Czym się kierować wybierając kancelarie frankowe

KANCELARIE FRANKOWE RANKING

JAK WYBRAĆ KANCELARIĘ DO SPRAWY KREDYTU CHF

Wydany w październiku 2019 roku przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyrok zobowiązuje sądy do rozpatrywania wniosków kierowanych przez szukających sprawiedliwości posiadaczy kredytów we frankach szwajcarskich. Wyrok TSUE nie jest jednak jednoznaczny z unieważnieniem poszczególnych klauzul w umowach bankowych i każdy z frankowiczów musi walczyć o swoje przed sądem. Po ogłoszeniu tej przełomowej decyzji wiele osób – również początkowo niezainteresowanych wchodzeniem na drogę sądową z bankiem – postanowiło wnieść swoją sprawę do sądu. Na ich potrzeby odpowiadają działające w dużych miastach, takich jak Warszawa czy Wrocław kancelarie frankowe, oferujące kompleksową obsługę spraw kredytowych. Jak wybrać odpowiedniego pełnomocnika i na co zwracać szczególną uwagę przy zawieraniu umowy z adwokatem? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając nasz poradnik.

Pomoc frankowiczom

Od kilku lat rośnie liczba firm prawnych oferujących pomoc frankowiczom. Dziesiątki jak nie setki ogłoszeń kancelarii frankowych pojawiło się w dużych miastach jak Warszawa, Kraków oraz Poznań,  ale także nie brakuje ich w mniejszych miejscowościach jak Opole, Sosnowiec czy Częstochowa. Wydawać by się mogło, że to naturalne działanie wolnego rynku, według którego wszędzie tam, gdzie występuje popyt, prędzej czy później musi pojawić się podaż. Tymczasem, standard obsługi wielu z tych – wydawałoby się – eksperckich i profesjonalnych podmiotów pozostawia sporo do życzenia. Wiedzą o tym ci klienci, którzy mają za sobą nieudaną współpracę z prawnikiem. Praktycznie każde większe miasto oferuje dziś prawdziwy wysyp biur adwokackich oraz spółek, stowarzyszeń i innych podmiotów, chcących pomagać frankowiczom.

Podmiotów na rynku jest bardzo wiele. Skąd wiadomo, która kancelaria najlepiej zabezpieczy nasze interesy?

Aby mieć pewność, że wybrało się najlepszą z dostępnych na rynku alternatyw, warto wziąć pod uwagę takie czynniki jak m.in.:

 • doświadczenie kancelarii adwokackiej i jej staż na rynku,
 • ilość prowadzonych postępowań frankowych oraz ich rezultaty,
 • jakość świadczonej obsługi prawnej,
 • podejście do prowadzonych spraw,
 • forma prawna organizacji (spółka jawna, komandytowa, spółka z o.o., stowarzyszenie),
 • koszty obsługi prawnej i sposób uzgadniania honorarium,
 • opinie o danej firmie zamieszczane w internecie lub zasłyszane od klientów.

Oczywiście to tylko niektóre z wielu czynników, mogących mieć wpływ na jakość pomocy oferowanej przez kancelarie. Frankowicze często posługują się także rankingami oraz zestawieniami najlepszych adwokatów, jednak zwrócenie uwagi na wymienione powyżej aspekty z pewnością nie zaszkodzi. Mając na uwadze popularność kredytów we frankach, warto dodatkowo zasięgnąć informacji u rodziny lub znajomych. Być może ktoś z bliskich również dochodził roszczeń w sporze z bankiem i może polecić sprawdzonego adwokata.

Informacje pomocne znajdziesz w bazie przedsiębiorców na stronie https://prod.ceidg.gov.pl

Po czym poznać dobrą kancelarię frankową

Wiele osób poszkodowanych przy zawieraniu umów o kredyt we frankach zastanawia się, jak – nie posiadając odpowiedniej wiedzy i doświadczenia – wybrać najlepszego pełnomocnika do reprezentacji w sporze z bankiem. Bardzo często, sama wizja batalii sądowej „szarego” obywatela z potężną machiną bankową, dysponującą najlepszymi prawnikami, okazuje się przytłaczająca. Warto jednak przełamać strach, biorąc pod uwagę, jak wiele jest do zyskania w przypadku pozytywnego wyroku sądu.

Unikaj zapewnień o łatwej wygranej

Dobrą kancelarię poznasz po tym, że żaden z jej przedstawicieli nie będzie próbował wmówić Ci, że sprawy frankowe są łatwe do wygrania, ani deklarował 100% szansy na pozytywne zakończenie sporu z bankiem. Składanie takich deklaracji najzwyczajniej w świecie nie ma sensu. Oczywiście – co do zasady – spory z dziedziny prawa cywilnego rozstrzygane są na gruncie przepisów ogólnych. Jednak odfrankowienie kredytu czy unieważnienie umowy to materia na tyle skomplikowana, że żadna poważna instytucja nie zagwarantuje Ci murowanego sukcesu na sali sądowej.

Jeśli kancelaria, spółka, handlowiec, stowarzyszenie, społeczność lub fundacja oferująca pomoc frankowiczom proponująca rozwiązanie problemu frankowego oświadcza, że sprawy frankowe obecnie są łatwe lub podaje, że sprawę można wygrać na 100% powinieneś zdecydowanie zrezygnować z dalszych rozmów

Piękne i kolorowe oferty spółek oraz zapewnienia handlowców wymagają gruntownej weryfikacji przed podpisaniem umowy

Sprawdź formę prawną kancelarii

Kolejnym czynnikiem, który warto uwzględnić przy wyborze instytucji mającej zapewnić Ci obsługę prawną, jest jej forma organizacyjna. Wbrew pozorom, to czy dana firma działa jako spółka jawna, partnerska, akcyjna czy z ograniczoną odpowiedzialnością, nie jest dla Ciebie bez znaczenia. Radca prawny lub adwokat może prowadzić działalność wyłącznie w ramach spółki cywilnej, lub osobowej. Jeśli pełnomocnictwo oferuje Ci podmiot będący spółką z o.o. lub S.A., powinieneś wiedzieć, że nie jest on prowadzony przez osobę z wykształceniem prawniczym, ani tytułem adwokackim, co zwalnia ją m.in. z obowiązku stosowania zasad etyki zawodowej.

Warto, wybierając kancelarie frankowe, zwrócić uwagę również na ich lokalizację. Najbardziej prestiżowe instytucje, zapewniające najwyższy standard obsługi, mieszczą się zazwyczaj w największych ośrodkach miejskich. Z tego powodu znacznie łatwiej będzie uzyskać profesjonalną pomoc frankowiczom z Wrocławia lub Warszawy niż z mniejszych miast.

