Zmiany dla Frankowiczów: nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego wpłynie na wybór sądu dla kredytobiorców

Data:

W ostatnim czasie planowano zmianę w Kodeksie postępowania cywilnego, mającą wpłynąć na sytuację Frankowiczów w sądach. Do tej pory kredytobiorca miał możliwość wyboru, czy pozew chce złożyć w sądzie właściwym dla swojego miejsca zamieszkania, czy też w tym właściwym dla głównej siedziby banku. Warto zaznaczyć, że większość banków udzielających kredytów w CHF ma swoją siedzibę w Warszawie, a w Sądzie Okręgowym w Warszawie stworzono w 2021 r. jedyny w Polsce wyspecjalizowany Wydział Frankowy.

Efekt tego to większość spraw trafiająca do stolicy, gdzie Sąd Okręgowy prowadzi już ponad 40 tys. spraw frankowych, a średni czas trwania sprawy w I instancji to obecnie min. 2–3 lata. Sytuacja ta nie umknęła uwadze ustawodawcy i środowisku prawniczemu, stąd postanowiono rozwiązać ten problem.

W piątek 30 marca br. opublikowano w Dzienniku Ustaw nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego, a wraz z nią zmieniono istotny dla spraw frankowych art. 18 kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z nowym brzmieniem tego przepisu, przez 5 lat od jego wejścia w życie, powództwo konsumenta o roszczenia związane z zawarciem kredytu w innej walucie niż polska, wytacza się wyłącznie przed sądem, właściwym dla miejsca zamieszkania powoda.

Co ciekawe, vacatio legis dla interesującego nas art. 18 k.p.c. wynosi tylko 14 dni. Zmiana właściwości będzie dotyczyła tylko nowych pozwów, czyli tych, które zostaną złożone do sądu po wejściu nowelizacji k.p.c.

W praktyce oznacza to, że od 15 kwietnia większość Frankowiczów z całej Polski straci możliwość złożenia pozwu przeciwko bankowi do Wydziału Frankowego w Warszawie, na rzecz przymusu składania pozwu w miejscu właściwym dla ich miejsca zamieszkania. Czy ta zmiana jednak musi być niekorzystna dla kredytobiorców? Niekoniecznie!

Mniejsze sądy w całej Polsce idą za wzorem Wydziału Frankowego i nie tylko także wydają korzystne dla kredytobiorców rozstrzygnięcia unieważniają

FAQ: Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego i wpływ na sprawy Frankowiczów

  1. Czym jest nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego? Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego to zmiana przepisów dotyczących wyboru sądu właściwego dla kredytobiorców, którzy chcą skierować pozew przeciwko bankom udzielającym kredytów we frankach szwajcarskich (CHF).
  2. Jakie zmiany wprowadza nowelizacja? Nowelizacja zmienia art. 18 kodeksu postępowania cywilnego, który reguluje wybór sądu właściwego dla kredytobiorców. Przez 5 lat od wejścia nowelizacji w życie, powództwo konsumenta o roszczenia związane z zawarciem kredytu we frankach szwajcarskich będzie wytaczane wyłącznie przed sądem właściwym dla miejsca zamieszkania powoda.
  3. Kiedy nowelizacja zacznie obowiązywać? Nowelizacja zacznie obowiązywać 15 kwietnia, po 14-dniowym vacatio legis.
  4. Czy zmiana będzie dotyczyć spraw już rozpoczętych? Nie, zmiana będzie dotyczyć tylko nowych pozwów, czyli tych, które zostaną złożone do sądu po wejściu nowelizacji w życie. Pozwy złożone przed zmianą będą rozpatrywane przez dotychczasowy Wydział Frankowy.
  5. Czy zmiana jest niekorzystna dla kredytobiorców? Niekoniecznie. Mimo że Wydział Frankowy w Warszawie był wyspecjalizowany w prowadzeniu spraw związanych z kredytami we frankach szwajcarskich, mniejsze sądy w całej Polsce również wydają korzystne dla kredytobiorców rozstrzygnięcia, a cały proces trwa często zdecydowanie krócej niż w stolicy.
  6. Jaki jest główny cel nowelizacji? Główny cel nowelizacji to przyśpieszenie całego toku postępowania i odciążenie przepełnionego sprawami Wydziału Frankowego w Warszawie. Zmiana ma również na celu zwiększenie roli sądów lokalnych, które będą miały więcej spraw dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich niż dotychczas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Kredyty Frankowe w 2024: Sposoby na Unieważnienie Umowy i Odzyskanie Nadpłat

Zmaganie się z kredytami frankowymi stało się dla wielu...

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?

Wybór odpowiedniej kancelarii frankowej w Warszawie może wydawać się...

Czy opłaca się podpisać ugodę z bankiem za kredyt we frankach w 2024 roku?

Decyzja o podpisaniu ugody z bankiem w kwestii kredytów...

Unieważnienie umowy frankowej – co to oznacza? Jakie skutki niesie?

Kredyty we frankach szwajcarskich, które stały się gorącym tematem...