Santander Bank, podobnie jak inne banki, również zaproponował klientom możliwość skorzystania z ugody kredytowej we frankach. Czy jest to korzystne rozwiązanie? Dlaczego warto zastanowić się nad nim i czy jest ono opłacalne dla klienta, banku, czy może też dla obu stron?
Warunki ugody frankowej banku Santander
Santander Bank nie chce mieć straty w związku z kredytami we frankach. W związku z tym przygotował propozycję ugody dla klientów. Jest to dla tej instytucji priorytetem, dlatego, że na umowach frankowych ponosi największe straty. Obecnie bank proponuje możliwość przewalutowania kredytu na złotówki oraz zastosowanie stałej stopy procentowej.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji w sprawie podpisania ugody kredytowej dobrze jest zastanowić się nad wszystkimi czynnikami, które mogą wpłynąć na podjęcie działań.
Santander Bank Polska — niekorzystne orzecznictwo sądów
W przypadku tego banku, tak, jak innych, większość spraw sądowych kończy się korzystnym wyrokiem dla klientów, mających zaciągnięty kredyt we frankach. Przedstawiciele banku sami zauważają to, że większość spraw jest dla nich niekorzystna. Powoduje to spore straty, a decyzje o zwycięstwach frankowiczów związane są z unieważnianiem umów kredytowych w związku z klauzulami niedozwolonymi.
Kredyty frankowe Santander Bank składają się zarówno z kredytów denominowanych, jak i indeksowanych. Tylko we wrześniu 2022 roku w sądach toczyły się sprawy związane z 11 190 postępowaniami. Dotyczyły one kredytów indeksowanych i denominowanych tego banku. Wartość przedmiotu sporu opiewała na 3,18 mld zł.
Wiele osób nie decyduje się na zawarcie ugody kredytowej z Santanderem. Klienci, mający zawartą umowę kredytową z tym bankiem mogą spodziewać się unieważnienia ich kredytu frankowego. Zachętą do zawarcia ugód frankowych nie jest dla nich stałe oprocentowanie kredytu.
Na podstawie danych z 30 września 2020 roku na 613 prawomocnych wyroków tylko 60 było przychylnych dla Santandera. 533 zapadło całkowicie korzystnie dla osób, mających kredyty we frankach.
Na czym polega unieważnienie umowy kredytowej z bankiem?
Unieważnienie umowy kredytowej z bankiem będzie miało taki efekt, jak gdyby ta umowa nigdy nie została zawarta. Na podstawie orzeczenia sądu obie strony będą musiały dokonać między sobą wzajemnych rozliczeń. Decyzja o unieważnieniu umowy może zostać podjęta wyłącznie przez sąd. Osoba, która wzięła kredyt we frankach, koniecznie musi więc pozwać bank.
Dlaczego warto mieć na uwadze unieważnienie umowy kredytowej z bankiem?
O wiele korzystniej pod względem finansowym dla klienta jest założenie sprawy w sądzie. Wówczas kredytobiorca może mieć pewność odnośnie do o wiele większych korzyści. Coraz częściej zamiast przewalutowania zobowiązania i dalszej spłaty w złotówkach banki orzekają unieważnienie umowy kredytowej.
Kluczowe jest zwrócenie uwagi na to, że dzięki opinii Rzecznika Generalnego TSUE frankowiczom udało się wygrać aż około 95% spraw w sądzie. Santander Bank jest zobowiązany do oddania całości wpłaconych przez kredytobiorcę środków. Są to:
– raty z odsetkami,
– wkład własny,
– prowizja,
– ubezpieczenia.
Dopiero później bank będzie mógł ubiegać się o zwrot kwoty kredytu od frankowicza. Będzie to dotyczyło tylko tej z dnia wypłaty.
Zadaniem kredytobiorców jest więc oddanie kwoty kredytu bez odsetek, marży i prowizji. Większość przypadków opiera się na sytuacji, w której to klient oddał bankowi więcej pieniędzy, niż pożyczył. Wówczas i tak będzie miał on korzyść finansową, a oprócz tego saldo zadłużenia zostanie anulowane. Osoba, która zaciągnęła kredyt we frankach, może więc zyskać nawet od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Dodatkowo hipoteka zostaje wykreślona z księgi wieczystej.
Podsumowanie warunków ugody kredytowej z Santander Bank
Zanim klient zgodzi się na podpisanie ugody z bankiem, koniecznie powinien skontaktować się ze specjalistą w celu przeanalizowania swojej umowy kredytowej.
Kredytobiorcom udało się wygrać ok. 95% spraw Santanderem.
Dzięki unieważnieniu kredytu, dana osoba może zyskać nawet kilkaset tysięcy złotych.
Na podstawie zapisów niedozwolonych sądy mogą orzec o unieważnieniu umowy lub odfrankowieniu kredytu.
Odfrankowienie kredytu nie jest tym samym co unieważnienie umowy. Polega ono na zamianie spłaty kredytu w złotówkach.
Zawarcie ugody z bankiem w każdym przypadku jest dobrowolne i zależy wyłącznie od woli kredytobiorcy.
Długość procesu sądowego zależna jest od różnych czynników. Wpływ na to może mieć dany sąd oraz poziom trudności sprawy.