Uwaga! Nawet niektórzy adwokaci i radcowie prawni działają w „nieszablonowy” sposób. Umowę podpisujesz z firmą pośredniczącą (sp. z o.o. lub s.a), stowarzyszeniem, fundacją a docelowo sprawę ma prowadzić prawnik z którym prowadzisz rozmowę. Gdy spotkasz się z propozycją takich rozwiązań musisz uważać, ponieważ mogą one być stosowane przez prawnika w celu ograniczenia swojej odpowiedzialności lub ominięcia przepisów Kodeksu Etyki Adwokackiej!

W Internecie pojawiły się informacje, że niektóre spółki mogą mieć krzywdzące zapisy w umowach. Sprawą zajął się UOKIK. zródło www.rmf24.pl
Wśród wielu informacji w Internecie można znaleźć wartościowe wpisy które pomogą wybrać odpowiedniego prawnika do sprawy

 

Doświadczenie kancelarii niezmiernie ważne w sprawach frankowiczów

O ile miejsce, w którym firma ma swoją siedzibę, forma organizacyjna instytucji czy opinie w internecie są ważne, o tyle kluczowym czynnikiem warunkującym wybór kancelarii do odfrankowienia kredytu, zawsze powinno być jej dotychczasowe doświadczenie. Jak już wspomnieliśmy, spory frankowe są niezwykle skomplikowane i wymagają indywidualnej strategii procesowej. Staż firmy adwokackiej to jedno, a liczba prowadzonych i wygranych przez nią spraw o kredyty w tej obcej walucie – drugie. Jeśli kancelaria utrzymuje się na rynku od lat i ma ugruntowaną renomę, frankowicze mogą być pewni, że nie jest kolejnym biznesem, mającym na celu wyłącznie zarobienie łatwych pieniędzy na szukających pomocy ludziach. Niestety, wiele firm trudniących się obsługą takich postępowań powstało na fali popularności roszczeń w tym zakresie i trudno ocenić ich skuteczność oraz rynkową pozycję. Na drugim biegunie znajdują się instytucje od lat działające w branży, które miały swoich klientów na długo przed rozpoczęciem postępowań o odfrankowienie kredytów.

Indywidualny stosunek adwokata do prowadzonego postępowania frankowe

Warto przed podjęciem decyzji sprawdzić informacje oraz opinie o kancelariach w Internecie

W parze z wieloletnim doświadczeniem kadry prawniczej powinno iść również indywidualne podeście do każdej z prowadzonych spraw. Adwokat lub radca prawny, reprezentujący Cię w sporze z bankiem powinien działać według strategii uwzględniającej indywidualne okoliczności Twojego procesu, który tylko na pozór jest podobny do postępowań innych frankowiczów. Pomoc kancelarii będzie tym skuteczniejsza, im bardziej adwokat zaangażuje się w Twoją sprawę. Dzięki szczegółowej analizie wszystkich czynników strona przeciwna nie będzie w stanie niczym zaskoczyć reprezentującego Cię pełnomocnika na sali sądowej.

Niestety, w wielu przypadkach indywidualne podejście jest kwestią lekceważoną – dotyczy to zwłaszcza nowych podmiotów, które od niedawna proponują pomoc frankowiczom. Przykładanie jednej miary do różnego typu sporów i materii prawnych jest również domeną wielu przedstawicieli handlowych z branży odszkodowań komunikacyjnych, którzy od niedawna także działają na rynku spraw frankowych. Unikanie tego typu instytucji na rzecz renomowanych kancelarii o ugruntowanej renomie będzie najlepszym wyjściem.

Pod przykrywką bezpłatnych wykładów lub szkoleń online dla frankowiczów prawnicy często poszukują nowych klientów

Szkolenia dla frankowiczów – na co trzeba uważać?

Wiele firm próbuje również dotrzeć do osób mających kredyty we frankach poprzez adresowaną do nich ofertę darmowych szkoleń i konferencji na temat unieważnienia umowy czy odfrankowienia kredytu. Bardzo często tego typu spotkania są jedynie pretekstem do pozyskania klientów przez kancelarię, która przekonuje, że wygranie sprawy z bankiem to czysta formalność. Tego typu oferty również najlepiej omijać z daleka.

 

 

 

Kancelarii frankowych najlepiej szukać w dużych miastach jak Warszawa czy Wrocław

Jak weryfikować podmioty oferujące pomoc frankowiczom?

Jak spośród kolorowych, przyciągających uwagę ofert kancelarii obiecujących „gwarantowany sukces” i „100% szans na wygraną z bankiem” wybrać tę, która da Ci realną szansę na korzystny wyrok sądu? Czas na weryfikację firmy masz przed podpisaniem umowy i warto go dobrze wykorzystać. W dobie internetu oraz powszechnego dostępu do informacji sprawdzenie firmy oferującej Ci swoje usługi nie jest szczególnie trudne. Kilka sposobów opisaliśmy w tym tekście. Zanim wybierzesz wrocławską, poznańską czy warszawską kancelarię frankową, ustal na jej temat takie fakty jak:

 • forma organizacyjna (spółka, fundacja, firma jednoosobowa, stowarzyszenie, społeczność),
 • czas, od jakiego biuro funkcjonuje na rynku,
 • opnie o zatrudnianych przez nią adwokatach i radcach prawnych,
 • obszary, w których specjalizowała się przed prowadzeniem spraw frankowych,
 • ilość prowadzonych i wygranych sporów o odfrankowienie kredytów lub unieważnienie umów.

Jeśli którykolwiek z powyższych czynników wzbudzi Twoją wątpliwość, zastanów się, czy na pewno warto skorzystać z pomocy takiej instytucji.

Na naszej stronie znajdziesz informacje na podstawie których sam znajdziesz zapisy niedozowolone w umowach Bank Millennium, BGŻ, BPH Money Bank, Deutsche Bank, Eurobank, Fortis, Getin, Ing Bank Śląski, Kredyt Bank, Lucas i wszystkich innych banków które udzialały kredytów frankowych

Ile kosztuje obsługa spraw frankowych?

Rolą tego artykułu nie jest bynajmniej kwestionowanie wysokości honorariów pobieranych za pomoc frankowiczom. Warto jednak ustalić kwestie dotyczące wynagrodzenia w sposób, który nie spowoduje przesadnego obciążenia domowego budżetu. Ważne, by sprawy finansowe uzgodnić jeszcze przed spisaniem umowy, bez względu na to, czy zdecydujesz się zapłacić adwokatowi określoną odgórnie kwotę, czy umówicie się na procent od wygranej sumy, czyli tzw. success fee.

