Prognoza kursu franka CHF na 2024 r. Co czeka Frankowiczów?

Data:

Kurs franka szwajcarskiego jest tematem, który budzi duże zainteresowanie inwestorów i osób śledzących sytuację na rynkach finansowych. Frank szwajcarski od dawna cieszył się reputacją jednej z najsilniejszych walut na świecie, a w 2023 roku potwierdził swoją dominację jako najmocniejsza waluta w grupie G10, przewyższając nawet dolara amerykańskiego. Wraz z nadchodzącym rokiem 2024, zastanawiamy się, jakie perspektywy ma przed sobą gospodarka Szwajcarii oraz jaki może być kurs franka szwajcarskiego w przyszłości.

Aktualna sytuacja gospodarcza Szwajcarii

Szwajcaria od lat słynie z stabilności swojej gospodarki i niskiej inflacji. Wzrost PKB kraju jest stabilny, a ostatnie dane wskazują na pozytywne wyniki. Wzrost gospodarczy wyniósł 0,3% w ujęciu kwartalnym i 0,3% w ujęciu rocznym, co przewyższało prognozy ekonomistów. Warto zauważyć, że Szwajcaria utrzymuje duże nadwyżki na rachunku obrotów bieżących, co sprzyja popytowi na franka szwajcarskiego.

Jednakże, pomimo silnego popytu na franka, Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) również podejmuje działania mające na celu utrzymanie stabilności waluty. W pierwszej połowie 2023 roku SNB sprzedał 75 miliardów CHF, kontynuując interwencje walutowe rozpoczęte latem 2022 roku. Bank centralny tłumaczy te działania jako część swojej polityki pieniężnej mającej na celu ustabilizowanie franka i zrównoważenie wysokiej inflacji wśród zagranicznych partnerów handlowych.

Powody spodziewanego spadku inflacji

Jednym z głównych powodów, dla których inflacja w Szwajcarii ma spadać, jest wydajny system energetyczny kraju. Niemal całe zapotrzebowanie na energię jest pokrywane przez energię wodną i jądrową, co zmniejsza narażenie na wstrząsy cenowe. Ponadto, około 30% produktów na rynku podlega regulacji cen, co sprawia, że są one mniej podatne na krótkoterminowe wahania. Organy regulacyjne ustalają pułapy cenowe, biorąc pod uwagę kryteria niezwiązane ze zmianami na rynku, co ogranicza skutki ekonomiczne.

Dodatkowo, Szwajcaria może pochwalić się wysoką wydajnością pracy, co przekłada się na stabilność i rozwój gospodarczy kraju. Wskaźnik wydajności pracy w Szwajcarii należy do najwyższych w krajach OECD. Wzrost gospodarczy i stabilność są kluczowymi czynnikami wpływającymi na perspektywy gospodarki szwajcarskiej i kursu franka w przyszłości.

Perspektywy kursu franka szwajcarskiego w 2024 roku

Według prognoz ING, w 2024 roku Narodowy Bank Szwajcarii nie podejmie decyzji o obniżce stóp procentowych i zrezygnuje z poszukiwania bodźców w postaci słabszego realnego kursu franka. Analitycy uważają, że frank pozostanie stabilną walutą, a różnica w inflacji między Szwajcarią a jej partnerami handlowymi stopniowo zmniejszy się. Aby utrzymać stabilny kurs walutowy, zerowa różnica inflacji oznaczałaby, że nominalny kurs wymiany CHF również powinien być stabilny.

Wpływ na kurs franka będą miały główne partnerstwa handlowe Szwajcarii, takie jak strefa euro, USA, Chiny i Wielka Brytania. Według prognoz, kursy walutowe będą kształtować się w sposób zbliżony do następującego: EUR/USD – 1,15, USD/CNY – 7,00 i GBP/USD – 1,28, co przewiduje kurs EUR/CHF w pobliżu 0,95/96.

Perspektywy kursu franka szwajcarskiego w relacji do złotego

Kurs franka szwajcarskiego w relacji do złotego również budzi zainteresowanie inwestorów. W 2023 roku kurs CHF/PLN obniżył się o około 4%, podczas gdy kurs USD/PLN spadł dwukrotnie mocniej, a euro potaniało o około 6,5%. Wsparcie banku centralnego Szwajcarii dla waluty przyczyniło się do utrzymania siły franka. Jednakże, eksperci uważają, że powrót do wartości 1,0 dla kursu EUR/CHF będzie procesem długotrwałym.

Różnica w stopach procentowych między Polską a Szwajcarią może wspierać złotego w relacji do franka. Również szybki spadek inflacji w Polsce może przyciągać inwestorów, którzy będą zainteresowani pożyczaniem franków. Oczywiście, kurs franka w relacji do złotego może ulec zmianie, w zależności od wielu czynników, takich jak kondycja gospodarki europejskiej czy polityka banku centralnego Szwajcarii.

Podsumowanie

Perspektywy kursu franka szwajcarskiego w 2024 roku są pozytywne, zakładając utrzymanie stabilności gospodarki Szwajcarii i spadku inflacji. SNB będzie kontynuować interwencje walutowe w celu utrzymania stabilnego kursu walutowego. Różnica w inflacji między Szwajcarią a partnerami handlowymi stopniowo zmniejszy się, co przyczyni się do stabilności kursu franka w przyszłości.

W relacji do złotego, kurs franka może być również zmienny, ale różnica w stopach procentowych oraz szybki spadek inflacji w Polsce mogą wpływać na kurs CHF/PLN. Warto śledzić sytuację na rynkach finansowych i być świadomym zmienności kursów walutowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Kredyty Frankowe w 2024: Sposoby na Unieważnienie Umowy i Odzyskanie Nadpłat

Zmaganie się z kredytami frankowymi stało się dla wielu...

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?

Wybór odpowiedniej kancelarii frankowej w Warszawie może wydawać się...

Czy opłaca się podpisać ugodę z bankiem za kredyt we frankach w 2024 roku?

Decyzja o podpisaniu ugody z bankiem w kwestii kredytów...

Unieważnienie umowy frankowej – co to oznacza? Jakie skutki niesie?

Kredyty we frankach szwajcarskich, które stały się gorącym tematem...