedzibę niedaleko twojego miejsca zamieszkania, czy też może lepiej powierzyć prowadzenie sprawy prawnikowi, który z kolei prowadzi działalność blisko sądu właściwego do rozpoznania twojej sprawy, dlatego dziś postaramy się na to pytanie odpowiedzieć.

Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego, generalną zasadą jest, że powództwo przeciwko osobie prawnej lub innemu podmiotowi niebędącemu osobą fizyczną wytacza się według miejsca ich siedziby, a więc przepisy nakazują złożyć pozew do sądu właściwego ze względu na miejscowość, w której ma siedzibę organ zarządzający danej osoby prawnej. 

Stosowanie powyższej zasady powodowało więc, że znaczna część pozwów przeciwko bankom trafiała do sądów do dużych miast, a zwłaszcza do Warszawy. 

Listopadowa nowelizacja przepisów ustawy spowodowała jednak, że roszczenia przeciwko bankom można kierować również przed sąd miejsca wykonania umowy, przepis wprost bowiem stanowi, że powództwo o zawarcie umowy, ustalenie jej treści, o zmianę umowy oraz o ustalenie istnienia umowy, o jej wykonanie, rozwiązanie lub unieważnienie, a także o odszkodowanie z powodu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy można wytoczyć przed sąd miejsca jej wykonania. 

Za miejsce wykonania umowy uważa się z kolei miejsce spełnienia świadczenia charakterystycznego dla umów danego rodzaju, w szczególności w przypadku sprzedaży rzeczy ruchomych – miejsce, do którego rzeczy te zgodnie z umową zostały lub miały zostać dostarczone, a w przypadku świadczenia usług – miejsce, w którym usługi zgodnie z umową były lub miały być świadczone. 

W przypadku kredytów we frankach miejscem spełnienia świadczenia będzie więc miejsce zamieszkania lub siedziba wierzyciela, a więc pozew możesz złożyć przed sąd właściwy ze względu na twoje miejsce zamieszkania. 

Sprawdzone kancelarie frankowe mają swoje siedziby głównie w dużych miastach. Informacje o nich możesz pozyskać wpisując w wyszukiwarce takie zwroty jak kancelarie frankowe Szczecin, kancelarie frankowe Poznań czy kancelarie frankowe Katowice

Na podstawie zacytowanego uregulowania masz zatem możliwość wyboru sądu, który będzie rozpoznawał twoją sprawę, a to z całą pewnością wpłynie na twoją decyzję o wyborze kancelarii, która będzie cię reprezentować.

Jeżeli zależy ci by twoją sprawę frankową prowadziła kancelaria i prawnicy posiadający duże doświadczenie w tego rodzaju sprawach to najszybciej taką kancelarię znajdziesz w dużych miastach w których do tej pory większość spraw frankowych było rozpoznawanych.  O tym czym się kierować w wyborze prawnika nagraliśmy osobny film do którego link zamieszczamy w opisie tego filmu.

W takim więc przypadku powództwo powinieneś wytoczyć według właściwości ogólnej, czyli do sądu właściwego ze względu na siedzibę banku, i powinieneś podjąć współpracę z kancelarią, która ma siedzibę w tym samym mieście co sąd rozpoznający sprawę, gdyż w ten sposób znacznie zminimalizujesz koszty zastępstwa procesowego. 

Jeśli bowiem pozew zostałby złożony według właściwości ogólnej, a twoje miejsce zamieszkania byłoby znacznie od niego oddalone i nawiązałbyś współpracę z kancelarią do której ty masz blisko, to niestety, ale za każde stawiennictwo na rozprawie prawnika przyjdzie ci dodatkowo zapłacić.

Jeśli natomiast chcesz, aby sprawa była rozpoznawana przez sąd właściwy ze względu na twoje miejsce zamieszkania, to wówczas i prawnika powinieneś szukać na miejscu, bo kancelaria znacznie oddalona wystawi dodatkowy rachunek za dojazd. 