Choć zapłata wynagrodzenia po wygranej sprawie wydaje się odległą kwestią warto dokładnie ustalić ile będzie wynosiła płatność

 

Jak widać, wybór kancelarii adwokackiej nie jest rzeczą łatwą i nie powinien być dokonywany pochopnie. Tylko szczegółowa analiza wszystkich wymienionych powyżej czynników pozwoli Ci zdobyć pełnię wiedzy o podmiocie, oferującym pomoc w sporze z bankiem. Powinieneś mieć na uwadze, że popularność postępowań dotyczących odfrankowienia kredytów czy unieważnienia umów skutkuje pojawieniem się wielu nowych instytucji, o których trudno cokolwiek powiedzieć. Wiele z nich nie jest w stanie pochwalić się żadną wygraną w imieniu frankowiczów sprawą. Jednocześnie ich przedstawiciele obiecują potencjalnym klientom, że zwycięstwo w skomplikowanym sporze prawnym ze świetnie zorganizowanym przeciwnikiem z sektora bankowego jest formalnością. Tymczasem, żadna z liczących się firm nie da frankowiczom takich gwarancji przed rozpoczęciem postępowania sądowego, o czym również warto pamiętać. Podobnie jak żaden ranking kancelarii frankowych nie zagwarantuje Ci pozytywnego wyroku, nawet jeśli Twojej sprawie przyjrzy się któraś z zajmujących w nim czołowe miejsca instytucji.

Decyzja o współpracy z podmiotem, który proponuje wysokie wynagrodzenie success fee na poziomie wyższym niż 10% powinno skłonić nas do starannego przemyślenia oferty. W każdym przypadku należy żądać wpisania do umowy górnej kwoty premii za sukces wyrażonej w PLN

68 KOMENTARZE

 1. Czytałem wiele poradników jak wybierać kancelarie frankowe, czym się kierować i na co zwracać uwagę. Uważam, że wasz poradnik jest jednym z najlepszych dla frankowiczów i będe go pokazywał każdemu kto zaczyna poszukiwania prawnika do spraw frankowych. Jednocześnie uważam, że powinniście rozbudować poradnik o informacje związane z lokalizacją poszukiwań kancelarii. Często spotyka się ludzi którzy mówią – proszę mi polecić dobrą kancelarię dla frankowiczów we Wrocławiu, Warszawie czy Poznaniu bo tam mieszkają a nie zdają sobie sprawy, że nie koniecznie trzeba wybierać prawnika z miejsca zamieszkania. Powinniście być może w kolejnym poradniku dla frankowiczów omówić temat specyfiki spraw frankowych wskazując z punktu widzenia lokalizacji pełnomocnika, przydał by się też bardziej rozbudowany wątek o pracy takich kancelarii. Całkiem sporo osób myśli, że w zakresie postępowania o odfrankowienie lub unieważnienie umowy każda kancelaria prowadzi sprawy dokładnie tak samo i często decydującym czynnikiem jest cena. Przez taki sposób myślenia wiele osób może być w kłopotach. Warto przygotować jakiś tekst. W razie czego służę pomocą w komentarzach, mam duże doświadczenie w wyborze prawników frankowych oraz obserwacji ich pracy

   • Zobacz Paweł Borowski adwokat z Wrocławia, Kancelaria frankowa typowo wyspecjalizowana. Człowiek z bardzo w porządku podejściem, elastyczny jak na tą branżę

   • Może dlatego, że w tych kancelariach nie ma normalnych dostępnych dla ludzi cen 😀 – każdy sobie życzy dość srogiej opłaty wstępnej a na koniec jeszcze premii od wygranej

    • Przeczytaj artykuł jeszcze raz to zrozumiesz dlaczego tak jest. Prowadzenie sprawy frankowej to nie jest powszechna wiedza wśród prawników. Ogrom kancelarii zaczynało po tsue czyli ok 10.2019 więc to świeżaki w branży, ci co są dłużej i wiedzą jak prowadzić te sprawy się cenią. Tak jest u prawników, tak jest w budowlane tak jest nawet u lekarzy. Tak działa rynek

     • A ja się pytam ile frankowiczow realnie odzyskało jakieś pieniądze od banku, ilu dostało nowy harmonogram i ilu udało się wykreślić hipotekę po odfrankowieniu

 2. Krótki artykuł a ogromna ilość wiedzy dla frankowicza poszukującego pomocy prawnej. Nawet nie zdawałem sobie sprawy, że wybranie prawnika do sprawy frankowej może wiązać się z taką ilością koniecznych do wykonania analiz. Dużym ułatwieniem myśle dla każdego byłoby wskazanie dobrych kancelarii frankowych w największych miastach. Mnie osobiście interesuje Warszawa. Będę bardzo wdzięczny za wskazanie kancelarii która dobrze poradzi sobie w walce z banksterami

 3. Najważniejsza zasada powinna być wytłuszczona UNIKAJ SPÓŁEK Z O.O. I S.A – WSZELKICH nawet jak zachęca do tego niby to radca prawny lub adwokat. Miałem taki przypadek, znajomy poszedł do radcy prawnego a ten siup umowa ze sp. z o.o. – wiadomo dlaczego. Żadna dobra kancelaria frankowicza nie robi takich numerów a spółkom nie ufamy z baaardzo wielu powodów

 4. Porady dotyczące kancelarii frankowych doskonałe. Natomiast rozmieszczenie tekstu na stronie fatalne, popracujcie nad układem strony bo bardzo ciężko się to czyta. Nie mniej jednak brawa dla autora za ciekawe i trafne wywody

 5. Czy kancelarie frankowe jak już mają wyrok tsue są już w stanie negocjować ceny, że dalej pozew frankowy kosztuje kilka tysięcy złotych

  • Sam pozew to może napiszą taniej ale cała sprawa to dziesiątki pism nieraz. Kancelarie frankowe robią tylko sprawy w całości. Żadna renomowana w tych sprawach kancelaria nie podejmie się tylko napisania pozwu. Oni nawet nie chcą przejmować spraw od ludzi co zlecili komuś innemu i nie są zadowoleni. Raczej nie ma szans na takie rozwiązanie

 6. A co sądzicie o pozwie zbiorowym? Podobno są kancelarie co zbierają duże grupy ludzi i składają pozwy zbiorowe wtedy opłata jest mniejsza i podobno wynosi ok 1000zł. Ostatnio była nawet głośna akcja, że frankowicze pozwali grupowo Skarb Państwa? Czy ktoś wie może która kancelaria robi teraz pozwy zbiorowe frankowiczów i można by do nich dołączyć?

