Prognozy kursu franka szwajcarskiego: jak wpływają na decyzję frankowiczów o pozwach sądowych?

Data:

Kredyty hipoteczne w franku szwajcarskim (CHF) przez długie lata były reklamowane jako opłacalna opcja dla klientów. Niestety, po gwałtownej zmianie kursu franka w 2015 roku, wielu zaczęło zastanawiać się nad słusznością tej decyzji. Obecnie rosnąca liczba osób z kredytami w CHF podejmuje kroki prawne przeciwko bankom. Czy teraz jest odpowiedni czas na takie działania?

Przede wszystkim, warto przyjrzeć się prognozom kursu franka szwajcarskiego na najbliższe lata. Niestety, analitycy finansowi nie mają dobrych wieści dla posiadaczy kredytów we frankach. Przewiduje się, że kurs franka może wzrosnąć powyżej 5 zł. Prognozy na 2023 rok wskazują, że poziom 5 zł (lub więcej) może stać się nową normą. W 2023 roku kurs franka może przekroczyć psychologiczną barierę 5 zł, a niewiele można z tym zrobić.

Decyzja o podjęciu kroków prawnych powinna być dobrze przemyślana, jednak warto pamiętać, że z każdym rokiem szanse na uzyskanie korzystnego wyroku rosną. Statystyki mówią same za siebie: ponad 90% frankowiczów wygrywa sprawy sądowe przeciwko bankom, a najnowsze wyroki są doskonałym tego potwierdzeniem.

Biorąc pod uwagę prognozy kursu franka szwajcarskiego, perspektywy dla frankowiczów nie wydają się optymistyczne. Warto więc rozważyć wszelkie okoliczności przed złożeniem pozwu przeciwko bankowi, domagając się unieważnienia umowy kredytowej.

Przed podjęciem decyzji, warto dokładnie przeanalizować swoją sytuację oraz umowę kredytową. Kluczowe jest zrozumienie, czy kredyt jest denominowany, czy indeksowany. W przypadku kredytu denominowanego, spłacamy go w walucie obcej (tutaj CHF), podczas gdy w przypadku kredytu indeksowanego, spłacamy go w złotówkach, lecz rata kredytu zależy od kursu waluty obcej. W przypadku kredytów denominowanych banki często stosowały nieuczciwe praktyki, wprowadzając klauzule abuzywne, co stanowi podstawę do unieważnienia umowy.

Niedawno wydana opinia rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wprowadza spore zamieszanie wśród frankowiczów. Zgodnie z opinią TSUE z 16.02.2023 r., wynagrodzenie za korzystanie z kapitału przysługuje tylko konsumentom, których umowa kredytu frankowego została uznana za nieważną ze względu na abuzywność zapisów tejże umowy.

Tacy kredytobiorcy mogą dochodzić roszczeń, a jednocześnie banki takiego prawa już nie mają. Banki mogą jedynie domagać się zwrotu samego kapitału kredytu.

Jeśli jesteś posiadaczem kredytu we frankach, być może zastanawiasz się, czy teraz jest odpowiedni moment, aby podjąć kroki prawne przeciwko swojemu bankowi. Z jednej strony, prognozy kursu franka nie są optymistyczne, z drugiej strony statystyki wygranych przez frankowiczów spraw sądowych są bardzo obiecujące. Ostatecznie, decyzja o podjęciu działań prawnych powinna być dobrze przemyślana.

Nie ma jednak wątpliwości, że każdy dzień bez podjęcia działań to kolejny dzień, w którym tracisz pieniądze. Warto więc dokładnie przeanalizować swoją sytuację i zdecydować, co jest dla Ciebie najlepsze.

W związku z tym, warto skonsultować się ze specjalistą ds. kredytów frankowych oraz prawnikiem, aby uzyskać profesjonalne porady na temat swojej sytuacji. Eksperci mogą pomóc ocenić, czy warto podjąć kroki prawne, uwzględniając prognozy kursu franka oraz indywidualne okoliczności każdego przypadku. W przypadku pozytywnej decyzji, dobrze jest przygotować się na długotrwały proces sądowy, który może być zarówno kosztowny, jak i stresujący. Warto jednak pamiętać, że korzystne rozstrzygnięcie może przynieść znaczne korzyści finansowe dla frankowiczów.

FAQ do artykułu: Prognozy kursu franka szwajcarskiego: jak wpływają na decyzję frankowiczów o pozwach sądowych?

1. Czy warto pozwać bank z powodu kredytu we frankach?

Decyzja o podjęciu kroków prawnych powinna być dobrze przemyślana, jednak warto pamiętać, że z każdym rokiem szanse na uzyskanie korzystnego wyroku rosną. Statystyki mówią same za siebie: ponad 90% frankowiczów wygrywa sprawy sądowe przeciwko bankom.

2. Jak wyglądają prognozy kursu franka szwajcarskiego?

Niestety, analitycy finansowi nie mają dobrych wieści dla posiadaczy kredytów we frankach. Przewiduje się, że kurs franka może wzrosnąć powyżej 5 zł. Prognozy na 2023 rok wskazują, że poziom 5 zł (lub więcej) może stać się nową normą.

3. Jakie są różnice między kredytem denominowanym a indeksowanym?

W przypadku kredytu denominowanego, spłacamy go w walucie obcej (tutaj CHF), podczas gdy w przypadku kredytu indeksowanego, spłacamy go w złotówkach, lecz rata kredytu zależy od kursu waluty obcej.

4. Co to są klauzule abuzywne w umowach kredytowych?

W przypadku kredytów denominowanych banki często stosowały nieuczciwe praktyki, wprowadzając klauzule abuzywne, co stanowi podstawę do unieważnienia umowy.

5. Jak opinia rzecznika generalnego TSUE wpłynęła na sytuację frankowiczów?

Zgodnie z opinią TSUE z 16.02.2023 r., wynagrodzenie za korzystanie z kapitału przysługuje tylko konsumentom, których umowa kredytu frankowego została uznana za nieważną ze względu na abuzywność zapisów tejże umowy.

6. Czy warto skonsultować się z ekspertem przed podjęciem decyzji o pozwie przeciwko bankowi?

Tak, warto skonsultować się ze specjalistą ds. kredytów frankowych oraz prawnikiem, aby uzyskać profesjonalne porady na temat swojej sytuacji. Eksperci mogą pomóc ocenić, czy warto podjąć kroki prawne, uwzględniając prognozy kursu franka oraz indywidualne okoliczności każdego przypadku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach frankowych nadal rośnie

W ostatnim czasie liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach...

Ugody frankowe dla frankowiczów: Czy warto zawierać ugody z bankami?

W mediach trwa intensywna kampania sektora bankowego zachęcająca frankowiczów...

Frankowicze w Polsce – Wzrost liczby pozwów przeciwko bankom o 30 procent

W Polsce trwa lawina pozwów frankowiczów przeciwko bankom. W...

Prognoza kursu franka CHF na 2024 r. Co czeka Frankowiczów?

Kurs franka szwajcarskiego jest tematem, który budzi duże zainteresowanie...