Kredyty frankowe w 2023 roku: sytuacja kredytobiorców, inflacja i rosnące wygrane sądowe

Data:

Kredyty frankowe pozostają gorącym tematem w 2023 roku. W ostatnich latach sądy rozpatrywały co najmniej kilkaset tysięcy spraw dotyczących kredytów frankowych, a liczba pozwów przeciwko bankom nadal rośnie. Z danych statystycznych wynika, że większość wyroków w 2022 roku była korzystna dla kredytobiorców frankowych, z około 90-95% spraw kończących się częściowym lub całkowitym uwzględnieniem powództwa. W 2022 roku z 9 596 wyroków frankowych aż 9 320 zakończyło się pozytywnym rozstrzygnięciem dla kredytobiorców.

W przeważającej liczbie przypadków wyroki uwzględniające powództwo kredytobiorców dotyczyły unieważnienia umowy kredytowej. W niektórych przypadkach sądy orzekły również o przewalutowaniu kredytu we frankach. W rezultacie, kredytobiorcy mają możliwość odzyskania pieniędzy z kredytu frankowego, gdyż zdecydowana większość spraw kończy się uwzględnieniem powództwa frankowego.

W 2023 roku sytuacja prawna frankowiczów nie zmieniła się w porównaniu z latami poprzednimi. Nadal zapadają korzystne wyroki dotyczące kredytów frankowych, a odsetek spraw wygranych przez kredytobiorców wynosi ponad 90%. Brak przesłanek wskazujących na pogorszenie sytuacji frankowiczów w 2023 roku, co sugeruje, że ten rok będzie równie pomyślny dla kredytobiorców, jak 2022 rok z rekordową liczbą wygranych spraw.

Jednakże, utrzymująca się wysoka inflacja może stanowić zagrożenie dla kredytobiorców frankowych. Chociaż inflacja nie wpływa bezpośrednio na kredyty frankowe, które nie są zależne od stawki WIBOR, decyzje Szwajcarskiego Banku Centralnego dotyczące podwyższenia stóp procentowych mają wpływ na sytuację kredytobiorców. Wzrost stóp procentowych w Szwajcarii bezpośrednio przekłada się na wzrost oprocentowania kredytów frankowych. Ostatnia podwyżka o 50 punktów bazowych miała miejsce w marcu 2023 roku, pogarszając sytuację kredytobiorców frankowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach frankowych nadal rośnie

W ostatnim czasie liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach...

Ugody frankowe dla frankowiczów: Czy warto zawierać ugody z bankami?

W mediach trwa intensywna kampania sektora bankowego zachęcająca frankowiczów...

Frankowicze w Polsce – Wzrost liczby pozwów przeciwko bankom o 30 procent

W Polsce trwa lawina pozwów frankowiczów przeciwko bankom. W...

Prognoza kursu franka CHF na 2024 r. Co czeka Frankowiczów?

Kurs franka szwajcarskiego jest tematem, który budzi duże zainteresowanie...