Kredyty hipoteczne w frankach: prognozy i zmiany dla lat 2023-2024

Data:

Jeżeli jesteś posiadaczem kredytu hipotecznego w szwajcarskich frankach, z pewnością z zainteresowaniem obserwujesz zmiany na rynku walutowym. W ostatnich latach kurs franka szwajcarskiego uległ dynamicznym wahaniom, wpływając na wartość tej waluty. W tym artykule przyjrzymy się prognozom dotyczącym przyszłego kursu franka oraz ich konsekwencjom dla osób spłacających kredyty hipoteczne.

Niepewne prognozy kursu CHF na lata 2023-2024

Analizując kurs franka szwajcarskiego, prognozy nie napawają optymizmem posiadaczy kredytów hipotecznych w tej walucie. Analitycy finansowi przewidują, że wartość franka będzie nadal rosła, a jego kurs może przekroczyć 5 zł za jednego franka. Takie prognozy mogą oznaczać wzrost rat kredytów, choć nie są one pewne. Warto jednak być na taką ewentualność przygotowanym.

Różnice między kredytem indeksowanym a denominowanym

Ważne jest, aby pamiętać, że kredyt hipoteczny indeksowany różni się od kredytu denominowanego. W przypadku tego drugiego, rata kredytu jest ustalana na podstawie kursu waluty obcej w chwili udzielenia kredytu. Wzrost kursu franka może więc skutkować wzrostem raty kredytu denominowanego. Natomiast w przypadku kredytu indeksowanego, rata jest uzależniona od indeksu walutowego, a nie od konkretnego kursu waluty obcej, co oznacza, że rata kredytu indeksowanego nie musi wzrosnąć przy wzroście kursu franka.

Sprawy frankowe w sądach: konsumenci często wygrywają

Posiadacze kredytów hipotecznych w szwajcarskich frankach powinni znać swoje prawa. W przypadku nieuczciwych praktyk banków, można dochodzić roszczeń, a czasami nawet unieważnić umowę kredytową. W takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy specjalistów, takich jak kancelarie frankowe. Wybierając kancelarię, dobrze jest sprawdzić ranking kancelarii frankowych, aby wybrać najlepszą. Ponad 90% spraw frankowych rozstrzyganych jest na korzyść konsumentów.

Wynagrodzenie za korzystanie z kapitału: decyzja TSUE

Należy pamiętać, że wynagrodzenie za korzystanie z kapitału było przedmiotem sporów, a niedawne orzeczenie Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 16 lutego 2023 roku zakończyło długotrwałą debatę na ten temat. Orzeczenie stanowi, że banki mogą żądać jedynie zwrotu samego kapitału kredytu, bez dodatkowych opłat. Jest to istotna informacja dla posiadaczy kredytów hipotecznych denominowanych w szwajcarskich frankach, którzy borykają się z tym problemem.

Kurs franka szwajcarskiego wciąż stanowi wyzwanie dla osób posiadających kredyty hipoteczne w tej walucie. Niemniej jednak, warto śledzić prognozy dotyczące przyszłej wartości franka i pamiętać o swoich prawach.

W razie problemów związanych z kredytem warto skorzystać z pomocy specjalistów, takich jak kancelarie frankowe, aby skutecznie bronić swoich interesów. Biorąc pod uwagę orzeczenia TSUE i wysoką skuteczność kredytobiorców w sądach, warto podejść do sprawy z optymizmem i poznać dostępne możliwości prawne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Kluczowe wydarzenia dla Frankowiczów w TSUE 15 czerwca 2023

15 czerwca 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE)...

Co oznacza unieważnienie kredytu we frankach przez sąd i jakie są jego korzyści?

Unieważnienie umowy kredytu we frankach przez sąd oznacza, że...

Kredyty frankowe – najważniejsze informacje

Czym są kredyty frankowe? Kredyty frankowe to zobowiązania powiązane...

Frankowicze: Kim są, o co walczą i jak pozbyć się kredytu we frankach?

W ostatnich latach słyszymy coraz więcej o frankowiczach -...