Ugody frankowe dla frankowiczów: Czy warto zawierać ugody z bankami?

Data:

W mediach trwa intensywna kampania sektora bankowego zachęcająca frankowiczów do zawierania ugód z bankami. Spoty reklamowe pod hasłem „Ugoda lepsza niż proces” można zobaczyć zarówno w telewizji, jak i w Internecie. Banki oferują różne propozycje ugód, jednak czy są one rzeczywiście korzystniejsze niż proces sądowy? W niniejszym artykule przeanalizujemy dostępne informacje na temat ugód frankowych oraz przedstawimy argumenty, które wskazują, że zawieranie ugód może być nieopłacalne dla kredytobiorców.

Czym są ugody frankowe?

Ugody frankowe to propozycje banków dla frankowiczów, polegające na przeliczeniu kredytu we frankach szwajcarskich na kredyt złotówkowy z zastosowaniem wskaźnika WIBOR. Banki promują te ugody jako korzystne rozwiązanie dla kredytobiorców, jednak analiza dostępnych informacji wskazuje na to, że korzyści wynikające z zawarcia ugody są minimalne w porównaniu z korzyściami, które można uzyskać na drodze sądowej.

Manipulacja banków a prawda o kredytobiorcach frankowych

Kampania Związku Banku Polskich na TikToku często powiela nieprawdziwe mity na temat kredytobiorców frankowych. Przedstawia się ich jako osoby, które świadomie zdecydowały się na tańszy kredyt, pomimo wiedzy o wzroście rat kredytowych. Jednak prawda jest zupełnie inna. Wielu frankowiczów zostało wprowadzonych w błąd przez doradców kredytowych, którzy zapewniali, że ryzyko walutowe jest niskie, a raty wzrosną maksymalnie o 10%. Sądy wielokrotnie potwierdzały, że banki nie dostarczały pełnej i jasnej informacji dotyczącej ryzyka związanego z kredytem we frankach.

Analiza kampanii informacyjnej ZBP

Banki rozpoczęły intensywną kampanię promocyjną ugód z frankowiczami, zarówno w Internecie, jak i w telewizji. W jednym z reklamowych spotów banku, przedstawiono frankowicza, który uzyskał umorzenie w wysokości 100 tys. zł. Jednak brak informacji na temat kwoty kredytu, która już została spłacona przez frankowicza, oraz pozostałej do spłaty kwoty na rzecz banku, sugeruje, że proponowane przez banki ugody mogą być nieatrakcyjne dla kredytobiorców. W rzeczywistości banki najczęściej oferują niższe kwoty umorzenia, które zostaną zrekompensowane późniejszymi wysokimi odsetkami. Dodatkowo, raty po zawarciu ugody często są tak samo wysokie lub nawet wyższe niż przed zawarciem porozumienia.

Czy banki proponują lepsze warunki ugód?

Po czerwcowych wyrokach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, wielu frankowiczów spodziewało się, że banki zaczną proponować korzystniejsze warunki ugód, które będą podobne do skutków unieważnienia umowy kredytowej na podstawie wyroku sądowego. Jednak banki nie mają powodów, aby proponować frankowiczom lepsze warunki ugód. W pierwszym półroczu 2023 roku banki odnotowały rekordowy zysk netto wynoszący 15,63 mld zł. Nawet banki posiadające najwięcej kredytów frankowych osiągnęły zyski. Dostępne na rynku opcje ugód są korzystne jedynie dla banków, które minimalizują w ten sposób straty wynikające z przegrywanych procesów sądowych.

Skierowanie sprawy frankowej do sądu

Ze względu na utrzymujący się wysoki kurs franka szwajcarskiego, kredytobiorcy frankowi poszukują rozwiązań, które poprawią ich sytuację finansową. Przewalutowanie kredytu wskutek ugody z bankiem przynosi jednak mniej korzyści niż oczekiwane. Rozliczenie po unieważnieniu umowy frankowej okazuje się najkorzystniejszym rozwiązaniem dla frankowiczów. W celu analizy umowy frankowej oraz skutecznego złożenia pozwu o unieważnienie, warto skontaktować się z doświadczoną kancelarią prawną specjalizującą się w sprawach frankowych.

