Ocaleni od kredytowej pułapki: Jak uwolnić się od niekorzystnych kredytów we frankach

Data:

Kredyty we frankach szwajcarskich, popularne w latach 2004-2010 w Polsce, przyniosły niejednokrotnie kłopoty finansowe kredytobiorcom. Jeżeli jesteś jednym z nich, dowiedz się, jak uwolnić się od niekorzystnych umów.

Problem kredytów frankowych

Kredyty we frankach były początkowo atrakcyjne z powodu niższego oprocentowania. Jednak od 2009 roku kurs franka zaczął rosnąć, co oznaczało wyższe raty dla kredytobiorców. W rezultacie, wielu z nich musi teraz spłacić nawet czterokrotnie większą kwotę, niż zaciągnęli.

Niedozwolone klauzule umowne

W umowach kredytowych frankowych często występowały niedozwolone zapisy, tzw. klauzule abuzywne. Jeżeli umowa zawiera takie postanowienia, można ubiegać się w sądzie o unieważnienie umowy kredytowej.

Unieważnienie kredytu – jakie są szanse?

Chociaż banki walczą o swoje interesy, statystyki są korzystne dla kredytobiorców. W I kwartale 2022 roku aż 97% spraw zakończyło się na ich korzyść, a tylko 2,5% dla banków. Sądy orzekały unieważnienie umów kredytowych i nakazywały wzajemny zwrot świadczeń.

Inne opcje: przewalutowanie i odfrankowienie

Oprócz unieważnienia, kredytobiorcy mogą rozważyć przewalutowanie kredytu na złotówki lub odfrankowienie, które polega na usunięciu niedozwolonych zapisów z umowy. Jednak te rozwiązania nie zawsze są korzystne i obecnie sądy rzadko się do nich przychylają.

Podsumowanie

Jeżeli zaciągnąłeś kredyt we frankach i borykasz się z problemami finansowymi, warto walczyć o swoje prawa. Zgłoszenie sprawy do sądu może pomóc w uwolnieniu się od niekorzystnych umów i odzyskaniu utraconych środków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Kluczowe wydarzenia dla Frankowiczów w TSUE 15 czerwca 2023

15 czerwca 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE)...

Co oznacza unieważnienie kredytu we frankach przez sąd i jakie są jego korzyści?

Unieważnienie umowy kredytu we frankach przez sąd oznacza, że...

Kredyty frankowe – najważniejsze informacje

Czym są kredyty frankowe? Kredyty frankowe to zobowiązania powiązane...

Frankowicze: Kim są, o co walczą i jak pozbyć się kredytu we frankach?

W ostatnich latach słyszymy coraz więcej o frankowiczach -...