Kluczowe wydarzenia dla Frankowiczów w TSUE 15 czerwca 2023

Data:

15 czerwca 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) będzie rozpatrywał dwie istotne sprawy związane z sektorem bankowym oraz prawami konsumentów. Pierwsza dotyczy roszczeń banków i konsumentów (sygn. C-520/21), druga zaś zabezpieczenia roszczeń w kontekście przypadku GETIN (sygn. C-287/22). Oba wyroki mogą mieć znaczący wpływ na przyszłość rynku kredytów we frankach szwajcarskich w Polsce.

Dwie kluczowe sprawy w TSUE

W pierwszej sprawie (sygn. C-520/21), TSUE najprawdopodobniej przychyli się do opinii Rzecznika Generalnego, uznając brak roszczeń banków do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału lub waloryzacji. Ponadto, Trybunał może potwierdzić zgodność unijnego prawa z roszczeniami konsumentów o zadośćuczynienie, odszkodowanie lub korzystanie z kapitału. Argumentem przemawiającym za tym jest przekonanie, że to banki ponoszą odpowiedzialność za zaistniałą sytuację i powinny naprawić wyrządzoną szkodę frankowiczom z powodu rażącego naruszenia zasad współżycia społecznego.

W drugiej sprawie, dotyczącej GETIN (sygn. C-287/22), TSUE wyda wyrok w kwestii zabezpieczenia roszczenia. Sędzia Bednarczyk, który wysłał pytania prejudycjalne w tej sprawie, uważa, że uwzględnianie przez sądy wniosków o zawieszenie płatności rat jest niezbędne do pozytywnego zakończenia sprawy na rzecz kredytobiorcy.

Wyrok ten ma rozstrzygnąć, czy polskie przepisy uniemożliwiające ustanowienie zabezpieczenia są sprzeczne z dyrektywą 93/13 EWG, mającą na celu ochronę konsumentów, oraz z dyrektywą wprowadzającą procedurę resolution, czyli przymusową restrukturyzację banków.

Przyszłe wydarzenia związane z GETIN

Sprawa GETIN pojawi się również na wokandzie TSUE prawdopodobnie w przyszłym roku, w związku z wnioskiem o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym (sygn. C-118/23) skierowanym przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie 26 stycznia 2023 roku. W tej sprawie będzie rozstrzygana odpowiedzialność państwa Polskiego za działania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Kluczowe aspekty decyzji TSUE

Decyzje TSUE zapadłe 15 czerwca 2023 roku będą miały istotne znaczenie dla sektora bankowego oraz konsumentów w Polsce. W pierwszej sprawie (sygn. C-520/21), TSUE prawdopodobnie uzna, że banki nie mają roszczeń do wynagrodzenia za korzystanie z kapitału lub waloryzacji, jednocześnie potwierdzając zgodność unijnego prawa z roszczeniami konsumentów o zadośćuczynienie, odszkodowanie lub korzystanie z kapitału. W drugiej sprawie (sygn. C-287/22), wyrok TSUE będzie miał na celu wyjaśnienie, czy polskie przepisy są zgodne z dyrektywą 93/13 EWG i dyrektywą wprowadzającą procedurę resolution w kontekście zabezpieczenia roszczeń.

Przyszłe kierunki rozwoju sprawy GETIN

Sprawa GETIN nie jest jeszcze zamknięta. Przewiduje się, że pojawi się na wokandzie TSUE w przyszłym roku w związku z wnioskiem o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym (sygn. C-118/23), który został skierowany przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. W tej sprawie rozstrzygnięta będzie odpowiedzialność państwa Polskiego za działania Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, które utrudniają realizację praw frankowiczów. Biorąc pod uwagę te istotne wydarzenia, rok 2023 i następne lata będą kluczowe dla przyszłości rynku kredytów we frankach szwajcarskich w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Co oznacza unieważnienie kredytu we frankach przez sąd i jakie są jego korzyści?

Unieważnienie umowy kredytu we frankach przez sąd oznacza, że...

Kredyty frankowe – najważniejsze informacje

Czym są kredyty frankowe? Kredyty frankowe to zobowiązania powiązane...

Frankowicze: Kim są, o co walczą i jak pozbyć się kredytu we frankach?

W ostatnich latach słyszymy coraz więcej o frankowiczach -...

Bezumowne korzystanie z kapitału: Banki kontratakują kredytobiorców?

W ostatnim czasie, banki zmagają się z niekorzystną sytuacją,...