Co będzie z kredytami w 2024 R. Ekonomiści podają prognozy

Data:

Rada Polityki Pieniężnej, pod przewodnictwem Adama Glapińskiego, podjęła decyzję o utrzymaniu stop procentowych na niezmienionym poziomie. Ta decyzja wywołała stopniowy wzrost indeksów WIBOR, co stanowi znaczącą zmianę w stosunku do dotychczasowego trendu spadkowego. Jakie są prognozy ekonomistów na nadchodzący rok? Czy kredytobiorcy powinni przygotować się na wzrost miesięcznych rat?

Zmiana trendu i polityka pieniężna

Ekonomiści zauważają, że zmiana trendu na rynku kredytowym jest wynikiem zmian w polityce pieniężnej. Ostatnie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które odbyło się 10 listopada, zaskoczyło decyzją o utrzymaniu stop procentowych na niezmienionym poziomie. To sygnalizuje plan dłuższej przerwy w obniżkach. Przewiduje się stabilizację stopy referencyjnej na poziomie 5,75 proc. do końca 2024 roku.

Prognozy ekonomistów

Wynik decyzji RPP skłonił ekonomistów do zmiany swoich prognoz. Zespół Credit Agricole Bank Polska przewiduje stabilizację stopy referencyjnej na poziomie 5,75 proc. do końca 2024 roku. Natomiast Karol Pogorzelski, ekonomista Banku Pekao, spodziewa się dwóch obniżek o 25 pkt. baz. pod koniec przyszłego roku. Michał Dybuła, główny ekonomista BNP Paribas, również przewiduje stabilizację stop procentowych NBP przez okres roku.

Wzrost kosztów kredytów

Wzrost stóp WIBOR może przekładać się na wzrost miesięcznych rat kredytowych. Dla poszczególnych osób te zmiany będą różne, zależne od ich indywidualnej sytuacji. Podwyżka kosztów pożyczania o 25 pkt. baz. oznaczać może wzrost raty o około 50 zł dla przeciętnego kredytu o wartości 300 tys. zł.

Polityka fiskalna a niepewność inflacyjna

Zmiana rządu w Polsce wiąże się ze zmianą polityki fiskalnej, co rodzi jeszcze większą niepewność co do inflacji. Nie jest jasne, jak nowa władza podejdzie do obniżonych obecnie stawek VAT na żywność oraz zamrożonych cen gazu i energii elektrycznej. Tempo wdrażania obietnic nowego rządu również wpływa na niepewność ekonomiczną.

Podsumowanie

W 2024 roku możemy spodziewać się stabilizacji stóp procentowych NBP na poziomie 5,75 proc. Według prognoz ekonomistów, zmiana trendu na rynku kredytowym jest konsekwencją polityki pieniężnej. Wzrost kosztów kredytów może wpłynąć na wzrost miesięcznych rat dla kredytobiorców. Niepewność inflacyjna związana z polityką fiskalną nowego rządu dodatkowo komplikuje sytuację na rynku. Przed nami niepewny rok, wymagający świadomego zarządzania finansami osobistymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach frankowych nadal rośnie

W ostatnim czasie liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach...

Ugody frankowe dla frankowiczów: Czy warto zawierać ugody z bankami?

W mediach trwa intensywna kampania sektora bankowego zachęcająca frankowiczów...

Frankowicze w Polsce – Wzrost liczby pozwów przeciwko bankom o 30 procent

W Polsce trwa lawina pozwów frankowiczów przeciwko bankom. W...

Prognoza kursu franka CHF na 2024 r. Co czeka Frankowiczów?

Kurs franka szwajcarskiego jest tematem, który budzi duże zainteresowanie...