Analiza szans wygranej w sądzie dla Frankowiczów Getin Noble Banku

Data:

Kredyty frankowe udzielane przez Getin Noble Bank od lat budzą duże kontrowersje. Upadłość banku ogłoszona 20 lipca 2023 roku wzbudziła jeszcze większe zainteresowanie wśród kredytobiorców. Wielu z nich zastanawia się teraz, jakie są szanse wygranej w sądzie i odzyskania swoich należności. W tym artykule przeanalizujemy obecne informacje na ten temat i przedstawimy możliwości, jakie mają Frankowicze w walce o swoje prawa.

Masa upadłościowa Getin Noble Banku

Getin Noble Bank posiada duży portfel kredytów frankowych, który obecnie jest wyceniany na około 9 miliardów złotych. Jednak warto zauważyć, że majątek banku jest znacznie niższy niż suma roszczeń wierzycieli. Na czele kolejki priorytetowych roszczeń stoi Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG), który wnioskuje o należność w wysokości 6 miliardów złotych. Dopiero w dalszej kolejności znajdują się inni wierzyciele, włączając w to Frankowiczów. Nie jest jeszcze ustalone, w jakim stopniu zostaną zaspokojone ich roszczenia, ale patrząc na wartość masy upadłościowej banku, można przypuszczać, że kredytobiorcy nie odzyskają pełnej kwoty swoich należności.

Szanse na odzyskanie należności

Przekroczenie terminu 30 dni nie oznacza utraty możliwości dochodzenia części swoich należności. Zgodnie z prawem upadłościowym, kredytobiorcy muszą jedynie uiścić opłatę w wysokości nieco ponad 1000 złotych. Choć jest to dość wysoka suma, to w porównaniu do korzyści, jakie można osiągnąć, nie jest ona aż tak znacząca. Warto jednak pamiętać, że zgłoszenie wierzytelności po terminie może skutkować nierozpoznaniem roszczeń w całości lub w ogóle.

Frankowicze Getin Banku nie są zadowoleni z takiego obrotu sprawy, ponieważ nie są traktowani równo z innymi kredytobiorcami. Nie mogą liczyć na zwrot nadpłaconych środków z kapitału, a ich perspektywy ograniczają się jedynie do pozbycia się hipoteki. Jest to szczególnie dotkliwe dla osób, które od lat spłacają swoje kredyty hipoteczne we frankach i wiedzą, że przekroczyły już sumę pożyczoną. Czy jesteśmy skazani na zamknięcie tego rozdziału jedynie poprzez wykreślenie banku z hipoteki?

Zgłoszenie wierzytelności i oświadczenie o potrąceniu

Choć scenariusz ten wydaje się mało prawdopodobny, warto być przygotowanym na wszystko. Syndyk, który zarządza masą upadłościową banku, ma według obowiązujących przepisów prawa możliwość domagania się od kredytobiorców pełnego zwrotu kapitału kredytu powiększonego o odsetki, niezależnie od tego, że kredyt ten był spłacany przez lata.

Złożenie oświadczenia o potrąceniu to zabezpieczenie, które skutkuje obniżeniem kwoty roszczeń syndyka o wartość wpłaconych do tej pory rat kapitałowo-odsetkowych oraz innych opłat. Dla Frankowiczów, którzy przekroczyli już pożyczoną sumę, złożenie takiego oświadczenia eliminuje całość roszczeń syndyka.

Restrukturyzacja Getin Noble Banku a VeloBank

Restrukturyzacja Getin Noble Banku, która pochłonęła ponad miliard złotych z Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, wywołała wiele spekulacji na temat powstania nowego VeloBanku. Jednak mało osób zdaje sobie sprawę, że kredyty frankowe nie wchodzą w skład przejęcia przez VeloBank. Nowy twór jest przygotowywany do sprzedaży i reklamowany jako rentowna placówka wolna od ryzyka związanego z kredytami frankowymi, podczas gdy stary oddział Getin Noble Banku, który obsługiwał jedynie kredyty frankowe, upadł. Czy jest to sprawiedliwe? Czy cały proces restrukturyzacji miał na celu jedynie ochronę banku przed wysokimi roszczeniami ze strony klientów frankowych?

Trzeba przyznać, że to nie jest sprawiedliwe podejście, biorąc pod uwagę inne banki, które wciąż borykają się z koniecznością wykorzystywania swoich rezerw na procesy frankowe i notują coraz większe straty z tego tytułu.

Niepewna sytuacja Frankowiczów Getin Noble Banku

Prawnicy Frankowiczów zapowiadają, że nie zamierzają się poddawać i uważają, że takie traktowanie ich roszczeń jest niesprawiedliwe. W tej kwestii nie padło jeszcze ostatnie słowo, dlatego warto śledzić rozwój sprawy, być czujnym i złożyć niezbędne dokumenty, nie zamykając ostatecznie tematu.

Podsumowanie

Wnioskiem z analizy jest to, że Frankowicze Getin Noble Banku mają szanse na odzyskanie części swoich należności, mimo ogłoszenia upadłości banku. Zgłoszenie wierzytelności w odpowiednim terminie i złożenie oświadczenia o potrąceniu może zabezpieczyć ich przed roszczeniami syndyka. Jednak brak równego traktowania Frankowiczów w porównaniu z innymi kredytobiorcami jest niezadowalający. Warto śledzić rozwój sprawy i korzystać z porad prawników specjalizujących się w tej dziedzinie, aby zwiększyć swoje szanse na odzyskanie należności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Kredyty Frankowe w 2024: Sposoby na Unieważnienie Umowy i Odzyskanie Nadpłat

Zmaganie się z kredytami frankowymi stało się dla wielu...

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?

Wybór odpowiedniej kancelarii frankowej w Warszawie może wydawać się...

Czy opłaca się podpisać ugodę z bankiem za kredyt we frankach w 2024 roku?

Decyzja o podpisaniu ugody z bankiem w kwestii kredytów...

Unieważnienie umowy frankowej – co to oznacza? Jakie skutki niesie?

Kredyty we frankach szwajcarskich, które stały się gorącym tematem...