  • Jeśli pytasz tuta o pozew zbiorowy to nie jesteś jeszcze gotowa ani na wybór kancelarii ani tym bardziej pozwanie banku, a wręcz długa droga przed tobą. Zacznij od poszukiwań w Google informacji o pozwach zbiorowych frankowiczów. Informacje pewnie cie zaskoczą. Wstępnie naświetle, że niektóre sprawy są w sądzie już 3 lata i jeszcze się nie zaczeły. Niestety procedura pozwów zbiorowych w Polsce jest marna i się nie sprawdza. Znajdziesz prawników i kancelarie, które chętnie składają pozwy zbiorowe bo dla prawnika to biznes jak żaden inny – duża gotówka, wręcz gigantyczna i niewiele pracy, proces ciągnący się latami. Marzenie prawników. Są jednak uczciwi adwokaci i radcowie prawni, którzy odradzają pozwy zbiorowe – właśnie ze względu na czas ich trwania i nieumiejętne procedowanie sądów w tych sprawach. Są nawet tacy co weszli w to z klientami ale sami widzą jakie to słabe rozwiązanie i proponują klientom wycofanie się. Ale są też tacy co widzą w tym kasę i zbierają właśnie ludzi aby pozwać skarb Państwa – pytanie tylko po co i dlaczego? Bo realnych korzyści z takiego procesu nie ma nikt oprócz prawnika, który to prowadzi.

   Termat jest szeroki, omówiony w Internecie w wielu miejscach. Nie ma co powielać. Poszukaj też informacji o pozwach indywidualnych, wybierz dobrą kancelarię frankową, z doświadczeniem, dobymi opiniamii reputacją, taką co się trzyma jak najdalej pozwów zbiorowych. Przygotuj gotówkę bo 1000zł to pewnie będzie kosztowała 1 wizyta w sądzie na rozprawie z dojazdem a sama sprawa pewnie powyżej 10.000zł pierwsza instancja minimum. Ale takie koszty mają prawnicy z doświadczeniem. Z kim innym nie ma co iść do sądu bo porażka zaboli finansowo jeszcze bardziej. Żyć z frankiem jak widać się nie da bo nie wiesz czy za rok znów nie będzie jakiegoś wirusa i czy CHF nie będzie wtedy kosztował 7 zł. Więc pozwać bank trzeba ale trzeba to zrobić mądrze, a żeby było mądrze to trzeba mieć elementarną wiedzę o procesach frankowych

   • Dzień dobry
    Widzę że dyskusja ostro trwała 2 lata temu, a jaka sytuacja jest dzisiaj. Na jakim etapie jesteście ze swoimi pozwami? Ja mam kredyt w BGŻ

 7. Najlepiej kierować się zdrowym rozsądkiem. Trzeba przy tym mieć trochę wiedzy i czytać takie wpisy jak ten. Warto też zwrócić uwagę na charakter prawnika z którym rozmawiamy oraz właściciela kancelarii. Niektórzy to takie buce, myślące że wszystkie mózgi pozjadały, że już na wstępie się odechciewa mieć z nimi jakikolwiek kontakt. I najlepsze, że to są radcy prawni z dużym doświadczeniem.

  Polecam uważać na spółki w każdym wymiarze. Wiele spółek z o.o. prowadzonych jest przez osoby które nawet nie posiadają wykształcenia prawniczego, a zanim zajęli się „pomocą” dla frankowiczów sprzedawali np polisy inwestycyjne – dlatego zawsze należy zapytać człowieka z którym rozmawiamy czy ma wykształcenie prawnicze bo nawet z tym może być różnie. Najczęściej takie osoby się przedstawiają jako Ekspert od spraw kredytów frankowych a taka funkcja nic nie znaczy.

  Każdego prawnika, który z nami rozmawia jako kancelaria adwokacka lub radców prawnych a później informuje, że umowę jednak podpiszemy z jego spółką z o.o. należy natychmiast wykluczyć z dalszych rozmów. To się zrobiła bardzo niebezpieczna praktyka

 8. Która kancelaria szybko ogarnie sprawę unieważnienia kredytu frankowego? Czy teraz ogólnie podczas tej epidemii jest dobry moment aby skierować się do prawnika? Jak możliwie najszybciej załatwić to unieważnienie umowy?

  • Do unieważnienia umowy szybko nie doprowadzisz, chociaż są kancelarie które doprowadzają do tego na 1 rozprawie ale zanim ją wyznaczą minie zapewne rok. Zwłaszcza w obecnej sytuacji gdzie wszyscy ruszą do sądów bo obecny kurs franka jest wręcz kosmiczny. 

   Teraz warto zwrócić się do prawnika i już zlecić prowadzenie sprawy bo kto wie co będzie za 3 miesiące. Teraz dasz umowę do analizy, prawnik wszystko przygotuje i pozwie bank, masz pewnie jeszcze jakaś wydolność finansową – co będzie za pół roku albo za kilka miesięcy nikt nie wie. Może rząd będzie wspierał banki dając im uprawnienia które spowodują, że sytuacja kredytobiorców będzie niekorzystna.

   Pozwiesz bank to możesz nie płacić – jak masz prawnika to najwyżej pozwą cie ale prawnik będzie przygotowany na to. Dla dobrej kancelarii frankowej pozew banku po zaprzestaniu płacenia to nie jest trudna sprawa ale trzeba się do niej przygotować. Jak będzie afera z tymi wakacjami kredytowy to wszyscy nagle przestaną płacić albo będą pozywać banki więc wiadomo, że dostęp do prawników będzie utrudniony.

   Aby przestać płacić to też trzeba zrobić to zgodnie z pewnymi wytycznymi aby później nie skomplikować sobie sprawy w sądzie. Tak więc po pozwaniu banku możesz przestać płacić raty, są ku temu nawet możliwości prawne do omówienia z prawnikiem – jedynie co się może wydarzyć to bank wpisze cie do BIK – natmiast bank nie ma możliwości skierowania sprawy do komornika, zabrania nieruchomości czy poczynienia innych dla kredytobiorcy negatywnych ruchów prawnych. Może tylko pozwać ale jeśli jesteśmy pod opieką kancelarii to i na to będziemy przygotowani

 9. Fajny artykuł, niestety teraz cieżko podjąć decyzję o współpracy a pewnie po epidemii wszystkie dobre kancelarie frankowe będą zawalone sprawami po uszy. Wszyscy moi znajomi co dotychczas nie uważali kredytu frankowego za problem teraz już zdecydowani są pozwać bank na 100%, sporo osób nawet już organizuje zaświadczenia z banku niezbędne do pozwania banku. Tak więc i tak siłą rzeczy skończy się tak, że część ludzi pójdzie do prawników słabo wyspecjalizowanych lub da się namówić na współpracę z pośrednikami. Nawet nie tyle, że dadzą się namówić ale moim zdaniem te kilkanaście sprawdzonych kancelarii nie podoła przerobić tego wszystkiego, być może też podniosą ceny – a pewnie tak będzie gdyż popyt będzie większy niż podaż.

