Problem kredytów we frankach w Polsce: unieważnienie umowy kredytowej i jego podstawy

Data:

Kredyty we frankach szwajcarskich stały się poważnym problemem dla wielu Polaków, którzy zdecydowali się na takie finansowanie w latach 2006-2008. W wyniku kryzysu finansowego i nagłego wzrostu wartości franka, spłata tych kredytów stała się ogromnym obciążeniem dla kredytobiorców. W odpowiedzi na tę sytuację, w Polsce zaczęto analizować możliwość unieważnienia umów kredytowych, co mogłoby przynieść ulgę dla tysięcy poszkodowanych osób.

Unieważnienie umowy frankowej

Unieważnienie umowy kredytowej polega na stwierdzeniu, że zobowiązanie wynikające z umowy jest nieważne od początku, co skutkuje powrotem stron do stanu sprzed zawarcia umowy. W przypadku kredytów frankowych, dotyczy to głównie umów denominowanych bądź indeksowanych do franka szwajcarskiego. Osoby, które mogą ubiegać się o unieważnienie umowy, to przede wszystkim kredytobiorcy, którzy zawarli taką umowę z bankiem i uważają, że została im narzucona niekorzystna umowa lub naruszono ich prawa jako konsumentów.

Podstawa unieważnienia umowy kredytu we frankach

Główną podstawą do unieważnienia umowy kredytowej we frankach są klauzule abuzywne, czyli postanowienia umowne naruszające dobra konsumentów, które były wprowadzane przez banki w celu zabezpieczenia swoich interesów.

Przykładem takiej klauzuli może być przekazywanie ryzyka walutowego wyłącznie na kredytobiorcę, co jest sprzeczne z zasadą równoważności świadczeń. Jeśli sąd uzna, że umowa kredytowa zawiera klauzule abuzywne, może orzec jej unieważnienie, co skutkuje powrotem stron do sytuacji sprzed zawarcia umowy. W praktyce oznacza to m.in. zwrot wpłaconych rat kredytu oraz ewentualne odszkodowanie dla kredytobiorcy.

Korzyści unieważnienia umowy kredytu we frankach

Główną korzyścią płynącą z unieważnienia umowy kredytu we frankach jest zwrot świadczeń, co obejmuje zwrot wpłaconych rat kredytu oraz ewentualne odszkodowanie dla kredytobiorcy. Ponadto, kredytobiorcy mogą odzyskać utracone oszczędności oraz zabezpieczyć się przed dalszymi stratami wynikającymi z niekorzystnych warunków umowy.

Rozliczenie z bankiem po unieważnieniu kredytu frankowego

Po unieważnieniu umowy kredytowej, rozliczenie między kredytobiorcą a bankiem następuje na zasadzie dwóch kondykcji. Oznacza to, że obie strony zobowiązane są zwrócić sobie wzajemnie świadczenia, które wynikały z umowy. W praktyce może to oznaczać, że bank zwraca kredytobiorcy wpłacone raty, a kredytobiorca zwraca bankowi kwotę kredytu. Warto jednak zwrócić uwagę na potencjalne ryzyka związane z unieważnieniem, takie jak konieczność ponownego zabezpieczenia finansowania na zakup nieruchomości czy spłatę innego kredytu.

Czas trwania i koszt unieważnienia kredytu frankowego w 2023 roku

Proces unieważnienia kredytu we frankach może być czasochłonny i kosztowny. Czas trwania procesu zależy od wielu czynników, takich jak skomplikowanie sprawy, obciążenie sądów czy jakość dowodów przedstawionych przez obie strony. W praktyce proces może trwać nawet kilka lat.

Koszty związane z unieważnieniem obejmują opłaty sądowe, koszty zastępstwa procesowego oraz ewentualne opłaty za biegłych. Warto zaznaczyć, że koszty te mogą być różne w zależności od konkretnego przypadku i warto skonsultować się z prawnikiem przed podjęciem decyzji o unieważnieniu umowy kredytowej we frankach.

Unieważnienie kredytu CHF a podatek

Ważnym aspektem unieważnienia kredytu we frankach jest kwestia opodatkowania świadczeń otrzymanych w wyniku unieważnienia. W Polsce, w przypadku unieważnienia umowy kredytowej, kredytobiorcy są zwolnieni z podatku od otrzymanych świadczeń. To oznacza, że odszkodowanie, zwrot wpłaconych rat czy ewentualne inne świadczenia uzyskane w wyniku unieważnienia kredytu we frankach nie podlegają opodatkowaniu.

Skorzystanie z pomocy kancelarii frankowych

Unieważnienie kredytu we frankach jest skomplikowanym procesem prawnym, dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonych prawników. Współpraca z kancelarią może przynieść wiele zalet, takich jak lepsze zrozumienie przepisów prawnych, pomoc w zebraniu niezbędnych dokumentów czy reprezentowanie kredytobiorcy w sądzie.

Statystyki wskazują, że współpraca z prawnikami zwiększa szanse na zwycięstwo kredytobiorców w procesie unieważnienia umowy kredytowej.

Podsumowanie

Kredyt we frankach szwajcarskich stał się problemem dla wielu polskich kredytobiorców. Unieważnienie umowy kredytowej może być korzystnym rozwiązaniem dla osób dotkniętych klauzulami abuzywnymi.

Proces unieważnienia może być czasochłonny i kosztowny, ale przynosi także korzyści, takie jak zwrot świadczeń czy inne odszkodowania. Ważne jest również świadomość zwolnienia z podatku od otrzymanych świadczeń. Warto rozważyć skorzystanie z pomocy prawników, którzy mogą wspierać kredytobiorców na każdym etapie procesu unieważnienia umowy kredytowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Kredyty Frankowe w 2024: Sposoby na Unieważnienie Umowy i Odzyskanie Nadpłat

Zmaganie się z kredytami frankowymi stało się dla wielu...

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?

Wybór odpowiedniej kancelarii frankowej w Warszawie może wydawać się...

Czy opłaca się podpisać ugodę z bankiem za kredyt we frankach w 2024 roku?

Decyzja o podpisaniu ugody z bankiem w kwestii kredytów...

Unieważnienie umowy frankowej – co to oznacza? Jakie skutki niesie?

Kredyty we frankach szwajcarskich, które stały się gorącym tematem...