Ugoda z bankiem a podatek: opowieść o trudnej drodze do zwolnienia Frankowicza z podatku w 2023 roku

Data:

W ostatnich latach banki zachęcają kredytobiorców frankowych do zawierania ugód, które miałyby ułatwić im życie i pozwolić na uniknięcie podatku dochodowego. Niestety, jak się okazuje, nie zawsze procedury są tak proste, jak to jest przedstawiane, a niektórzy klienci muszą zmagać się z kosztownymi konsekwencjami wynikającymi z błędów po stronie banków.

Czytelnik portalu subiektywnieofinansach.pl zgłosił się do redakcji z niecodzienną historią, której głównym aktorem okazał się mBank. Kredytobiorca podjął się zawarcia ugody z mBankiem, co wiązało się z koniecznością wypełnienia stosu dokumentacji, w tym m.in. oświadczenia podatkowego. Bank nie był skory do pomocy w wypełnieniu oświadczenia, co wprowadziło zamieszanie w dokumentacji kredytobiorcy.

W rezultacie, źle wypełnione oświadczenie podatkowe spowodowało, że kredytobiorca stanął przed obowiązkiem opłacenia podatku dla Urzędu Skarbowego w wysokości aż 30 tys. zł. Pomimo wielokrotnych prób wyjaśnienia sytuacji zarówno na infolinii, jak i w oddziale banku, pomoc ze strony mBanku nie była wystarczająca.

Sytuację dodatkowo komplikowała niejednoznaczność co do odpowiedzialności za korektę błędnych PIT-ów wystawionych przez bank. Zarówno mBank, jak i Urząd Skarbowy odsyłały kredytobiorcę do siebie nawzajem, nie dając jasnego wyjaśnienia, kto powinien dokonać korekty.

Ostatecznie, po kilkumiesięcznej walce z bankiem, mBank wycofał błędne PIT-y z Urzędu Skarbowego, okazując się, że drugie oświadczenie złożone przez kredytobiorcę było prawidłowe. Niemniej jednak, proces ten był długotrwały i stresujący dla klientów, którzy musieli poświęcić swój czas na próby wyjaśnienia sprawy.

Bezstresowe ugody z bankami 

Historia kredytobiorcy dobitnie pokazuje, że procedury, które mają być „proste” i „bezstresowe” w rzeczywistości okazują się być pełne przeciwności, w których bank nie pomaga swoim klientom, a wręcz mnoży problemy. Kredytobiorcy rozważający ugodę z bankiem powinni więc dobrze zastanowić się, czy nie lepiej byłoby pozwać bank i unieważnić umowę, skoro kredyt frankowy został sprzedany jako kredyt złotówkowy z nieco wyższym oprocentowaniem.

Przypadek ten nie jest jednostkowy, gdyż w mediach pojawiają się kolejne historie kredytobiorców, którzy musieli borykać się z problemami wynikającymi z ugód z bankami. Warto zwrócić uwagę na to, że banki nie zawsze mają interes w pomaganiu swoim klientom. W takich sytuacjach kluczowe jest zrozumienie swoich praw oraz dogłębne poznanie procedur i koniecznych dokumentów.

Kredytobiorcy powinni być również świadomi, że porozumienie z bankiem nie zawsze gwarantuje zwolnienie z podatku. W niektórych przypadkach, gdy ugoda jest źle przygotowana lub zawiera błędy, może prowadzić do konieczności zapłacenia podatku dochodowego. Dlatego warto rozważyć konsultację z prawnikiem, doradcą podatkowym lub rzecznikiem konsumenta, zanim zdecydujemy się na podpisanie ugody z bankiem.

Kolejnym istotnym elementem jest monitorowanie swojej sprawy i utrzymywanie kontaktu z bankiem. W przypadku wystąpienia problemów, kredytobiorca powinien być zdeterminowany, by dochodzić swoich praw, a bank powinien przede wszystkim działać na rzecz swojego klienta, dążąc do rozwiązania problemów.

Podsumowując, ugoda z bankiem może wydawać się prostym i szybkim rozwiązaniem, jednak nie zawsze jest to prawda. Kredytobiorcy powinni być świadomi ewentualnych problemów oraz konsekwencji, jakie może nieść za sobą taka ugoda. Warto zainwestować czas w zrozumienie swojej sytuacji i wybór najlepszego rozwiązania, mając na uwadze możliwość pozyskania pomocy zewnętrznych ekspertów, którzy pomogą w negocjacjach z bankiem lub walczyć o unieważnienie umowy kredytowej.

Faq – Frankowicze i zwolnienie z podatku z ugody z bankiem 

1. Czy ugoda z bankiem zawsze gwarantuje zwolnienie z podatku?

Nie, ugoda z bankiem nie zawsze gwarantuje zwolnienie z podatku. W przypadku źle przygotowanej ugody lub błędów w dokumentach, kredytobiorca może być zobowiązany do zapłacenia podatku dochodowego.

2. Czy warto konsultować się z prawnikiem przed podpisaniem ugody z bankiem?

Tak, warto rozważyć konsultację z prawnikiem, doradcą podatkowym lub rzecznikiem konsumenta przed podpisaniem ugody z bankiem. Eksperci mogą pomóc ocenić, czy ugoda jest korzystna i prawidłowo przygotowana.

3. Jakie są potencjalne problemy związaną z ugodą z bankiem?

Potencjalne problemy mogą obejmować niewłaściwie przygotowane dokumenty, brak zwolnienia z podatku lub niekorzystne warunki umowy. Istotne jest, aby kredytobiorca zrozumiał swoje prawa i przysługujące mu środki prawne.

4. Czy banki zawsze mają interes w pomaganiu swoim klientom?

Niestety, banki nie zawsze mają interes w pomaganiu swoim klientom. Dlatego ważne jest, aby kredytobiorca był zdeterminowany, by dochodzić swoich praw i utrzymywać kontakt z bankiem.

5. Jakie kroki mogę podjąć, aby upewnić się, że moja ugoda z bankiem jest korzystna?

Należy dogłębnie poznać procedury i konieczne dokumenty, być świadomym swoich praw oraz monitorować swoją sprawę. W przypadku problemów, warto rozważyć pozyskanie pomocy zewnętrznych ekspertów, którzy pomogą w negocjacjach z bankiem lub walczyć o unieważnienie umowy kredytowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Kluczowe wydarzenia dla Frankowiczów w TSUE 15 czerwca 2023

15 czerwca 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE)...

Co oznacza unieważnienie kredytu we frankach przez sąd i jakie są jego korzyści?

Unieważnienie umowy kredytu we frankach przez sąd oznacza, że...

Kredyty frankowe – najważniejsze informacje

Czym są kredyty frankowe? Kredyty frankowe to zobowiązania powiązane...

Frankowicze: Kim są, o co walczą i jak pozbyć się kredytu we frankach?

W ostatnich latach słyszymy coraz więcej o frankowiczach -...