Sprawy frankowe: Teoria dwóch kondykcji czy teoria salda? Która z nich jest korzystniejsza dla kredytobiorców?

Data:

W ostatnich latach, w Polsce, temat kredytów frankowych stał się jednym z najbardziej dyskutowanych w kontekście sądownictwa. Wiele osób, które wzięły kredyt w helweckiej walucie, znalazło się w trudnej sytuacji, gdyż po wielu latach spłacania okazało się, że wysokość rat znacznie wzrosła, co było wynikiem zmiany kursu franka w stosunku do złotówki.

Wielu Frankowiczów zdecydowało się na walkę sądową z bankami, co doprowadziło do szeregu rozstrzygnięć w sądach. Wiele z nich okazało się korzystne dla konsumentów, a jednym z najważniejszych jest unieważnienie umowy kredytowej. Warto jednak pamiętać, że unieważnienie umowy kredytowej nie oznacza automatycznego zwrotu środków.

Banki i kredytobiorcy muszą się wzajemnie rozliczyć, a w tym celu sądy stosują dwie teorie: teorię dwóch kondykcji i teorię salda.

Teoria dwóch kondykcji zakłada, że obie strony muszą się wzajemnie rozliczyć. Frankowicz ma prawo do zwrotu świadczeń, które wpłacił na rzecz banku, nawet jeśli kredytu nie spłacił. W drugą stronę, bank może zażądać, żeby kredytobiorca zwrócił mu całą kwotę zaciągniętego kredytu (bez odsetek i prowizji). Teoria ta jest korzystniejsza dla Frankowiczów, gdyż zapewnia im pełny zwrot środków.

Teoria salda zakłada, że tylko jedna ze stron udzielonego kredytu musi się rozliczyć. Frankowicz nie musi dokonywać zwrotu spełnionych świadczeń, jeśli w wyniku postępowania okazałoby się, że nie był stroną, która miała większą korzyść na zawarciu kredytu frankowego. Ta teoria jest mniej korzystna dla konsumentów, gdyż mogą oni ponieść większe straty niż bank, jeśli okazuje się, że byli stroną, która czerpała większe korzyści na kredycie w helweckiej walucie niż kredytodawca.

W lutym 2021 r. Sąd Najwyższy orzekł, że w przypadku unieważnienia umowy kredytowej, należy stosować teorię dwóch kondykcji. To oznacza, że Frankowiczom przysługuje pełny zwrot środków, a banki nie mogą od nich wymagać zwrotu całej kwoty zaciągniętego kredytu.

Warto jednak pamiętać, że każde postępowanie sądowe jest indywidualne i nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, która teoria jest bardziej korzystna dla konsumentów. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie i decyzja o wyborze teorii zależy od okoliczności sprawy.

Teoria dwóch kondykcji jest z pewnością korzystniejsza dla Frankowiczów, gdyż zapewnia im pełny zwrot środków. Jednak, decyzja o wyborze teorii zależy od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy. Jeśli konsument miał większą korzyść na zawarciu umowy, to teoria salda może okazać się korzystniejsza.

Nie można również zapominać, że proces sądowy jest skomplikowany i może trwać długo. Warto zastanowić się nad korzyściami, jakie można osiągnąć dzięki rozpoczęciu procesu sądowego, ale także nad kosztami i ryzykiem, jakie wiążą się z taką decyzją.

W każdym przypadku, ważne jest, aby konsument dokładnie zrozumiał, na czym polegają teorie dwóch kondykcji i salda, aby wiedzieć, czego może oczekiwać w przypadku unieważnienia umowy kredytowej. Warto również zwrócić się do specjalisty, który pomoże w podjęciu decyzji i reprezentacji w procesie sądowym.

Unieważnienie umowy kredytowej w przypadku kredytów frankowych jest zawsze korzystne dla konsumentów, jednak decyzja o wyborze teorii zależy od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy. Warto dokładnie zrozumieć, na czym polegają teorie dwóch kondykcji i salda oraz zwrócić się do specjalisty w przypadku podjęcia decyzji o rozpoczęciu procesu sądowego.

Warto jednak pamiętać, że każda sprawa frankowa jest indywidualna i decyzja o wyborze teorii zależy od okoliczności konkretnego przypadku. Dlatego ważne jest, aby Frankowicz dokładnie poznał swoje prawa i możliwości oraz skorzystał z pomocy specjalistów w prowadzeniu swojej sprawy przed sądem.

Korzystając z pomocy wyspecjalizowanej kancelarii adwokackiej, Frankowicz może liczyć na kompleksowe wsparcie w całym procesie sądowym, począwszy od analizy umowy kredytowej, aż po reprezentację przed sądem. Takie kancelarie oferują również pomoc w negocjacjach z bankiem i uzyskaniu korzystnych warunków spłaty kredytu.

Dlatego też, jeśli posiadasz kredyt frankowy i borykasz się z trudnościami w jego spłacie, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pomogą Ci w walce o swoje prawa.

FAQ:

Jakie korzyści daje unieważnienie umowy kredytowej?

Unieważnienie umowy kredytowej daje Frankowiczom możliwość zwrotu świadczeń wpłaconych na rzecz banku oraz uniknięcie dalszych opłat związanych z kredytem, takich jak odsetki czy prowizje. Dodatkowo, unieważnienie umowy kredytowej oznacza, że kredytobiorca nie jest już dłużnikiem banku po wzajemnym rozliczeniu obu stron sporu.

Czy warto skorzystać z pomocy kancelarii specjalizujących się w sprawach frankowych?

Tak, warto skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych kancelarii adwokackich zajmujących się sprawami frankowymi, aby przeprowadzić analizę umowy kredytowej oraz pomóc w walce o swoje prawa w sądzie.

Jakie korzyści daje teoria dwóch kondykcji dla Frankowiczów?

Teoria dwóch kondykcji okazuje się być najkorzystniejszą opcją dla Frankowiczów, ponieważ oba podmioty muszą się wzajemnie rozliczyć, a konsument nie musi mieć spłaconego kredytu, żeby do takiego rozliczenia pomiędzy nim a bankiem doszło.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Koszty kredytu konsumenckiego: Wyrok TSUE wpłynie na umowy pożyczek

Wczoraj zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w...

Liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach frankowych gwałtownie rośnie

Liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach frankowych w Polsce...

Sankcja kredytu darmowego – ochrona konsumenta przed nieuczciwymi praktykami kredytodawców

Wprowadzenie sankcji kredytu darmowego było odpowiedzią ustawodawcy na potrzebę...

Co dalej z WIBOR i co dalej z ratami kredytów?

Obecne oczekiwania dotyczące polityki monetarnej w Polsce wskazują na...