Wzrost pozwów od kredytobiorców frankowych: rekordowy rok 2022

Data:

W 2022 roku kredytobiorcy frankowi złożyli rekordową liczbę pozwów przeciwko bankom. Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało oficjalne dane dotyczące liczby pozwów o kredyty waloryzowane kursem franka, które wpłynęły do sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych w minionych kwartałach. Wyniki te wskazują na wyraźny wzrost liczby pozwów w ubiegłym roku, szczególnie w IV kwartale.

W 2022 roku sądy okręgowe (I instancja) przyjęły ponad 64 tysiące pozwów o kredyty waloryzowane kursem franka. W tym samym czasie rozpatrzyły ponad 30 tysięcy spraw frankowych. Sądy II instancji zakończyły postępowanie w ponad 5 tysiącach sporów o hipoteki frankowe, przyjmując w tym czasie około 16 tysięcy nowych spraw.

Według nieoficjalnych szacunków, sporem sądowym objęto jak dotąd ponad 1/3 aktywnych umów frankowych, a kolejna fala pozwów może ruszyć już na jesieni. Wszystko to może oznaczać, że banki będą zmuszone do zwiększania rezerw na wadliwe hipoteki.

Warto zauważyć, że liczba zawartych ugód z bankami wygląda blado w porównaniu z liczbą pozwów. Na przykład, mBank zawarł z frankowiczami tylko 4,7 tysiąca porozumień, podczas gdy liczba spraw sądowych przeciwko tej instytucji jest prawie 4 razy większa.

W związku ze zmianami w Kodeksie postępowania cywilnego sprawy o kredyty frankowe powinny niebawem przyśpieszyć, zwłaszcza w Warszawie. Po nowelizacji kodeksu do Warszawy będą trafiać tylko pozwy od mieszkańców stolicy i jej bezpośrednich okolic, co przyczyni się do szybszego rozpatrywania spraw.

Eksperci prognozują, że jeśli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdzi ustalenia Rzecznika Generalnego, należy się spodziewać szturmu kredytobiorców na sądy. W takim przypadku, bankom nie będzie należeć się żadne wynagrodzenie za to, że klienci korzystali z udzielonego im kredytu.

FAQ

  1. Ile pozwów złożyli kredytobiorcy we frankach w 2022 roku? W 2022 roku kredytobiorcy we frankach złożyli 64 tysiące pozwów przeciwko bankom.
  2. Ile spraw sądowych związanych z kredytami we frankach rozpatrzono w 2022 roku? W 2022 roku sądy rozpatrzyły 30 790 spraw związanych z kredytami we frankach.
  3. Ile spraw dotyczących kredytów we frankach trafiło do sądów apelacyjnych w 2022 roku? W 2022 roku do sądów apelacyjnych trafiło 16 091 spraw dotyczących kredytów we frankach.
  4. Czy liczba pozwów związanych z kredytami we frankach wzrosła w 2022 roku? Tak, liczba pozwów związanych z kredytami we frankach wzrosła, szczególnie w IV kwartale, który był rekordowy pod tym względem.
  5. Jak wpłynęło orzeczenie TSUE na liczbę pozwów? Wrześniowe orzeczenie TSUE, korzystne dla kredytobiorców, mogło wpłynąć na wzrost liczby pozwów.
  6. Jaka część aktywnych umów frankowych mogła zostać objęta sporem sądowym? Szacuje się, że nawet ponad 1/3 aktywnych umów frankowych mogła zostać objęta sporem sądowym.
  7. Czy zmiany w kpc wpłynęły na tempo rozpatrywania spraw związanych z kredytami we frankach? Zmiany w kpc mogą wpłynąć na przyspieszenie rozpatrywania spraw związanych z kredytami we frankach, zwłaszcza w Warszawie.
  8. Czy istnieją wyspecjalizowane wydziały sądów do spraw związanych z kredytami we frankach? Obecnie nie ma wyspecjalizowanych wydziałów do spraw związanych z kredytami we frankach, ale zwiększenie liczby takich spraw w sądach w stolicach powiatów i województw może przyczynić się do szybszego orzekania.
  9. Jaki wpływ mogą mieć wyroki TSUE na sytuację banków i kredytobiorców? Jeśli TSUE potwierdzi ustalenia Rzecznika Generalnego, należy się spodziewać większej liczby kredytobiorców ubiegających się o unieważnienie umów, co może wpłynąć na koszty dla sektora bankowego.
  10. Jakie są szacunkowe straty sektora bankowego wynikające z pozwów związanych z kredytami we frankach? Według KNF, straty sektora bankowego mogą wynieść nawet 101,5 m

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Kredyty Frankowe w 2024: Sposoby na Unieważnienie Umowy i Odzyskanie Nadpłat

Zmaganie się z kredytami frankowymi stało się dla wielu...

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?

Wybór odpowiedniej kancelarii frankowej w Warszawie może wydawać się...

Czy opłaca się podpisać ugodę z bankiem za kredyt we frankach w 2024 roku?

Decyzja o podpisaniu ugody z bankiem w kwestii kredytów...

Unieważnienie umowy frankowej – co to oznacza? Jakie skutki niesie?

Kredyty we frankach szwajcarskich, które stały się gorącym tematem...