Frankowicze w tarapatach: czy ustawa frankowa przyniesie sprawiedliwość czy pułapkę?

Data:

Przez lata, Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) nie widziała potrzeby wprowadzenia ustawy mającej na celu pomoc pokrzywdzonym frankowiczom. Sytuacja uległa zmianie, gdy banki zaczęły przegrywać w sądach grubo ponad 95% spraw, a ryzyko nieegzekwowania od frankowiczów dodatkowej opłaty za korzystanie z kapitału zaczęło się materializować. Wówczas KNF przystąpiła do prac nad ustawą, mającą na celu systemowe rozwiązanie problemu kredytów frankowych.

Nowa ustawa, nad którą KNF pracuje od połowy marca, miałaby zmusić banki do oferowania wszystkim frankowiczom ugód, polegających na przekształceniu kredytów w złotowe, tak jakby od początku były zaciągnięte w krajowej walucie. Eksperci z branży twierdzą jednak, że ustawa nie służy pokrzywdzonym frankowiczom, ale przede wszystkim bankom, które dzięki niej mają szansę zarobić miliardy złotych.

Banki mają skorzystać na nowej ustawie

Analitycy rynkowi są zgodni co do tego, że ustawa będzie korzystna dla banków, a w perspektywie kilku lat może przyczynić się do wzrostu wyceny banków giełdowych nawet o kilkadziesiąt procent. Wprowadzenie ustawy oznacza dla banków szansę na rozwiązanie części rezerw utworzonych na ryzyko prawne związane z kredytami w CHF, uwolnienie kapitałów oraz wzrost kursu akcji.

Wejście w życie ustawy nie oznacza jednak, że wszyscy frankowicze zostaną potraktowani sprawiedliwie. W mediach trwa kampania szkalowania kredytobiorców frankowych, którzy obwiniani są za niezgodne z prawem działania banków. Celem tej kampanii jest zantagonizowanie poszczególnych grup klientów i przekonanie instytucji państwowych do udzielenia bankom wsparcia w postaci ustawy.

Wina leży po stronie banków, a nie frankowiczów

Warto przypomnieć, że to banki doprowadziły do obecnej sytuacji, oferując przed laty kredyty frankowe na masową skalę, nie informując klientów o wysokim ryzyku związanym z tymi produktami. Banki nie dopełniły swoich obowiązków informacyjnych w stosunku do konsumentów, a teraz próbują zrzucić winę na nich i nakłonić instytucje państwowe do przeforsowania ustawy ratunkowej

Banki forsują ustawę, która nie rozwiązuje problemów Frankowiczów

Pomimo, że ustawa w sprawie kredytów frankowych ma na celu przekształcenie kredytów zaciągniętych we frankach na złotowe, kredytobiorcy nie mają powodów do radości. W praktyce, ustawa ma na celu raczej ratowanie banków niż pomoc pokrzywdzonym klientom. Frankowicze, którzy przez lata zmagały się z rosnącymi ratami kredytów oraz bataliami sądowymi z bankami, mogą poczuć się zawiedzeni tym, że instytucje państwowe tak późno przystąpiły do prac nad systemowym rozwiązaniem ich problemów.

Ustawa może okazać się pułapką dla kredytobiorców. W przypadku jej wejścia w życie, zamiast przyspieszenia procesu sprawiedliwości, Frankowicze mogą być zmuszeni do zawierania ugód z bankami, które niekoniecznie będą korzystne dla nich. Nie można wykluczyć, że banki będą próbowały wykorzystać sytuację, aby przeforsować korzystne dla siebie warunki.

Kredytobiorcy powinni być czujni i analizować możliwe skutki ustawy, zamiast bezrefleksyjnie wierzyć w dobre intencje banków oraz Komisji Nadzoru Finansowego.

Polskie instytucje państwowe kontra zagraniczne interesy

Warto zauważyć, że sektor bankowy, który ma zyskać na ustawie, to w większości banki z kapitałem zagranicznym. Polskie instytucje państwowe, takie jak KNF, mają za zadanie dbać o interesy kraju oraz jego obywateli, a nie wspierać zagraniczne korporacje. Działania mające na celu przeforsowanie ustawy w obecnym kształcie mogą budzić wątpliwości, czy interesy polskich kredytobiorców są rzeczywiście brane pod uwagę.

Rozwiązanie problemu kredytów frankowych powinno być efektem starannych analiz, a nie próbą ratowania banków przed stratami. W obecnej sytuacji, banki powinny przejąć odpowiedzialność za swoje wcześniejsze błędy i szukać sposobów na współpracę z kredytobiorcami, zamiast próbować zrzucić winę na Frankowiczów.

Ważne, aby rząd i instytucje państwowe współpracowały w celu znalezienia sprawiedliwego rozwiązania, które uwzględnia interesy zarówno banków, jak i kredytobiorców. Ustawa w obecnym kształcie niestety nie wydaje się być takim rozwiązaniem.

FAQ

1. Czym jest ustawa frankowa? Ustawa frankowa to projekt ustawy opracowywany przez Komisję Nadzoru Finansowego, mający na celu systemowe rozwiązanie problemu kredytów frankowych w Polsce poprzez zmuszenie banków do oferowania przekształcenia kredytów frankowych na złotówkowe.

2. Kto może skorzystać z ustawy frankowej? Ustawa ma dotyczyć wszystkich kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt w CHF (frankowiczów). Jednakże, zdaniem analityków, głównymi beneficjentami mogą okazać się banki, które unikną strat związanych z przegrywanymi procesami sądowymi.

3. Dlaczego uważa się, że ustawa frankowa może być korzystna dla banków? Ustawa może pozwolić bankom na obniżenie poziomu rezerw utworzonych na ryzyko prawne związane z kredytami w CHF, uwolnienie kapitałów i wzrost kursu akcji banków.

4. Jak ustawa frankowa może wpłynąć na sytuację kredytobiorców? Ustawa ma na celu przekształcenie kredytów frankowych na złotówkowe, co może zmniejszyć ryzyko walutowe dla kredytobiorców. Jednak krytycy twierdzą, że ustawa może być korzystna głównie dla banków, a nie dla kredytobiorców.

5. Czy ustawa frankowa została już wprowadzona? Nie, ustawa frankowa jest obecnie w fazie opracowywania przez Komisję Nadzoru Finansowego.

6. Jakie są inne aspekty związane z ustawą frankową? W mediach pojawiają się oskarżenia wobec frankowiczów o niezgodne z prawem działania banków i próby zrzucenia winy na kredytobiorców, co może wpłynąć na opinie publiczną i kierunek dalszych działań legislacyjnych.

7. Jaki wpływ na sektor bankowy może mieć wyrok TSUE w sprawie wynagrodzenia za korzystanie z kapitału? Wyrok TSUE może przynieść konieczność utworzenia dodatkowych rezerw przez banki, ale jego wpływ na dłuższą metę może być ograniczony, a perspektywa wzrostu wyników banków może zostać jedynie przesunięta w czasie.

8. Czy ustawa frankowa może wpłynąć na ceny akcji banków? Tak, analitycy rynkowi uważają, że ustawa może przyczynić się do wzrostu wyceny banków giełdowych nawet o kilkadziesiąt procent.

9. Jakie są kontrowersje wokół ustawy frankowej? Głównymi kontrowersjami są potencjalne korzyści dla banków kosztem kredytobiorców oraz argumenty dotyczące uczciwości i odpowiedzialności stron. Ponadto, kwestie związane z ustaleniem kursów walutowych oraz kosztami przekształcenia kredytów również budzą wiele emocji i dyskusji.

10. Czy możliwe są alternatywne rozwiązania problemu kredytów frankowych? Tak, istnieją różne propozycje alternatywnych rozwiązań problemu kredytów frankowych. Niektóre z nich to indywidualne negocjacje z bankami, ustanowienie niezależnego organu rozjemczego do rozstrzygania sporów, czy też wprowadzenie ogólnopolskiego programu wspierającego frankowiczów.

11. Jakie są dalsze kroki w procesie legislacyjnym dotyczącym ustawy frankowej? Najbliższym krokiem będzie dalsze opracowywanie projektu ustawy przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz konsultacje z różnymi podmiotami. Następnie projekt trafi do Sejmu i Senatu na dalsze prace legislacyjne, które mogą obejmować dyskusje, propozycje poprawek i ostateczne głosowanie nad ustawą.

12. Czy kredytobiorcy mają obowiązek skorzystać z ustawy frankowej, gdy wejdzie w życie? Nie, kredytobiorcy nie będą zobowiązani do skorzystania z ustawy frankowej. Jeśli uważają, że przekształcenie kredytu na złotówkowy jest korzystne dla nich, mogą z niego skorzystać, ale nie będą zobligowani do tego.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Kredyty Frankowe w 2024: Sposoby na Unieważnienie Umowy i Odzyskanie Nadpłat

Zmaganie się z kredytami frankowymi stało się dla wielu...

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?

Wybór odpowiedniej kancelarii frankowej w Warszawie może wydawać się...

Czy opłaca się podpisać ugodę z bankiem za kredyt we frankach w 2024 roku?

Decyzja o podpisaniu ugody z bankiem w kwestii kredytów...

Unieważnienie umowy frankowej – co to oznacza? Jakie skutki niesie?

Kredyty we frankach szwajcarskich, które stały się gorącym tematem...