Frankowicze aktywnie pozywają banki i nadal będą to robić

Data:

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez UCE Research, odsetek frankowiczów, którzy zamierzają wystąpić z pozwem przeciwko kredytodawcy, maleje. Wyniki wskazują, że obecnie tylko 37,9% ankietowanych planuje takie działania, co oznacza spadek o 1,2 punktu procentowego w porównaniu z rokiem wcześniej. Równocześnie, 45,1% respondentów nie chce występować z pozwem – to wzrost o 17,9 punktu procentowego rok do roku. Co więcej, 17% osób ciągle się waha, co w porównaniu z poprzednim badaniem to spadek o 16,7 punktu procentowego.

Z analizy wynika, że coraz więcej frankowiczów obawia się ryzyka związanego z procesem sądowym. Dla części z nich podjęcie decyzji o pozwaniu banku może być związane z brakiem pełnej świadomości ich sytuacji prawnej, a dla innych z obawami przed opóźnieniami i ewentualnymi niepowodzeniami w sądzie.

Niewykluczone jednak, że sytuacja ulegnie zmianie w przyszłości. W miarę uzyskiwania większej liczby prawomocnych wyroków na korzyść kredytobiorców, część osób niechętnych do pozywania banków może zmienić zdanie. Decyzje takie mogą być również ułatwione przez doniesienia medialne o kolejnych sprawach rozstrzyganych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) oraz możliwe zmiany przepisów prawa.

Warto zauważyć, że w badaniu UCE Research odnotowano również zmianę w grupie osób, które wahają się co do ewentualnego pozywania banku. Odsetek osób niezdecydowanych wynosi obecnie 33,7%, co oznacza spadek o 16,7 punktu procentowego w porównaniu z rokiem wcześniej.

Badanie UCE Research zostało przeprowadzone na przełomie IV kwartału 2022 r. oraz I kwartału 2023 r., za pomocą metody Computer Assisted Web Interview (CAWI). W ankiecie wzięło udział 738 osób, które nie były w sporze sądowym z kredytodawcą i posiadały tzw. kredyt frankowy w jednym z jedenastu banków działających na terenie Polski. Badanie ma charakter cykliczny i jest realizowane już od trzech lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Kluczowe wydarzenia dla Frankowiczów w TSUE 15 czerwca 2023

15 czerwca 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE)...

Co oznacza unieważnienie kredytu we frankach przez sąd i jakie są jego korzyści?

Unieważnienie umowy kredytu we frankach przez sąd oznacza, że...

Kredyty frankowe – najważniejsze informacje

Czym są kredyty frankowe? Kredyty frankowe to zobowiązania powiązane...

Frankowicze: Kim są, o co walczą i jak pozbyć się kredytu we frankach?

W ostatnich latach słyszymy coraz więcej o frankowiczach -...