  I co w takiej sytuacji jak usługa dobrej kancelarii nie będzie dostępna? Lepiej nie iść do sądu czy iść z kimś kto wydaje się pewny ale moze by roznie?

  Nie da się już żyć z tym kredytem frankowym po takiej sytuacji.

 10. Kancelaria kredyty we frankach – jak wybrać? To pytanie niby jest proste bo jaki może być problem z wyborem prawnika ale każdy z Państwa (podobnie jak ja) po dokładnym zbadaniu sprawy sam się przekona jak wartościowe są informacje zawarte w tym artykule i że należy się ich trzymać ściśle!!

  Dlaczego ściśle? Prawnicy a zwłaszcza handlowcy z spółkach z o.o. mają niesamowity dar przekonywania. Gdy już nawiążemy z nimi relacje nawet z ciekawości i damy się omotać to jesteśmy bezsilni – oni mają wiedzę, potrafią ładnie mówić a frankowicze mają problem i to problem niebagatelny dlatego są podatni na sugestie wszelkie.

  Zasady których trzymamy się bardzo mocno i od nich nie odstępujemy
  1. Nie zlecamy spółkom – z o.o. s.a i każdej innej – nawet z nimi nie rozmawiamy, to są za trudne sprawy aby powierzać to komuś kto wcześniej odzyskiwał pieniądze za auta po stłuczkach albo złamaną nogę – nawet jak podają wyroki i liczby nie jesteśmy w stanie tego zweryfikować
  2. Nie zlecamy prawnikom którzy po wstępnych rozmowach chcą nas zmusić do podpisania umowy ze sp. z o.o. a tym samym pozbawić nas pewnych gwarancji jakie mamy zawierając umowę bezpośrednio z adwokatem lub radcą prawnym
  3. Wysyłamy dokumenty do analizy tylko do 2-3 podmiotów wstępnie wyselekcjonowanych z niewielkiego grona dobrych specalistów – jest ich obecnie ok 20 dobrych kancelarii ( tak tylko i aż tyle )
  4. Trzymamy się tylko sprawdzonych podmiotów znanych na rynku – unikamy nowych twarzy!
  5. Sprawdzone kancelarie są tylko w dużych miastach Warszawa, Wrocław, Poznań – tylko w takich miastach szukamy prawnika – ja wiem, że teraz na każdym rogu kancelaria dla frankowiczów ale interesują nas tylko sprawdzone kancelarie

  Trzeba się trzymać tych reguł inaczej już po nas. A po zleceniu sprawy jak przyjdzie chwila na reflekcje to jest już za późno – źle napisany pozew może być sytuacją z której już nie wybrniemy

  • w Votum minimum 4-5 lat , u mnie juz zaraz bedzie czwarty rok i biora 30% a od uniewaznienia jeszcze raz 8% od odzyskanej calosci, 3 lata nie kiwneli palcem w ogole.

 11. ranking kancelarii frankowych na śląsku jakiś macie? albo ewentualnie ranking kancelarii w Poznaniu? Może być adwokatów lub radców prawnych, bez znaczenia ale wolałbym w tych regionach

  • O ranking kancelarii raczej cieżko o taki lokalny bo tych kancelarii jest bardzo mało. Jesli już ranking kancelarii to ogólnopolski

  • ranking kancelarii tu czy ranking kancelarii tam. sam musisz porównać oferty i wybrać to co dla ciebie najlepsze. ranking kancelarii ewentualnie może cie naprowadzić na trop kancelarii które robią długo sprawy frankowiczów jeśli wyszukasz sobie jakiś stary ranking kancelarii

 12. kancelarie frankowe to jest nadal nisza. Niby kancelarii radców prawnych i adwokatów co na stronie mają napisane jako specjalizacja kredyty frankowe jest sporo. Zwłaszcza wyrok Tsue spowodował, że co 3 kancelaria prawna zaczęła robić kredyty frankowe. Ale to złudzenie, nawet dobry prawnik od prawa cywilnego nie poradzi sobie w starciu z bankami bez odpowiedniego doświadczenia. Co więcej powstaje też wiele firm które nazywają się kancelarie frankowe a nie są prowadzone ani przez adwokatów ani przez radców prawnych i gdy już złapią jakiegoś nieświadomego frankowicza na szybko szukają kogoś nawet wśród aplikantów adwokackich lub radców prawnych kto im napisze pozew. Widziałem ostatnio sporo takich wpisów

  albo

  • To jest niestety objaw tego, że ludzie poddają się narracji, że kancelarie frankowe które od dawna robią sprawy i mają kredyty frankowe w 1 palcu to drogie rozwiązanie i aby u nich coś zrobić trzeba wyłożyć kilka tysięcy złotych za cokolwiek a przecież wszyscy mówią, że wyrok TSUE sprawę załatwił. Wybierają pierwszego lepszego prawnika albo firmę która zadzwoni i powie, że robią sprawy frankowe dobrze i spisują się lepiej niz kancelarie frankowe. Później taki pozew frankowy jak widać sporządza przypadkowa osoba. Skrajnie przypadkowa bo jak widać ktoś kto zleca sporządzenie bardzo poważnego pozwu nawet nie zna autora pozwu i zleca to przez internet. To jest coś co może przynieść ogromne szkody wszystkim frankowiczom bo te sprawy będą w większości przegrane za jakiś czas. Profesjonalne kancelarie frankowe mogą wygrywać jakiś procent spraw ale jak większość pójdzie ze sprawami do przypadkowego radcy prawnego to się skończy fatalnie

   • To jak zawsze jest kwestia pieniędzy jak ktoś widzi, że teoretycznie ma tą samą ofertę na prowadzenie sprawy frankowej przez np kancelarię radcy prawnego kilka tysięcy złotych taniej to po co przepłacać. Ludzie nie pojmują istoty działalności prawniczej w tym zakresie i dla nich kancelarie frankowe i inne kancelarie czy firmy to jedno o to samo. Sprawa frankowa = sprawa frankowa a „oszczędność” tysięcy złotych jest

