Proces frankowy w 2023 roku: Etapy i co warto wiedzieć?

Data:

Proces frankowy to niezwykle istotna kwestia dla osób posiadających kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich. W związku z tym, że umowy kredytowe zawierane były niezgodnie z prawem i zawierały klauzule abuzywne, coraz więcej osób decyduje się na złożenie pozwu przeciwko bankom. Sprawdźmy jak wyglądają etapy procesu frankowego i co warto wiedzieć, zanim przystąpisz do walki o swoje prawa.

1. Pozew w I instancji

Pierwszym etapem procesu frankowego jest złożenie pozwu do sądu I instancji. W tym etapie obie strony mają możliwość przedstawienia swojej argumentacji. Sąd rozpatruje sprawę, a następnie wydaje wyrok.

2. Apelacja

Jeśli frankowicz wygra proces, bank zazwyczaj wnosi apelację, co powoduje, że wyrok nie uprawomocnia się, a sprawa kierowana jest do Sądu Apelacyjnego. Na tym etapie sąd może podtrzymać decyzję sądu I instancji, zmienić wyrok lub skierować sprawę do ponownego rozpatrzenia.

3. Skarga do Sądu Najwyższego lub kontrpozew

Bank może również wnieść skargę do Sądu Najwyższego (tylko w sprawach powyżej 50.000 zł WPS) lub wystosować kontrpozew do kredytobiorcy z roszczeniem o zapłatę z korzystania z kapitału.

4. Czas oczekiwania na rozprawę i długość procesu

Czas oczekiwania na pierwszą rozprawę oraz długość procesu zależą od sądu, do którego kierowany jest pozew, doświadczenia sędziego oraz prawnika wynajętego przez frankowicza. Przeważnie czas oczekiwania wynosi około 6-12 miesięcy, jednak może się wydłużyć w zależności od wielu czynników.

5. Zabezpieczenie roszczenia

Frankowicze mogą złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia, co pozwala na zawieszenie spłat rat kredytu na czas trwania postępowania sądowego. Ostateczna decyzja należy jednak do sądu.

6. Opłaty sądowe i koszty prawne

Opłata sądowa zależy od wartości roszczenia i wynosi 1000 zł dla konsumentów (roszczenie powyżej 20.000 zł) oraz 5% od kwoty roszczenia dla przedsiębiorców. Do tego dochodzi opłata za pełnomocnictwo w wysokości 17 zł oraz koszty wynajęcia kancelarii prawniczej.

7. Perspektywy wygranej sprawy

Obecne orzecznictwo sądów jest przeważnie na korzyść frankowiczów, z 97% wygrywanych spraw. W większości przypadków sądy orzekają o stwierdzeniu nieważności całej umowy kredytowej, co oznacza uwolnienie się od kredytu i możliwość zdjęcia hipoteki. W pozostałych sprawach sądy nakazują tzw. odfrankowienie.

8. Czy warto założyć sprawę w sądzie?

Mając na uwadze statystyki oraz klauzule abuzywne w umowach kredytów frankowych, warto rozważyć złożenie pozwu przeciwko bankowi. Wygrana w sądzie może przynieść nie tylko uwolnienie od kredytu, ale także możliwość odzyskania wpłaconych rat i poniesionych opłat okołokredytowych. Każda sytuacja jest jednak indywidualna, więc warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem przed podjęciem decyzji.

9. Wybór kancelarii prawnej

Przed zdecydowaniem się na złożenie pozwu, warto wybrać kancelarię prawną z doświadczeniem w sprawach frankowych. Nieprawidłowo skonstruowany pozew może wpłynąć na wynik sprawy, dlatego warto zainwestować w profesjonalne wsparcie.

Podsumowanie

Proces frankowy może być skomplikowany i czasochłonny, ale dla wielu frankowiczów może się okazać opłacalny. Biorąc pod uwagę statystyki oraz orzecznictwo sądów na korzyść kredytobiorców, warto rozważyć walkę o swoje prawa. Pamiętaj jednak, że każda sytuacja jest inna i warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem przed podjęciem decyzji o wszczęciu procesu frankowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Koszty kredytu konsumenckiego: Wyrok TSUE wpłynie na umowy pożyczek

Wczoraj zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w...

Liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach frankowych gwałtownie rośnie

Liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach frankowych w Polsce...

Sankcja kredytu darmowego – ochrona konsumenta przed nieuczciwymi praktykami kredytodawców

Wprowadzenie sankcji kredytu darmowego było odpowiedzią ustawodawcy na potrzebę...

Co dalej z WIBOR i co dalej z ratami kredytów?

Obecne oczekiwania dotyczące polityki monetarnej w Polsce wskazują na...