Wielu frankowiczów niebawem wybiera się do sądów aby unieważnić kredyty we frankach

Data:

W najnowszym badaniu przeprowadzonym przez platformę analityczno-badawczą UCE RESEARCH, zauważono wzrost liczby osób posiadających kredyty we frankach, które zamierzają pozwać swoje banki. Blisko 40 proc. ankietowanych frankowiczów planuje podjęcie takiego kroku, podczas gdy prawie połowa kredytobiorców nie ma takich planów, a około 20 proc. wciąż się waha.

Zmienne nastroje i poziom świadomości prawnej

W ostatnich latach orzecznictwo w sprawach dotyczących kredytów frankowych stało się bardziej korzystne dla kredytobiorców, co przyczyniło się do zwiększenia ich pewności co do skuteczności środków prawnych. Jednak eksperci nie zgadzają się co do poziomu świadomości prawnej frankowiczów. Niektórzy uważają, że każdy kredytobiorca powinien już znać swoje prawa, inni uważają, że wielu frankowiczów nie ma jeszcze pełnej świadomości swojej sytuacji prawnej.

Czynniki wpływające na decyzję o pozwaniu banku

Decyzja o pozwaniu banku jest skomplikowanym procesem, na który wpływ mają różne czynniki, takie jak indywidualna sytuacja kredytobiorcy, ewentualne korzyści wynikające z wygranej sprawy czy bieżące wydarzenia w przestrzeni publicznej. Banki starają się opóźnić czy zniechęcić frankowiczów do wytaczania procesów, jednak orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE na korzyść kredytobiorców mogą skłonić frankowiczów do podjęcia decyzji o pozwaniu banku.

Dalsze zmiany nastrojów frankowiczów możliwe

Eksperci przewidują, że zmiany postaw frankowiczów mogą prowadzić do jeszcze większej liczby osób decydujących się na pozywanie swoich banków, zwłaszcza w przypadku uzyskania większej liczby prawomocnych wyroków. Wpływ na decyzje frankowiczów mogą też mieć propozycje ustawowe, choć istnieje ryzyko, że będą one spóźnione lub niewystarczająco korzystne dla kredytobiorców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Koszty kredytu konsumenckiego: Wyrok TSUE wpłynie na umowy pożyczek

Wczoraj zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w...

Liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach frankowych gwałtownie rośnie

Liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach frankowych w Polsce...

Sankcja kredytu darmowego – ochrona konsumenta przed nieuczciwymi praktykami kredytodawców

Wprowadzenie sankcji kredytu darmowego było odpowiedzią ustawodawcy na potrzebę...

Co dalej z WIBOR i co dalej z ratami kredytów?

Obecne oczekiwania dotyczące polityki monetarnej w Polsce wskazują na...