 13. Panowie albo pawnicy od radców prawnych albo chyba z nieznanego mi powodu wynosicie na kancelarie frankowe na taki piedestał. Ja wiem, że narracja kredytów frankowych zwłaszcza wśród radców prawnych jest wyniosła i nadaje się temu wręcz status sztuki tajemnej ale przecież tam wszystko opiera się na przedstawienie przed sądem kwestii klauzul abuzywnych w umowie. Bywały przypadki, że taką sprawę wygrywał któryś z radców prawnych wybrany z urzędu do sprawy więc osobiście uważam, że za taką długotrwałą sprawę trzeba zapłącić trochę więcej ale przepłacać wiele tysięcy złotych za jakaś urojoną jakość to zupełnie nie ma po co zwłaszcza jak już mamy wyrok TSUE

  • Manipulujesz tutaj informacjami bo faktycznie bywały przypadki wygranych spraw przez przypadkową kancelarię radcy prawnego czy adwokata ale w przypadku jak pozywał o zapłatę fundusz któremu bank sprzedał niespłacony kredyt frankowy. To zupełnie inna kwestia niż pozwanie banku o odfrankowienie lub unieważnienie umowy podczas spłacania kredytu frankowego lub po jego spłacie. Kancelarie frankowe tworzyły od postaw pozwy i argumentacje i potrafią ją odpowiednio zmodyfikować w każdym postępowaniu. Możesz robić co chcesz ale nie namawiaj ludzi do ryzyka związanego do zlecenia sprawy frankowej komuś z przypadku bo co rusz słyszy się informacje jak ludzie przegrywają z powodu powierzenia sprawy komuś z niewilkim doświadczeniem lub firmie prowadzonej w formie spółki z o.o.

 14. Nieco konkretnych doświadczeń z ostatniego czasu. Na rynku jest wielu pośredników ale też radców prawnych i adwokatów którzy proponują oferty jak te które przedstawiam poniżej – charakterystyczne jest, że w każdej z nich premia za sukces jest duża. Inaczej mówiąc jeśli macie ofertę musicie sprawdzić

  – czy jest wystosowana przez kancelarię adwokacką lub radców prawnych
  – czy kancelaria posiada doświadczenie w prowadzeniu spraw frankowych
  – czy wynagrodzenie za sukces nie jest za wysokie, zauważyłem że charakterystyczne dla wszystkich pośredników jest wysoka kwota sucess fee zwykle powyżej 12% gdzie dobre i renomowane kancelarie stosują procenty nie wyższe niż 6%. W rozmwie można wywnioskować, że pośrednicy muszą mieć tak wysoki procent a najgorszą z możliwych opcji jest skorzystanie z pomocy pośrednika

  poniżej przykład oferty która wygląda dla niedoświadczonej osoby na tanią ale w rzeczywistości to jedna z najdroższych ofert na rynku ze względu na sucess fee

  Wynagrodzenie:

  a) ryczałtowe wynagrodzenie umowne w wysokości 2500 zł netto (+VAT), jako opłata wstępna – reprezentacja w postępowaniu sądowym w pierwszej instancji;
  b) wszczęcie oraz przeprowadzenie postępowania reklamacyjnego – 500 zł netto (+VAT) – postępowanie rekl. przed bankiem i uzyskanie niezbędnych dokumentów z banku;
  Łączne wynagrodzenie ryczałtowe dla (nazwa kancelarii) (a+b) w przypadku rozstrzygnięcia sprawy na etapie pierwszej instancji;
  c) ryczałtowe wynagrodzenie umowne w wysokości 2400 zł netto (+VAT) – reprezentacja w postępowaniu sądowym w drugiej instancji (apelacja/estymowany czas za około 1,5 roku od złożenia pozwu);
  Łącznie wynagrodzenie ryczałtowe dla (nazwa kancelarii)p (a+b+c) w przypadku rozstrzygnięcia sprawy na etapie apelacji;
  d) wynagrodzenie za stawiennictwo na każdej rozprawie – 300 zł netto (+VAT) tj. 369 zł (brutto);
  e) ryczałtowe wynagrodzenie prowizyjne (% success fee) po zakończeniu sprawy od wartości zasądzonej kwoty oraz
  zaoszczędzonej wartości ze względu na dalszą spłatę kredytu po kursie z dnia uruchomienia.
  Z uwagi na kwotę sporu możemy zaproponować dwa warianty rozliczenia :
  1. Przy wpłacie ryczałtowego wynagrodzenia umownego w kwocie 3000 zł (+VAT) – success fee wynosi 17 % brutto.
  2. Przy wpłacie ryczałtowego wynagrodzenia umownego w kwocie 8200 zł (+VAT) – success fee wynosi 12 % brutto.
  Pozostałe opłaty: – 1000 zł brutto opłaty sądowej;
  – 17 zł brutto opłaty skarbowej od pełnomocnictwa;
  – ew. koszty zaliczek na biegłych, w przypadku konieczności skorzystania z ich opinii, bądź innych kosztów technicznych w sprawie (np. samodzielnego dojazdu do sądu), nie stanowiących wynagrodzenia Kancelarii.
  W przypadku wygranej: – Bank będzie zobowiązany zwrócić:
  a) opłatę sądową od pozwu (1000 zł);
  b) opłatę skarbową od pełnomocnictwa (17 zł);
  c) nadpłaconą kwotę kredytu;
  d) ustalić dalszą spłatę kredytu po niższym kursie;
  e) zwrócić koszty zastępstwa procesowego należne Kancelarii oraz inne ew. koszty techniczne poniesione
  przez Klienta w zw. ze sprawą (np. koszty biegłych, opinii etc.).
  W przypadku przegranej:
  – nie pobieramy dodatkowego wynagrodzenia zastępstwa procesowego;
  – bank nie ma instrumentów pozwalających na wypowiedzenie kredytu, bądź stworzenie innych trudności.

 15. Zasada jest jedna podstawowa. Żadnych spółek i pośredników. Nawet jeśli pokazują wyroki korzystne i obiecują współpracę z najlepszą kancelarią. Te spółki z o.o. i s.a. często liczą procent od wygranej w pokrętny sposób! Suma wynagrodzenia wychodzi kolosalna. Był już nie jeden taki głośny przypadek. Warto ufać tylko sprawdzonym frankowym adwokatom i radcom prawnym sbb

  • Jak się okazuje z ostatnich informacji w internecie to nie wygorowana cenq liczona z procenta od wygranej jest największym problemem tylko formulowanie pozwu frankowego tak aby przyniósł jak najwięcej korzyści firmie a problemu frankowego nie rozwiązał do końca. To jest problem o którym niewielu frankowiczow wie!!!!!!!