Propozycje banków dla frankowiczów

Poszczególne banki oferują różne propozycje dla frankowiczów, które opierają się na propozycji Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) z 2020 roku. Jednak większość tych propozycji jest niekorzystna dla kredytobiorców. Banki, takie jak PKO BP, ING Bank Śląski, Bank Millennium, BNP Paribas czy mBank, oferują ugody oparte na przewalutowaniu kredytu we frankach na kredyt złotówkowy. Jednak po przewalutowaniu, kredyt jest oprocentowany wysokim wskaźnikiem WIBOR, co sprawia, że raty mogą przestać być korzystne dla frankowiczów. Propozycje banków dla frankowiczów są zazwyczaj nieopłacalne i nie przynoszą takich korzyści, jakie można osiągnąć na drodze sądowej.

Banki, które najczęściej przegrywają z frankowiczami

Bank PKO BP jest jednym z banków, który najczęściej przegrywa sprawy frankowe. W ubiegłym roku bank ten przegrał aż 99% spraw frankowych prowadzonych w pierwszej instancji. Inny bank, Getin Bank, z kolei poniósł liczne klęski na drodze sądowej, co doprowadziło do ogłoszenia upadłości. Przegrane banków w procesach sądowych świadczą o tym, że prawo jest po stronie frankowiczów, którzy starają się odzyskać swoje pieniądze.

Dlaczego niektórzy frankowicze przegrywają?

Choć wiele spraw frankowych kończy się wygranymi frankowiczów, zdarzają się również przegrane. Przyczyną takiej sytuacji często jest niedoświadczony pełnomocnik, który nie potrafi odpowiednio reprezentować swojego klienta. Wielu kancelariom prawnym brakuje odpowiedniego doświadczenia w prowadzeniu spraw frankowych, co może wpływać na ostateczny wynik procesu. Warto zatem wybrać doświadczoną kancelarię, która pomoże klientowi skutecznie prowadzić swoją sprawę oraz analizować propozycje banków dla frankowiczów, aby podejmować świadome decyzje.

Co dalej dla frankowiczów w 2023 roku?

Sytuacja frankowiczów nadal pozostaje trudna, a obecny kurs franka szwajcarskiego jest wyższy o 95% w porównaniu z okresem, gdy umowy frankowe były popularne. Wobec niekorzystnych propozycji banków dla frankowiczów, najlepszym rozwiązaniem jest skierowanie sprawy do sądu, który pomoże uwolnić się od toksycznego kredytu i odzyskać utracone pieniądze. Jeśli jesteś zainteresowany wytoczeniem powództwa przeciwko swojemu bankowi, skonsultuj się z doświadczoną kancelarią prawną specjalizującą się w sprawach frankowych. Przestań tolerować bezprawie banków i walcz o swoje prawa!

Podsumowanie

Decyzja dotycząca zawarcia ugody z bankiem czy podjęcia procesu sądowego w sprawie kredytu frankowego powinna być dokładnie przemyślana. Banki promują ugody jako korzystne rozwiązanie, ale analiza dostępnych informacji wskazuje, że korzyści z ugody są minimalne, a raty mogą być niekorzystne dla frankowiczów. Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z doświadczoną kancelarią prawną, która pomoże ocenić sytuację i wybrać najlepszą strategię dla frankowicza. Niezależnie od wyboru, ważne jest, aby frankowicze nie rezygnowali z walki o swoje prawa i odzyskanie utraconych pieniędzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach frankowych nadal rośnie

W ostatnim czasie liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach...

Frankowicze w Polsce – Wzrost liczby pozwów przeciwko bankom o 30 procent

W Polsce trwa lawina pozwów frankowiczów przeciwko bankom. W...

Prognoza kursu franka CHF na 2024 r. Co czeka Frankowiczów?

Kurs franka szwajcarskiego jest tematem, który budzi duże zainteresowanie...

Koszty kredytu konsumenckiego: Wyrok TSUE wpłynie na umowy pożyczek

Wczoraj zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w...