Podatek od ugody za kredyt we frankach w 2023

Data:

W Polsce toczy się ponad 100 tysięcy spraw sądowych dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich, a coraz więcej osób decyduje się na ugody z bankami. Ugody frankowe oferowane przez banki mają zagwarantować zwolnienie od podatku dochodowego dla kredytobiorców. W związku z tym, wielu zastanawia się, czy ugoda frankowa opłaca się konsumentom?

Zwolnienie z podatku od ugody frankowej obowiązuje frankowiczów, którzy zaciągnęli kredyt na realizację jednej inwestycji mieszkaniowej. Dzięki Rozporządzeniu Ministra Finansów z 2022 r., kredytobiorcy, którzy zdecydowali się na podpisanie ugody z bankiem, są zwolnieni z podatku dochodowego od umorzonej części kredytu frankowego.

Jednak nie każdy frankowicz będzie mógł skorzystać z tej ulgi podatkowej. Zwolnienie nie obejmuje współkredytobiorców, którzy formalnie nie mieszkają w mieszkaniu, na który zaciągnięty był kredyt, a jedynie pomogli przy jego wzięciu. W takim przypadku, ulga podatkowa nie przysługuje, a współkredytobiorcy muszą zapłacić podatek dochodowy od ugody frankowej.

Warto również zauważyć, że zwolnienie z podatku obowiązuje także WSZYSTKICH frankowiczów, którzy wygrali procesy sądowe z bankami o unieważnienie umowy lub jej odfrankowienie. W świetle prawa, kredytobiorca rozliczając się z bankiem sądowo, nie zyskuje dodatkowej korzyści finansowej, a więc nie musi płacić podatku dochodowego.

Kancelarie adwokackie, analizując ugody proponowane przez banki, wskazują, że nie zawsze są one korzystne dla kredytobiorców. W związku z tym, decyzja o podpisaniu ugody frankowej powinna być dobrze przemyślana. Konsument musi wziąć pod uwagę, co jest dla niego ważniejsze: szybkie załatwienie sprawy czy naprawdę dużych pieniędzy od banku.

FAQ – Kredyty Frankowe i Podatki

1. Czy Frankowicz podlega zaniechania poboru podatku od kredytu frankowego? Jeśli kredytobiorca frankowy zdecydował się na podpisanie ugody z bankiem lub wygrał proces sądowy o unieważnienie lub odfrankowienie umowy kredytowej, może być zwolniony z opłacenia podatku od kredytu frankowego w latach 2023 i 2024. W przypadku wygranej sprawy w sądzie jest tak w każdym przypadku, natomiast w przypadku podpisania ugody z bankiem należy spełnić ściśle określone warunki – nie każdy kto podpiszę ugodę z bankiem za kredyt we frankach jest zwolniony z podatku.

2. Od kiedy Frankowicze mogą być zwolnieni z podatku dochodowego? Frankowicze mogą być zwolnieni z podatku dochodowego na podstawie rozporządzenia obowiązującego od 2022 roku. Zwolnienie to będzie obowiązywało do końca 2024 roku.

3. Czy Frankowicz powinien skorzystać z ugody, jaką proponuje mu bank? Decyzja o skorzystaniu z ugody z bankiem zależy od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy. Zaleca się konsultację z kancelarią prawną specjalizującą się w sprawach frankowych w celu dokładnej analizy umowy i ewentualnych korzyści wynikających z ugody. Warto jednak pamiętać, że w większości przypadków ugody proponowane przez banki nie są korzystne dla kredytobiorców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Koszty kredytu konsumenckiego: Wyrok TSUE wpłynie na umowy pożyczek

Wczoraj zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w...

Liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach frankowych gwałtownie rośnie

Liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach frankowych w Polsce...

Sankcja kredytu darmowego – ochrona konsumenta przed nieuczciwymi praktykami kredytodawców

Wprowadzenie sankcji kredytu darmowego było odpowiedzią ustawodawcy na potrzebę...

Co dalej z WIBOR i co dalej z ratami kredytów?

Obecne oczekiwania dotyczące polityki monetarnej w Polsce wskazują na...