Ważne zmiany w prawie dotyczące postępowań frankowych – sprawy sądowe mają trwać krócej i być bardziej efektywne

Data:

Wprowadzone niedawno zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego mogą wpłynąć na sprawy frankowe pomiędzy konsumentami a przedsiębiorcami, takimi jak banki. Zmiany te mają na celu skrócenie czasu trwania postępowań sądowych oraz zwiększenie ich efektywności.

Pierwsza z wprowadzonych zmian dotyczy właściwości miejscowej sądów. Teraz pozwy mogą być kierowane tylko do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania kredytobiorcy. Dzięki temu rozłoży się ciężar postępowań po sądach lokalnych na terenie całej Polski, co powinno przyspieszyć ich tryb.

Druga zmiana związana jest z podwyższeniem kwoty wartości przedmiotu sporu, decydującej o właściwości rzeczowej sądu. Teraz sprawy o wartości przedmiotu sporu do 100 tys. zł trafią do sądów rejonowych, podczas gdy powyżej tej kwoty będą rozpatrywane przez sądy okręgowe. Ta zmiana ma na celu odciążenie sądów okręgowych od spraw o niższej wartości finansowej.

Trzecia i ostatnia zmiana wprowadza odrębny sposób postępowania dla sporów pomiędzy konsumentem a przedsiębiorcą. W wyniku tej zmiany, przedsiębiorca (w tym przypadku bank) musi przedstawić wszystkie swoje twierdzenia i dowody na jak najwcześniejszym etapie postępowania. To ogranicza możliwość sztucznego wydłużania postępowań przez banki.

Podsumowując, wprowadzone zmiany mają na celu przyspieszenie i zwiększenie efektywności postępowań sądowych w sprawach frankowych. Poprzez zmianę właściwości miejscowej sądów, rozłożenie ciężaru postępowań po sądach lokalnych oraz ograniczenie możliwości wydłużania postępowań przez banki, można spodziewać się szybszego rozpatrzenia spraw frankowych na terenie całej Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Kluczowe wydarzenia dla Frankowiczów w TSUE 15 czerwca 2023

15 czerwca 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE)...

Co oznacza unieważnienie kredytu we frankach przez sąd i jakie są jego korzyści?

Unieważnienie umowy kredytu we frankach przez sąd oznacza, że...

Kredyty frankowe – najważniejsze informacje

Czym są kredyty frankowe? Kredyty frankowe to zobowiązania powiązane...

Frankowicze: Kim są, o co walczą i jak pozbyć się kredytu we frankach?

W ostatnich latach słyszymy coraz więcej o frankowiczach -...