Nowe zasady wyboru sądu dla Frankowiczów od 15 kwietnia 2023 r.

Data:

Wprowadzenie: Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego opublikowana pod koniec marca 2023 roku wprowadza istotne zmiany dla frankowiczów. Od 15 kwietnia 2023 roku osoby posiadające kredyt CHF będą mogły walczyć z bankiem tylko i wyłącznie w sądzie, który obejmuje ich teren zamieszkania. Czy wprowadzone zmiany przyniosą korzyść kredytobiorcom?

Dziennik Ustaw opublikował na przełomie marca i kwietnia 2023 roku nowelizację kodeksu postępowania cywilnego, wprowadzającą ważne zmiany dla osób posiadających kredyt CHF. Od 15 kwietnia 2023 roku będą one mogły złożyć pozew przeciwko bankowi jedynie w sądzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania.

W przeszłości kredytobiorcy mieli możliwość wyboru sądu, w którym chcieli się sądzić. Jednak wprowadzone zmiany mają na celu odciążenie XXVIII Wydziału Cywilnego w Warszawie, który specjalizuje się w sprawach kredytowych. Dzięki nowelizacji, ten wydział będzie zajmował się jedynie sprawami warszawiaków.

Pojawia się pytanie, czy zmiany będą miały negatywny wpływ na sytuację frankowiczów. Z jednej strony, warszawskie sądy mają największe doświadczenie w tego rodzaju sprawach. Z drugiej strony, rosnąca liczba postępowań sądowych sprawiła, że stały się one niewydolne, a nawet utworzenie specjalnego wydziału frankowego w Warszawie nie poprawiło tej sytuacji. Aktualnie, kredytobiorcy czekają na termin pierwszej rozprawy nawet ponad rok.

Nowe przepisy mogą jednak skrócić czas oczekiwania na proces i przyspieszyć uzyskanie wyroku. Z roku na rok obserwujemy stałe usprawnienie postępowań sądowych. Już w listopadzie 2019 roku podjęto decyzję o wytaczaniu powództwa do sądów właściwych dla miejsca zamieszkania kredytobiorców, co okazało się słuszną decyzją.

Obecnie aż 47% obsługiwanych przez kancelarie terminów sądowych odbywa się w formule zdalnej, co wpływa na komfort klientów. Nowelizacja nieznacznie wpłynie na sytuację klientów, gdyż w sądach warszawskich odbywa się zaledwie 20% wszystkich posiedzeń.

Wprowadzone zmiany w kodeksie postępowania cywilnego mają na celu odciążenie warszawskich sądów i usprawnienie postępowań sądowych w sprawach frankowiczów. Nowelizacja może przynieść korzyści w postaci skrócenia czasu oczekiwania na proces i szybszego uzyskania wyroku. W efekcie, kredytobiorcy będą mogli złożyć pozew tylko i wyłącznie w sądzie, który obejmuje ich teren zamieszkania.

Przesunięcie spraw frankowych do sądów lokalnych może również wpłynąć na zwiększenie kompetencji sądów w całym kraju w tego rodzaju sprawach. W miarę jak coraz więcej sądów będzie miało doświadczenie w rozstrzyganiu sporów frankowych, jakość orzecznictwa może wzrosnąć, a jednocześnie czas oczekiwania na wyrok skrócić się.

Dodatkowo, zdalne posiedzenia sądowe, które stanowią już prawie połowę obsługiwanych przez kancelarie terminów, mogą zwiększyć komfort kredytobiorców, eliminując konieczność podróżowania do sądów.

W związku z powyższym, choć nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego może na pierwszy rzut oka wydawać się niekorzystna dla frankowiczów, istnieje szansa, że wprowadzone zmiany przyniosą więcej korzyści niż strat. Dzięki skróceniu czasu oczekiwania na proces, usprawnieniu postępowań sądowych i zwiększeniu komfortu kredytobiorców, frankowicze mogą uzyskać sprawiedliwość w szybszym tempie niż dotychczas.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania dotyczące wyboru sądu przez Frankowiczów

Pytanie: Czy nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego wpłynie korzystnie na sytuację frankowiczów?

Odpowiedź: Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, która wprowadza zmiany dla frankowiczów, może przynieść korzyści, takie jak skrócenie czasu oczekiwania na proces, usprawnienie postępowań sądowych i zwiększenie komfortu kredytobiorców. Od 15 kwietnia 2023 roku, osoby posiadające kredyt CHF będą mogły walczyć z bankiem tylko i wyłącznie w sądzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Dzięki temu, czas oczekiwania na wyrok może się skrócić, a kompetencje sądów w całym kraju wzrosnąć. Ponadto, zdalne posiedzenia sądowe, stanowiące już prawie połowę obsługiwanych przez kancelarie terminów, zwiększają komfort kredytobiorców. W związku z tym, wprowadzone zmiany mają szansę przynieść więcej korzyści niż strat dla frankowiczów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Kredyty Frankowe w 2024: Sposoby na Unieważnienie Umowy i Odzyskanie Nadpłat

Zmaganie się z kredytami frankowymi stało się dla wielu...

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?

Wybór odpowiedniej kancelarii frankowej w Warszawie może wydawać się...

Czy opłaca się podpisać ugodę z bankiem za kredyt we frankach w 2024 roku?

Decyzja o podpisaniu ugody z bankiem w kwestii kredytów...

Unieważnienie umowy frankowej – co to oznacza? Jakie skutki niesie?

Kredyty we frankach szwajcarskich, które stały się gorącym tematem...