Unieważnienie umowy frankowej – konsekwencje i skutki

Data:

Unieważnienie umowy frankowej to jedno z rozwiązań, które kredytobiorcy mogą podjąć w sporze z bankiem. Jest to rozwiązanie, które przynosi korzyści większości kredytobiorców. Warto zastanowić się, jakie są konsekwencje unieważnienia umowy frankowej i jakie skutki to za sobą niesie. Poniżej przedstawiamy wszystkie informacje na ten temat.

Na czym polega unieważnienie umowy frankowej?

Unieważnienie umowy frankowej oznacza, że kredytobiorca nie musi już spłacać rat, a umowa staje się nieważna. Jednakże, pojawia się konieczność rozliczenia między bankiem a kredytobiorcą. Warto zrozumieć jak to rozliczenie wygląda.

Kwota udzielonego kredytu to kapitał, który bank przeznacza do dyspozycji kredytobiorcy. Ta kwota nie obejmuje prowizji, marży i odsetek. Jeśli umowa zostanie unieważniona, to występuje jedna z dwóch sytuacji:

  1. Bank musi zwrócić kredytobiorcy pieniądze, które zostały już spłacone i przekraczają kwotę kapitału.
  2. Kredytobiorca musi zwrócić bankowi kwotę, która stanowi różnicę między kapitałem udzielonym przez bank a już spłaconą kwotą.

Przykładowo, jeśli kredytobiorca miał kredyt o kapitale wynoszącym 300 tysięcy złotych i spłacił już 375 tysięcy złotych, bank będzie musiał zwrócić mu nadpłacone raty w wysokości 75 tysięcy złotych. Natomiast jeśli kredytobiorca spłacił tylko 220 tysięcy złotych, nadal będzie musiał spłacić pozostałą część kapitału.

Dlaczego banki unieważniają umowy frankowe?

Unieważnienie umowy frankowej stało się możliwe po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Dziubak C-260/18. Trybunał wskazał, że umowa kredytowa nie może obowiązywać po usunięciu klauzul abuzywnych, które zmieniłyby jej charakter. Oznacza to, że banki zaczęły unieważniać umowy frankowe, aby uniknąć konsekwencji związanych z klauzulami abuzywnymi.

Warto zauważyć, że większość sporów sądowych zakończyła się na korzyść kredytobiorców, ponieważ sądy stwierdziły nieważność umów z powodu klauzul abuzywnych.

Czy unieważnienie umowy frankowej się opłaca?

Unieważnienie umowy frankowej jest bardzo opłacalne dla kredytobiorcy. Dzięki temu rozwiązaniu można zaoszczędzić lub odzyskać znaczną sumę pieniędzy. Opłacalność zależy od indywidualnej sytuacji kredytobiorcy.

Jeśli kredytobiorca jeszcze nie spłacił kredytu, unieważnienie umowy oznacza, że nie musi już spłacać rat i zyskuje wolność od kredytu we frankach. Jeśli kredytobiorca już spłacił kredyt, bank będzie musiał zwrócić mu nadpłacone raty.

Warto zauważyć, że unieważnienie umowy frankowej może być również korzystne dla kredytobiorców, którzy zdecydują się na odfrankowienie kredytu. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Dziubak C-260/18 otworzył możliwość odfrankowienia kredytu, co oznacza, że kredyt będzie kontynuowany, ale bez klauzul abuzywnych. To rozwiązanie może być korzystne dla kredytobiorców, którzy chcą kontynuować spłatę kredytu w złotówkach.

Jak wybrać odpowiednią kancelarię do złożenia pozwu?

Wybór odpowiedniej kancelarii jest kluczowy przy unieważnianiu umowy frankowej. Profesjonalna kancelaria specjalizująca się w sprawach frankowych pomoże kredytobiorcy w procesie unieważnienia umowy i rozliczenia z bankiem.

Podczas wyboru kancelarii ważne jest, aby upewnić się, że posiada ona doświadczenie w sprawach frankowych i zna się na tym obszarze prawa. Kancelaria powinna również posiadać strategie i schematy działania, które zapewnią sukces w sporze z bankiem. Obecnie najlepsze kancelarie frankowe mają na swoim koncie już ponad 1000 korzystnych wyroków w sprawach frankowych.