 16. Jest tych kancelarii frankowych teraz od cholery. Każdy mówi coś podobnego. Jedni pokazują wyroki, inni nie pokazują bo mówią, że to nie etyczne albo, że tajemnica i nie mogą. Szukam i nie wiem komu zaufać bo sprawa jest poważna. I do tego ci handlowcy co człowiekowi jeszcze dodatkowo w głowie mieszają. Co zrobić aby się znów nie wpakować w kolejną złą „inwestycję”

  • Nie ma dobrych kancelarii masz 30-35. Inne firmy to nie kancelarie tylko wszelkiego typu nowe twory i spółki z o.o. – to nie są kancelarie. To firmy zakładane przez różnych samozwańczych ekspertów. Sprawę frankową jeśli chcesz mieć dobrze zrobioną musisz zlecić kancelarii która była prekursorem w sprawach frankowych a takich kancelarii masz niewiele. Nawet pewnie nie wiesz ale unieważnienie umowy kredytu można zrobić na kilka sposobów – jedne bardziej korzystne a inne mniej.

   • Skąd ten hejt na spółki? Z tego co widzę spółki też współpracują z kancelariami które pokazują wygrane wyroki. W czym więc problem?

    • Każdy ma zapewne inne powody, ale są też pewne wspólne.

     Dlaczego nie ufam spółkom
     1) Jakiś czas temu handlowiec jednej z największych o ile nie największej firmy, która obsługuje frankowiczów podawał mi dane, że mają wygrane sprawy. Podał konkretne wyroki. Po ich sprawdzeniu okazało się, że sprawy te prowadziły zupełnie inne kancelarie adwokackie
     2) Przy wyliczeniach kosztów całkowitych prowadzenia sprawy pokazują je w sposób nie klarowny
     3) Stosują bardzo wysokie premie za sukces zwykle powyżej 10% gdzie dobre kancelarie pracują na 4-5% co jest oszczędnością kilkudziesięciu tysięcy złotych
     4) Publikują artykuły i reklamy typu frankowicze wygrywają 95% spraw – gdzie są to dane niepełne wybiórcze i mają zmanipulować klientów
     5) Handlowcy spółek którzy doradzają często nie mają wykształcenia prawniczego, są jedynie po szkoleniach dla handlowców sprzedażowych więc nie są w stanie ocenić sytuacji danego prawnika
     6) Spółki to hurtownie, nie ma miejsca na indywidualne podejście
     7) Pokazują reklamy w których chcą przekonać frankowiczów, że nakaz zapłaty to sukces i wygrana frankowicza – gdzie nie jest to żadna wygrana
     8) umowy spółek które widziałem są skomplikowane i nie jasne
     9) Sp. z o.o. zakładane przez prawników i zbierające klientów do danej kancelarii moim zdaniem mają za zadanie jedynie minimalizowanie odpowiedzialności prawnika stanowiąc tarczę ochronną. Prawnik jak by popełnił błąd odpowiada z OC które musi mieć oraz całym majątkiem spółka natomiast tylko do wysokości kapitału zakładowego czyli np 5000zł. Prawnik który boi się sam podpisać umowy tylko zasłania się spółką lub spółka przedstawia jego ofertę nie jest godny zaufania
     10) Od prowadzenia spraw w sądzie są adwokaci i radcowie prawni i do nich się idzie z tak skomplikowanymi sprawami a nie do spółki która jeszcze chwile wcześniej prowadziła sprawy o złamaną nogę…

     • dobre argumenty poza tym, że chcą premii za sukces powyżej 10%. To, że ktoś nie potrafi liczyć i zgadza się na takie dym@#ie to nie wina spółki. Jak to mówią chcącemu nie dzieje się krzywda

     • Jeśli firma odszkodowawcza nie wygra sprawy frankowicza, zawsze może wytłumaczyć się, że to nie jej wina. W końcu jest tylko pośrednikiem, a sprawę prowadził jakiś tam prawnik, zresztą niewskazany wyraźnie w umowie. Celem firmy odszkodowawczej nie jest dobro klienta, tylko zysk.
      Inna sprawa, że pojawiają się też kancelarie zwykłe adwokatów czy radców co przesadzają z wynagrodzeniem. Koszt początkowy i jeszcze premie różne. Rozumiem, że sprawa frankowa jest trudniejsza niż rozwodowa ale niektórzy ida już za grubo moim zdaniem

 17. Mecenas Garlacz ?, Sosnowski adwokaci i radcowie prawni w Warszawie to też ludzie którzy wiedzą jak wygrywać sprawy frankowe ?

 18. Sprawy kredytów frankowych to dość skomplikowne kwestie. Sam artykuł o wyborze kancelarii bardzo dobry. Mądre komentarze i wskazanie dobrych kancelarii też się przyda nie jednemu. Natomiast przydał by się artukuł dla ludzi co jednak nie trafili na te porady wcześniej i czytają to wszystko gdy pełnomocnik jest już wybrany a sprawa jest w sądzie. BO SPRAWĘ FRANKOWĄ MOŻNA WYGRAĆ w taki sposób, że docelowo nie rozwiąże to naszych problemów.

  Dobry prawnik od spraw kredytów we frankach ma odpowiednie strategie, kancelarie topowe też. Ale cała reszta kopiuje i wychodzi to czasem bardzo nieudolnie choć wrzucają oczywiście wyroki z „teoretycznymi wygranymi”, nie wspomnę już o totalnych amatorach jak spółki co wrzucają jako sukces np nakaz zapłaty ale to już osobna kwestia. Teoretyczne wygrane to np wyroki gdzie unieważnienie nie jest w sentencji wyroku. Ogrom prawników startujących w sprawach frankowych albo nawet robiących je od 2018 r. nadal wykazuje małe doświadczenie. Przydał by się poradnik dla frakowiczów aby mogli rozpoznać czy ich kancelaria dobrze prowadzi sprawę albo czy ich wygrana to faktycznie wygrana która zapewni rozwiązanie problemu frankowego. Aby mogli sobie to sprawdzić podczas procesu albo chociaż nawet po ale przed wypłatą prawnikowi premii za sukces. Bo co z wygranej albo nawet unieważnienia jak na jej podstawie nie będą w stanie wykreślić hipoteki? To ważne kwestie. Różnie ważne jak sama kwestia wyboru prawnika. Nie wiedzieć czemu ludzie jednak nadal wybierają prawników albo blisko albo nie wiadomo czemu bez dużego doświadczenia chociaż jest już powszechna wiedza wśród frankowiczów którzy prawnicy znają się na sprawach naprawdę dobrze.

