Kredyty frankowe – najważniejsze informacje

Data:

Czym są kredyty frankowe? Kredyty frankowe to zobowiązania powiązane z walutą franka szwajcarskiego, które stały się popularne w Polsce na początku XXI wieku. Oferowały korzystniejsze oprocentowanie, niż kredyty złotowe, niższe raty i dostępność dla osób o niskiej zdolności kredytowej.

Kiedy kredyty frankowe zyskały na popularności? Od 2004 roku zainteresowanie kredytami we frankach zaczęło rosnąć. W samym 2004 roku udzielono kredytów w CHF na ponad 6 miliardów złotych, a 4 lata później suma ta wynosiła aż 56 miliardów złotych.

Kredyty frankowe – denominowane i indeksowane Kredyty frankowe dzielą się na trzy rodzaje: kredyt walutowy, kredyt indeksowany do waluty obcej i kredyt denominowany do waluty obcej. W tym artykule skupimy się na dwóch ostatnich.

Kredyt indeksowany do waluty obcej W przypadku kredytu indeksowanego do waluty obcej, wartość zobowiązania i jego wypłata są wyrażone w złotówkach. Kredytobiorca ponosi ryzyko wzrostu kursu obcej waluty, co może spowodować, że będzie musiał spłacić więcej, niż pożyczył.

Kredyt denominowany do waluty obcej W przypadku kredytu denominowanego do waluty obcej, zobowiązanie w umowie kredytu jest wyrażone w obcej walucie, ale wypłata następuje w złotówkach po wcześniejszym przeliczeniu. Kredytobiorca nie wie, jaką dokładnie kwotę kredytu otrzyma, gdyż zależy ona od kursu wymiany z dnia wypłaty.

Stan kredytów frankowych w Polsce W latach 2017-2019 liczba czynnych kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich zmniejszyła się o 13,3%. Na koniec czerwca 2020 roku Polacy mieli do spłaty niecałe 441 tys. mieszkaniowych kredytów w CHF. Łączna wartość portfela mieszkaniowych kredytów frankowych na koniec 2020 roku wynosiła ok. 100 mld zł.

Kredyty frankowe pozostają aktualnym tematem w Polsce. Wiedza na ten temat może pomóc potencjalnym kredytobiorcom dokonać świadomych wyborów oraz zrozumieć ryzyka związane z zaciąganiem kredytów indeksowanych lub denominowanych w obcych walutach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Kluczowe wydarzenia dla Frankowiczów w TSUE 15 czerwca 2023

15 czerwca 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE)...

Co oznacza unieważnienie kredytu we frankach przez sąd i jakie są jego korzyści?

Unieważnienie umowy kredytu we frankach przez sąd oznacza, że...

Frankowicze: Kim są, o co walczą i jak pozbyć się kredytu we frankach?

W ostatnich latach słyszymy coraz więcej o frankowiczach -...

Bezumowne korzystanie z kapitału: Banki kontratakują kredytobiorców?

W ostatnim czasie, banki zmagają się z niekorzystną sytuacją,...