Warto zauważyć, że większość kancelarii oferuje bezpłatną analizę sprawy, co pozwala kredytobiorcy dowiedzieć się o swoich możliwościach bez ponoszenia kosztów. Przed podjęciem decyzji warto skorzystać z takiej analizy i porównać oferty różnych kancelarii.

Przedawnienie rat po unieważnieniu umowy frankowej

Podczas unieważniania umowy frankowej ważne jest również zrozumienie terminów przedawnienia rat. Termin przedawnienia wynosi 6 lub 10 lat, w zależności od daty spłaty rat.

Raty spłacone po 9 lipca 2018 roku przedawniają się po 6 latach, natomiast raty spłacone wcześniej przedawniają się po 10 latach. Przedawnienie oznacza, że kredytobiorca traci prawo do odzyskania nadpłaconych rat.

Dlatego ważne jest, aby działać szybko i nie czekać z unieważnieniem umowy frankowej, ponieważ z każdym miesiącem tracisz coraz więcej pieniędzy.

Unieważnienie zgodnie z teorią salda lub dwóch kondykcji

Podczas rozliczenia umowy po unieważnieniu, sąd może zastosować dwie teorie: teorię salda lub teorię dwóch kondykcji. Teoria dwóch kondykcji jest bardziej korzystna dla kredytobiorcy.

Według teorii dwóch kondykcji, bank musi zwrócić kredytobiorcy wszystkie koszty ponad kapitał udzielony w złotówkach, a kredytobiorca musi zwrócić bankowi różnicę między kapitałem a już spłaconą kwotą.

Teoria salda zakłada, że to kredytobiorca musi zwrócić bankowi środki, ponieważ jest stroną, która skorzystała z kredytu. Jednakże, jeśli spłacone przez kredytobiorcę środki nie przekraczają kapitału udzielonego przez bank, sąd może nie przyznać kredytobiorcy żadnej kwoty.

Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na wybór odpowiedniej kancelarii, która pomoże w rozliczeniu umowy zgodnie z teorią dwóch kondykcji.

Co po unieważnieniu umowy frankowej?

Po unieważnieniu umowy frankowej kredytobiorca może oczekiwać zwrotu nadpłaconych rat od banku. Dodatkowo, kredytobiorca jest zwolniony z dalszej spłaty kredytu.

Jednakże, każda sytuacja jest inna, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z profesjonalną kancelarią, która pomoże w rozliczeniu po unieważnieniu umowy.

Podsumowanie

Unieważnienie umowy frankowej to korzystne rozwiązanie dla większości kredytobiorców. Warto zrozumieć, że unieważnienie umowy oznacza, że kredytobiorca jest zwolniony z dalszej spłaty kredytu, a bank może być zobowiązany do zwrotu nadpłaconych rat.

Wybór odpowiedniej kancelarii jest kluczowy, aby zapewnić sukces w unieważnieniu umowy i rozliczeniu z bankiem. Przedawnienie rat i zastosowanie odpowiedniej teorii przy rozliczeniu umowy są również ważnymi aspektami, o których należy pamiętać.

Dlatego, jeśli jesteś kredytobiorcą z umową frankową, warto rozważyć unieważnienie umowy i skonsultować się z profesjonalną kancelarią, która pomoże w procesie unieważnienia i rozliczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Kredyty Frankowe w 2024: Sposoby na Unieważnienie Umowy i Odzyskanie Nadpłat

Zmaganie się z kredytami frankowymi stało się dla wielu...

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?

Wybór odpowiedniej kancelarii frankowej w Warszawie może wydawać się...

Czy opłaca się podpisać ugodę z bankiem za kredyt we frankach w 2024 roku?

Decyzja o podpisaniu ugody z bankiem w kwestii kredytów...

Unieważnienie umowy frankowej – co to oznacza? Jakie skutki niesie?

Kredyty we frankach szwajcarskich, które stały się gorącym tematem...