 19. Ile Was policzyły wasze kancelarie za prowadzenie sprawy w I a ile w II instancji? Jaki procent chcą po wygranej? Nie wiem czy firma z którą chcę współpracować nie przegina trochę z cenami

 20. Jak wyliczano Wam success fee? Od kwoty zasądzonej na Waszą korzyść przez sąd (wyegzekwowanej od banku), czy od kwoty pierwotnej wartości zobowiązania (wartości kredytu w PLN, która jest zapisana w umowie z bankiem)?

 21. U mnie taki zapis odnośnie prowizji od wygranej

  „Prowizja za sukces (success fee) w wysokości 15 % od wartości świadczenia uzyskanego przez Zleceniodawcę od
  Banku wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie oraz od korzyści odniesionej przez Zleceniodawcę względem Banku, w tym zwartości różnicy wynikającej z ewentualnego obniżenia salda zadłużenia kredytu, w szczególności na skutek postępowania reklamacyjnego, polubownego, mediacyjnego, arbitrażowego

 22. No właśnie ale jak jest taki zapis w umowie to jesteśmy w stanie określić jaka to będzie docelowo kwota? 15% od korzyści ale ile taka korzyść będzie wynosiła. To prawnicy wam wskazują już na początku? Na co uważać?

 23. Mocno ostrzegam przed spółkami z o.o. promującymi się ostatnio jako eksperci od spraw frankowych! Nie chodzi nawet o to czy wygramy czy przegramy sprawę. Chodzi o ogromne koszty jakie te spółki sobie życzą. Często ich premie za sukces wynoszą po 15-20% wygranej. To są skandalicznie wysokie kwoty. Trzeba bardzo uważać ponieważ najczęściej te spółki przedawiają się praktycznie jak kancelarie, społeczności lub eksperci. Są to spółki z o.o. lub s.a. Radzę bardzo unikać takich podmiotów, faktycznie wzbudzają zaufanie na początku bo marketing mają dobry ale na końcu może przyjść bardzo przykre rozczarowanie! Uważajcie

 24. Witam,
  Juz od dwoch tygodni czytam na temat wyboru kancelarii i ten artukul jest bardzo pomocny..czytam tez komentarze i dziwi mnie ze ludzie nie wpisuja tu czesciej nazw konretnych kancelarii lub radcow prawnych. Mowa o rankingach ale ja nie umiem znalezc wiarygodnego rankingu. Czy ktos cos moze polecic? Co do wynagrodzenia kancelarii to mam wrazenie ze jesli jest niska success fee to kwota ryczaltowa jest wysoka i odwrotnie. Jakby na to nie patrzec to suma sumarum wychodzi na to samo. Mam stosunkowo niski kredyt i z moich obliczen wynika ze nadplacilam ok 10tys zl na chwile obecna. i od tej kworty liczylam success fee. Oferty które otrzymalam wahaja sie od 12tys zl do 17 tys zl . Czy to sa korzystne warunki rynkowe?

 25. Mam pytanie odnośnie jednego z punków na umowie firmy, która zaoferowała mi pomoc w unieważnieniu umowy:
  „Klient upoważnia… (nie podaję nazwy) … do odbioru wszelkich uzyskanych w jego imieniu świadczeń w ramach niniejszej Umowy. (nie podaję nazwy) zobowiązuje się do przekazania Klientowi uzyskanych świadczeń w terminie… itd.

  Dlaczego w ten sposób firma postępuje ze swoim klientem… nie ufa mu, że dostanie ustalony procent od wygranej?

  • Przeczytaj raz jeszcze dokładnie ten fragment – do „odbioru” w „jego imieniu” i zobowiązuje się do „przekazania Klientowi”. Zastanów się czy Ty ufasz tej firmie na tyle, aby pozwolić jej odebrać w Twoim imieniu wszelkie uzyskanie dla Ciebie świadczenia, bo tu nie chodzi o przekazanie firmie ustalonego procentu od wygranej.

  • Nie znam tej firmy. Z tego co widzę to nie jest kancelaria tylko sp. z o.o. Praktycznie każdy z kim rozmawiam odradza współpracę w sprawach frankowych ze spółkami i zalecają wybór adwokata lub radcy prawnego bezpośrednio

  • Kiedyś patrzyłem na te wszystkie firmy – to nie są kancelarie tylko pośrednicy. Dodatkowo niektórzy współpracują z brokerami finansowymi czyli z ludźmi z branży która opycha kredyty.

 26. Kancelaria NiK robi marketing, ale pełnomocnictwo podpisuje się już dla konkretnego prawnika, mają też jasne zasady kosztów… Co myślicie?
  Z kolei FrankHelp też robi marketing, a podpisuje się współpracę z kancelarią S.K
  Co sądzicie o takich?

  • Pełnomocnictwo może tak ale umowa jest z pośrednikiem. Ja nie rozumiem nad czym się zastanawiać – mam sprawę idę bezpośrednio do adwokata lub radcy prawnego a nie pośrednika, który jeszcze na mnie musi zarobić. A jak prawnik boi się sam podpisać umowę i brać na siebie całą odpowidzialność tylko puszcza to przez spółkę to już mówi samo za siebie

 27. Chciałem się poradzić, czy ktoś miał do czynienia z takimi podmiotami, które są na czele mojej listy i czy je poleca lub nie poleca: Sosnowski, Łukasz Oleś, Lexito, Leagtum, Kancelaria NIK. Przy okazji bardzo pomocny artykuł i wartościowe komentarze

  • 3 ostatnie to sp. z o.o. – poczytaj sobie czym to się różni od prawdziwej kancelarii. To, że mają kancelaria w nazwie nie oznacza, że jest to normalna kancelaria adwokacka czy radców prawnych. Jest sporo informacji dlaczego frankowicze unikają spółek z o.o. i jakie są ich formy rozliczenia

   • Podmiot Kancelaria Nik… Czy coś możecie napisać na ich temat? Niby oferta dosyć jasne i pełnomocnictwo dla konkretnego radcy…?
    Kancelaria Beata Sobierajska czy coś możecie powiedzieć na jej temat?
    Co wybrać?

 28. Unikać spółek jak ognia i prawników którzy współpracują ze spółkami też – nie tylko ze względu na wiedzę ale na umowy i wynagrodzenia jakie w większości proponują. Sprawa frankowa tylko ze sprawdzonym prawnikiem – adwokatem. Kancelaria musi pokazać wygrane i to nie 5 czy 10 ale dobra kancelaria to teraz ma co najmniej 100 wygranych!

 29. Czy mogę prosić osoby które mają już za sobą całą sprawę i rozliczenie z bankiem aby poleciły swoich prawników od spraw frankowych – oczywiście jeśli są z nich zadowoleni. Na co zwrócić teraz uwagę przy rozmowach z kancelarią frankową?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj