Kredyt frankowy nieważny? Oto jak zacząć sprawę frankową krok po kroku

Data:

Kredyty frankowe to temat, który od lat budzi kontrowersje. Wiele osób zastanawia się, czy kredyt frankowy jest nieważny i jak rozpocząć sprawę przeciwko bankowi. Oto krok po kroku, jak zacząć sprawę frankową.

  1. Skonsultuj się z adwokatem

Pierwszym krokiem jest przedłożenie umowy kredytowej do analizy adwokatowi. Doświadczony pełnomocnik może szybko ocenić, czy umowa została stworzona na wzorcu, którego kredytobiorca nie mógł negocjować, co jest szczególnie prawdziwe w przypadku takich banków, jak Bank Millennium czy mBank.

  1. Sprawdź okoliczności zawarcia umowy

Następnie należy dokonać rozpytania odnośnie do zawarcia umowy i okoliczności towarzyszących. Istotne są cel kredytowania i status konsumenta kredytobiorcy w momencie podpisywania umowy.

  1. Zgłoś się do banku po historię wypłat i spłat

Jeśli analiza umowy wykazała nieprawidłowości, kolejnym krokiem jest zwrócenie się do banku po historię wypłat i spłat. Banki czasami utrudniają pozyskanie tej dokumentacji, ale ostatecznie po interwencji wysyłają stosowne zaświadczenie o obsłudze kredytu.

  1. Wylicz roszczenie i złóż reklamację

Posiadając dokumentację, pełnomocnik może wyliczyć roszczenie i zwrócić się do kredytodawcy z reklamacją. W ten sposób rozpoczyna się batalia z bankiem, a formułując argumenty o nieważności, rozpoczyna się bieg terminy przedawnienia.

  1. Oczekuj na odpowiedź banku

Po około 30 dniach bank zwykle odpisuje, że umowa jest ważna i nie posiada żadnych postanowień abuzywnych.

  1. Sformułuj pozew

Jeśli bank nie uwzględni żądań kredytobiorcy, kolejnym krokiem jest sformułowanie powództwa. To pismo wszczynające postępowanie cywilne sporządzane na podstawie przekazanych przez kredytobiorcę dokumentów i wskazania stanu faktycznego. Do pozwu załączane są także pozyskane z banku zaświadczenie o spłacie kredytu oraz odpowiedź na reklamację.

Podążając za tymi krokami, kredytobiorca będzie mógł zacząć sprawę frankową i dochodzić swoich praw w sądzie.

  1. Podejmij próbę mediacji

Przed rozpoczęciem procesu sądowego warto rozważyć mediację jako alternatywną metodę rozwiązania sporu z bankiem. Mediacja pozwala na osiągnięcie porozumienia między stronami, często w sposób szybszy i mniej kosztowny niż proces sądowy.

  1. Przygotuj się na proces sądowy

Jeśli mediacja nie przyniesie rezultatów, konieczne będzie przeprowadzenie procesu sądowego. Przygotuj się na to, że może to być długotrwałe i emocjonalnie angażujące wydarzenie. Ważne jest, aby na bieżąco współpracować z adwokatem, przekazując mu wszystkie niezbędne informacje i dokumenty.

  1. Oczekuj na wyrok sądu

Proces sądowy może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat, w zależności od złożoności sprawy i obciążenia sądu. W trakcie tego czasu konieczne jest cierpliwe oczekiwanie na wyrok, który może przynieść zarówno zwycięstwo, jak i porażkę.

  1. Rozważ odwołanie się od wyroku

Jeśli wyrok sądu nie będzie satysfakcjonujący, istnieje możliwość odwołania się od niego. Skonsultuj się z adwokatem, aby omówić swoje szanse na odwołanie i zdecydować, czy warto podjąć to ryzyko.

Podsumowując, rozpoczęcie sprawy frankowej to proces, który może być czasochłonny i emocjonalnie angażujący. Ważne jest, aby kredytobiorca miał świadomość wszystkich etapów tego procesu oraz był gotów na wszelkie wyzwania, które mogą się z nim wiązać. Przede wszystkim kluczowe jest znalezienie doświadczonego adwokata, który będzie w stanie prowadzić sprawę od początku do końca i zapewnić profesjonalne wsparcie na każdym etapie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach frankowych nadal rośnie

W ostatnim czasie liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach...

Ugody frankowe dla frankowiczów: Czy warto zawierać ugody z bankami?

W mediach trwa intensywna kampania sektora bankowego zachęcająca frankowiczów...

Frankowicze w Polsce – Wzrost liczby pozwów przeciwko bankom o 30 procent

W Polsce trwa lawina pozwów frankowiczów przeciwko bankom. W...

Prognoza kursu franka CHF na 2024 r. Co czeka Frankowiczów?

Kurs franka szwajcarskiego jest tematem, który budzi duże zainteresowanie...