Kancelarie frankowiczów – dlaczego nie każdy prawnik nadaje się do sprawy frankowej?

Data:

Frankowicze w sądzie mają niewątpliwie przewagę, o czym świadczą kolejne korzystne, i już prawomocne, wyroki sądowe, które codziennie publikujemy na naszym portalu. Postępowań przeciwko bankom nie wygrywa się automatycznie i wcale nie są to proste sprawy sądowe.

Każdy proces sądowy wymaga bowiem,  najpierw, odpowiedniego przygotowania, a następnie zaangażowania i „trzymania ręki na pulsie”, gdyż banki zaskakują coraz to nowymi interpretacjami, nie dziwi więc fakt, że większość frankowiczów w sądzie jest reprezentowanych przez profesjonalnych pełnomocników.

Korzystając z usług prawnika masz bowiem pewność, że wszelkie formalności zostaną dopełnione i że twoja sprawa zostanie właściwie w sądzie przedstawiona, jednak poszukując prawnika do prowadzenia sprawy frankowej, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.

Twój prawnik w sprawie frankowej przede wszystkim powinien posiadać doświadczenie w prowadzeniu postępowań przeciwko bankom i najlepiej, żeby to doświadczenie pochodziło z wygranych spraw frankowych.

Procesy frankowe to specyficzny rodzaj postępowań w których wiele się dzieje i które wymagają nie tylko wiedzy prawniczej na najwyższym poziomie, lecz również wiedzy z zakresu finansów i bankowości, a do tego sprytu i umiejętności szybkiego reagowania na coraz to nowe pomysły i wnioski zgłaszane przez pełnomocników banków w postępowaniu, dlatego twój pełnomocnik powinien specjalizować się w tego rodzaju sprawach, a ty nie powinieneś krępować się go o to zapytać.

Prowadzenie sprawy i reprezentowanie w sądzie przez specjalistę z zakresu spraw frankowych może wygenerować nieco wyższe koszty, pamiętaj jednak, że w takim przypadku płacisz za wiedzę i doświadczenie tej konkretnej osoby, które zapewnią ci większą szansę na wygranie procesu, jeśli natomiast swoją sprawę zleciłbyś prawnikowi, który spraw frakowych nie prowadził, wówczas tak naprawdę płaciłbyś za jego „naukę” tych postępowań, a jak wiadomo, łatwiej wtedy o błędy.

Decydując się więc na skorzystanie z pomocy prawnej w postępowaniu przeciwko bankowi zwróć uwagę by twój pełnomocnik specjalizował się w sprawach frankowych i by mógł przedstawić ci sprawy, które prowadzone były z jego udziałem, a które zakończyły się korzystnie dla kredytobiorców. Doświadczone kancelarie znajdziesz jednak tylko w większych miastach o czym możesz się przekonać w wpisując w Google takie słowa jak kancelarie frankowe Warszawa lub kancelarie frankowe Kraków.

Kolejną rzeczą na którą musisz zwrócić uwagę poszukując pełnomocnika to fakt by posiadał tytuł zawodowy adwokata bądź radcy prawnego. Prawnikiem jest bowiem każdy, kto skończył studia prawnicze, i osoby te również bywają świetnymi specjalistami w swojej dziedzinie, także w sprawach frankowych, pamiętaj jednak, że w sądzie możesz być reprezentowany tylko przez zawodowego pełnomocnika, a więc przez adwokata lub radcę prawnego.

Zwracając się więc o pomoc do prawnika, który nie jest profesjonalnym pełnomocnikiem, lecz zna się na sprawach frankowych, najpewniej uzyskasz poradę, lecz taka osoba do sądu z tobą nie pójdzie, w najlepszym więc przypadku zapewni ci reprezentację przez pełnomocnika zawodowego, lecz ty tego pełnomocnika znać nie będziesz i nie będziesz mógł zweryfikować jego kompetencji.

Po wyroku TSUE powszechną praktyką stało się, że osoby nie będące prawnikami zakładają stowarzyszenia, fundacje lub otwierają inne projekty w formie spółek mające oferować pomoc frankowiczom. Po pierwszych darmowych poradach i konsultacjach firma taka wskazuje przeważnie jedynego zaufanego prawnika do spraw frankowych najlepszego na rynku. W rzeczywistości są to dobrze zaplanowane biznesy, które mają na celu ściągnięcie klientów do mało doświadczonych prawników.

Warto zwrócić uwagę również na to, że zawodowy pełnomocnik zobowiązany jest wykonywać zawód zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz właściwym kodeksem etyki, ma obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej oraz musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, zatem korzystając z usług profesjonalisty twoje interesy są lepiej chronione i masz gwarancję należytego prowadzenia twojej sprawy. Taką gwarancję mamy jedynie gdy podpiszemy umowę bezpośrednio z kancelarią adwokatów lub radców prawnych – jeśli umowę podpisujemy przez firmę lub stowarzyszenie lub fundację pośredniczącą tracimy wszelkie gwarancje wynikające np z Kodeksu Etyki Adwokackiej.

Uważaj na wszelkie firmy wysyłające maile z ofertą pomocy frankowiczom przeważnie wstępnie kusząca oferta okazuje się później równie atrakcyjna jak kredyty we frankach.

Prawnika, który nie posiada uprawnień pełnomocnika zawodowego, wskazane obowiązki nie dotyczą, sporo więc ryzykujesz, gdyż taka osoba ponosi odpowiedzialność za prowadzenie twojej sprawy jedynie według zasad ogólnych, dochodzenie więc jakichkolwiek roszczeń może być utrudnione.

Reasumując i odpowiadając na pytanie zadane w tytule, wskazać należy, że nie każdy prawnik nadaje się do prowadzenia sprawy frankowej, gdyż nie każdy, nawet profesjonalny pełnomocnik, posiada doświadczenie w postępowaniach przeciwko bankom. Ponadto, nie każdy prawnik zna się na wszystkim, bo jest to po prostu fizycznie niemożliwe, nie powinieneś więc swojej sprawy frankowej powierzać osobie, która nie specjalizuje się w postępowaniach frankowych, gdyż łatwiej wówczas o błędy, które z całą pewnością bank wykorzysta przeciwko tobie.

Prowadzenie postępowania dotyczącego umowy o kredyt we frankach najlepiej więc zlecić osobie, która może pochwalić się odpowiednią wiedzą i doświadczeniem z tego zakresu, odrzucajmy z góry też wszelkie oferty pochodzące od sp. zo.o. oraz pośredników nawet gdyby gwarantowali, że podpisanie finalnej umowy nastąpi z wyznaczoną kancelarią. Tak praktyki stosowane są od jakiegoś czasu i doświadczenie pokazuje, że zawsze kończyły się przynajmniej rozczarowanem osób, które zgodziły się na takie rozwiązanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach frankowych nadal rośnie

W ostatnim czasie liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach...

Ugody frankowe dla frankowiczów: Czy warto zawierać ugody z bankami?

W mediach trwa intensywna kampania sektora bankowego zachęcająca frankowiczów...

Frankowicze w Polsce – Wzrost liczby pozwów przeciwko bankom o 30 procent

W Polsce trwa lawina pozwów frankowiczów przeciwko bankom. W...

Prognoza kursu franka CHF na 2024 r. Co czeka Frankowiczów?

Kurs franka szwajcarskiego jest tematem, który budzi duże zainteresowanie...