Liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach frankowych nadal rośnie

Data:

W ostatnim czasie liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach frankowych w Polsce znacząco wzrosła. Według danych przedstawionych przez kancelarię prawniczą Bochenek, Ciesielski i Wspólnicy, w okresie styczeń-wrzesień 2023 roku zapadło prawie 11,2 tysiąca wyroków. To o 1,5 tysiąca więcej niż w całym 2022 roku. Co więcej, aż 97 procent z tych wyroków było korzystnych dla kredytobiorców.

Wyroki korzystne dla kredytobiorców

Analizując wyniki przedstawione przez kancelarię prawniczą, możemy zauważyć, że w pierwszych trzech kwartałach 2023 roku zapadło 11 187 wyroków w sprawach frankowych. Z tego aż 10 850, czyli 97 procent, było korzystnych dla kredytobiorców. Oznacza to, że większość wyroków stwierdzała nieważność umowy kredytowej.

W przypadku korzystnych rozstrzygnięć, około 96 procent (10 446 przypadków) wyroków oznaczało stwierdzenie nieważności umowy kredytowej. Natomiast w 404 przypadkach zastosowano tzw. odfrankowienie, czyli zamianę umowy na kredyt złotowy ze stawką LIBOR. Wyroki korzystne dla kredytobiorców są więc bardzo zdecydowane i przeważają w sądach.

Liczba wyroków w ostatnich latach

Przeanalizujmy teraz dane dotyczące liczby wyroków w sprawach frankowych w ostatnich latach:

 • W pierwszych trzech kwartałach 2023 roku zapadło 11 187 wyroków, z czego 97 procent było korzystnych dla kredytobiorców.
 • W całym 2022 roku zapadło 9596 wyroków, z czego 97 procent było korzystnych dla kredytobiorców.
 • W całym 2021 roku zapadło 2780 wyroków, z czego 95 procent było korzystnych dla kredytobiorców.
 • W całym 2020 roku zapadło 955 wyroków, z czego 92,5 procent było korzystnych dla kredytobiorców.
 • W całym 2019 roku zapadły 332 wyroki, z czego 77 procent było korzystnych dla kredytobiorców.

Możemy zauważyć, że liczba wyroków rośnie z roku na rok, co może być spowodowane większą świadomością kredytobiorców oraz korzystną linią orzeczniczą w sprawach frankowych.

Wzrost liczby wyroków korzystnych dla kredytobiorców

Przeanalizujmy teraz, jak wygląda wzrost liczby wyroków korzystnych dla kredytobiorców w poszczególnych sądach:

 • Sąd Okręgowy w Warszawie nadal zajmuje pierwsze miejsce pod względem liczby nowych powództw. W okresie styczeń-wrzesień 2023 roku do tego sądu wpłynęło ponad 13 tysięcy spraw frankowych. Warto jednak zauważyć, że jest to niższy wynik o około 35 procent w porównaniu do poprzedniego roku.
 • Sądy Okręgowe w Poznaniu, Krakowie, Zamościu, Krośnie i Opolu zauważyły znaczny wzrost liczby nowych powództw o ponad 100 procent w porównaniu do poprzedniego roku.

Przyczyny większej skłonności frankowiczów do składania powództw

Dlaczego coraz więcej frankowiczów decyduje się na składanie powództw w sądach? Istnieje kilka przyczyn, które możemy wskazać na podstawie analizy danych i ekspertyz:

 • Jednym z głównych powodów jest korzystna linia orzecznicza w sprawach frankowych. Sądy powszechne coraz częściej stwierdzają nieważność umów kredytowych, co skłania kredytobiorców do składania pozwów.
 • Wyroki Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z czerwca 2019 roku miały duży wpływ na orzecznictwo w sprawach frankowych. W tych wyrokach TSUE odmówił bankom prawa do wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału po upadku umowy w sądzie oraz potwierdził prawo konsumenta do zabezpieczenia roszczeń w postaci środka tymczasowego. To sprawiło, że kredytobiorcy zyskali większą pewność prawną i skłonność do składania powództw.
 • Wysoki kurs franka szwajcarskiego sprawia, że miesięczna rata kredytu jest bardzo wysoka w przeliczeniu na złotówki. To skłania kredytobiorców do podjęcia działań prawnych.
 • Banki proponują klientom ugody, ale warunki tych ugod nie zawsze są korzystne dla kredytobiorców. Wielu z nich obawia się konwersji kredytu na złotówki i zmiany oprocentowania. Wolą więc unieważnić umowę kredytową niż akceptować niekorzystne warunki.

Sąd w Warszawie unieważnia umowę kredytu frankowego Millennium Banku

Przykłady prawomocnych wyroków w sprawach frankowych pokazują, że unieważnienie umowy kredytowej może przynieść kredytobiorcom znaczne korzyści. Jednym z takich przypadków jest wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu, który zapadł 31 lipca 2023 roku. Sąd orzekł nieważność umowy kredytowej klienta mBanku Multiplan. Wyrok ten oznacza, że kredytobiorca nie musi już spłacać kredytu, a bank nie otrzymuje wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Kredytobiorca zyskał w ten sposób około 166 tysięcy złotych.

Kolejnym przykładem jest wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie, który zapadł 5 września 2023 roku. Sąd unieważnił umowę kredytu frankowego klienta Millennium Banku. Kredytobiorcy zyskali w ten sposób ponad 176 tysięcy złotych.

Podsumowanie

Liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach frankowych w Polsce nadal rośnie. Większość tych wyroków jest korzystna dla kredytobiorców, co oznacza stwierdzenie nieważności umowy kredytowej. Przyczyną wzrostu liczby powództw jest korzystna linia orzecznicza, wyroki TSUE, wysoki kurs franka oraz niekorzystne warunki ugód proponowanych przez banki. Przykłady prawomocnych wyroków pokazują, że unieważnienie umowy kredytowej może przynieść kredytobiorcom znaczne korzyści finansowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Kredyty Frankowe w 2024: Sposoby na Unieważnienie Umowy i Odzyskanie Nadpłat

Zmaganie się z kredytami frankowymi stało się dla wielu...

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?

Wybór odpowiedniej kancelarii frankowej w Warszawie może wydawać się...

Czy opłaca się podpisać ugodę z bankiem za kredyt we frankach w 2024 roku?

Decyzja o podpisaniu ugody z bankiem w kwestii kredytów...

Unieważnienie umowy frankowej – co to oznacza? Jakie skutki niesie?

Kredyty we frankach szwajcarskich, które stały się gorącym tematem...