W takim jednak przypadku powinieneś mieć na uwadze to, że może być ci bardzo ciężko znaleźć prawnika, który specjalizuje się w sprawach frankowych. Jak zostało powyżej wskazane, do tej pory sprawami frankowymi zajmowały się głównie sądy w dużych miastach i z tego powodu najwięcej kancelarii frankowych właśnie w dużych miastach ma swoją siedzibę. 

Zmiana przepisów, która pozwala wytoczyć powództwo przed sąd właściwy dla kredytobiorcy spowoduje, że sprawy te będą znacznie bardziej rozproszone i trafią do sądów, które nigdy w tym zakresie nie orzekały, a zatem i miejscowi prawnicy mogą mieć z takimi sprawami problem, bo nigdy nie przyszło się im mierzyć w tego rodzaju postępowaniach.

Wybór odpowiedniego pełnomocnika nie jest więc prostą sprawą, zwłaszcza teraz kiery na rynku powstało setki nowych podmiotów chcących zarobić na sprawach frankowych pomimo braku doświadczenia. Na pierwszy rzut oka możliwości masz sporo jednak w rzeczywistości tak nie jest. Warto więc taką decyzje poważnie przemyśleć.[/et_pb_text][/et_pb_column]
[/et_pb_row]
[/et_pb_section]

10 KOMENTARZE

 1. Przede mną decyzja czy sprawę skierować do sądu w Warszawie czy według miejsca zamieszkania tj. w Krakowie. Boje się, że te małe sądy nie znają istoty problemu, a w Warszawie temat jest lepiej znany i często po losowaniu sędziego już wiadomo na czym się stoi.
  Jak Państwo do tego podchodzą? Może ktoś coś słyszał o Krakowie?

  • My jesteśmy z Sosnowca, pozew mamy złożony w Warszawie. Kancelaria oczywiście z Warszawy – mają oddział w Gliwicach więc wszystko blisko załatwione. Niestety w Sosnowcu nie ma żadnych dobrych prawników od spraw frankowych.

 2. Składałbym tylko w Warszawie. Będzie na pewno dłużej ale sędziowie są w temacie bardziej w Warszawie niż w Krakowie a tym bardziej w Sosnowcu.

 3. Ja miałam do wyboru Wrocław albo małe miasto pod Poznaniem. Mój pełnomocnik zdecydował że składamy pozew w moim małym mieście w SR. Sąd orzeka na podstawie przepisów prawa, które jest takie samo w każdym miejscu w Polsce. Później okazało się, że pełnomocnik jest średni i drugi lepszy adwokat stwierdził, że najlepiej składać jednak we Wrocławiu gdyż sędziowie bardziej obeznani z tematem

 4. Te sprawy nie są wcale oczywiste dlatego mocno trzeba się zastanowić nad lokalizacją złożenia pozwu no i nad samym prawnikiem. Teraz obecnie to tylko 2 miasta wydają najwięcej dobrych wyroków frankowych – Wrocław oraz Warszawa. Orzecznictwo musi się dotrzeć. Ponadto nic dziwnego, gdy pełnomocnicy wnoszą po 10 różnych żądań w jednym pozwie, a jeden pełnomocnik takie, a inny takie. Nie byłoby też problemu, gdyby wprowadzono odpowiednią regulację.

 5. Czy ma znaczenie w jakiej odległości ode mnie znajduje się kancelaria z która chcę współpracować. Obecnie wszystko chyba da się załatwić zdalnie.
  Czy miejscem właściwym do złożenia pozwu jest sąd właściwy dla mojego miejsca zamieszkania, czy siedziby PKO BP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Kredyty Frankowe w 2024: Sposoby na Unieważnienie Umowy i Odzyskanie Nadpłat

Zmaganie się z kredytami frankowymi stało się dla wielu...

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?

Wybór odpowiedniej kancelarii frankowej w Warszawie może wydawać się...

Czy opłaca się podpisać ugodę z bankiem za kredyt we frankach w 2024 roku?

Decyzja o podpisaniu ugody z bankiem w kwestii kredytów...

Unieważnienie umowy frankowej – co to oznacza? Jakie skutki niesie?

Kredyty we frankach szwajcarskich, które stały się gorącym tematem...