Pomoc frankowiczom – kto świadczy profesjonalną pomoc dla frankowiczów?

Data:

Korzystne orzeczenia sądów w sprawach frankowych, a szczególnie wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE z 3 października br., spowodowały, że kredytobiorcy chętniej i częściej decydują się na dochodzenie swoich praw i pozywają banki. Wzrost aktywności kredytobiorców spowodował również, że na rynku pojawiło się więcej kancelarii i firm, które oferują frankowiczom swą pomoc, jednak wbrew pozorom, taka sytuacja nie jest dla kredytobiorców korzystna.

Spora liczba podmiotów oferujących podobny zakres usług, które rozpoczęły swą działalność w odpowiedzi na nagły wzrost zapotrzebowania właśnie w tym zakresie, rodzi bowiem ryzyko, że świadczona przez nie pomoc prawna nie będzie na najwyższym poziomie, z kolei dla kredytobiorców oznaczać to może nawet przegranie procesu.

Profesjonalną pomoc dla frankowiczów świadczą przede wszystkim kancelarie prowadzone przez adwokatów bądź radców prawnych, którzy specjalizują się w sprawach frankowych. Szukając więc pomocy do prowadzenia sprawy frankowej zwróć uwagę by osoba, której zlecasz prowadzenie postępowania posiadała tytuł zawodowego pełnomocnika i by posiadała doświadczenie w prowadzeniu sporów sądowych z bankiem.

Ilość naprawdę wyspecjalizowanych kancelarii w sprawach frankowiczów jest niewielka. Obecnie jest to kilkadziesiąt kancelarii w Polsce. Niestety jako specjaliści od spraw frankowych obecnie reklamuje się setki kancelarii adwokackich lub radcowskich. Nie jest to jednak prawa. Sprawdź dokładnie opinie o kancelarii, której chcesz powierzyć swoją sprawę frankową

Zlecenie prowadzenia sprawy adwokatowi bądź radcy prawnemu jest o tyle istotne, że tylko profesjonalny pełnomocnik może reprezentować cię w sądzie, dlatego jeśli zdecydujesz się skorzystać z usług firmy, która jest prowadzona przez osoby bez uprawnień do zastępstwa procesowego to niestety, ale w sądzie najprawdopodobniej będziesz musiał radzić sobie sam.

Kancelarie oferujące pomoc frankowiczom nie zawsze bowiem są prowadzone przez osoby będące profesjonalnymi pełnomocnikami, a fakt ten ujawnia się zwykle już po podpisaniu umowy przez klienta. Owszem, w takich przypadkach zazwyczaj, lecz również nie jest to reguła, firma prowadząca twoją sprawę zapewni ci zastępstwo przed sądem, czyli w sądzie na rozprawie pojawi się profesjonalny pełnomocnik, który będzie prezentować twoje stanowisko, pytanie tylko czy chcesz być w sądzie reprezentowany przez osobę, której nie znasz i z którą nie podpisałeś umowy?

Spółki z o.o., s.a, stowarzyszenia oraz fundacje frankowiczów. Prawnicy prześcigają się w pomysłach jak zdobyć zaufnie klientów. Doświadczenie pokazuje, że zlecenie sprawy poprzez tego typu twory lub kancelarią, które pozyskują klientów w tak niejasny sposób zwykle nie przynosi niczego dobrego. Kancelarie, które faktycznie osiągają sukcesy w sprawach frankowych mają klientów i nie muszą się reklamować za pomocą sztucznie tworzonych tylko do tego spółek

Korzystanie w postępowaniu przeciwko bankowi z usług adwokata bądź radcy prawnego gwarantuje ci również zachowanie przez pełnomocnika tajemnicy zawodowej, a ponadto twój pełnomocnik ma obowiązek posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Nie mniej ważne jest również to, że zawodowy pełnomocnik ma obowiązek działać zgodnie z obowiązującymi przepisami i właściwym kodeksem etyki, wszystkie więc wskazane obowiązki, ciążące na profesjonalnym pełnomocniku, gwarantują ci należyte prowadzenie sprawy i usługi na najwyższym poziomie. Natomiast zlecając prowadzenie swojej sprawy firmie, która nie jest prowadzona przez zawodowych pełnomocników, świadomie rezygnujesz z zapewnionych gwarancji i uprawnień.

Inną bardzo istotną kwestią, na którą również musisz zwrócić uwagę szukając prawnika do prowadzenia twojej sprawy frankowej, jest doświadczenie danej osoby w prowadzeniu sporów z bankami z zakresu spraw frankowych. Pomimo korzystnego orzecznictwa i poparcia stanowiska frankowiczów przez instytucje państwowe, postępowania sądowe przeciwko bankom do prostych nie należą, dlatego tak bardzo istotne jest by twój prawnik posiadał doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju sporów.

Złe praktyki na rynku. Niektóre kancelarie obiecują, że odzyskają więcej niż ich konkurencja. To jest nie prawda. Każda kancelaria może odzyskać dokładnie tyle samo dla frankowicza. Nie jest to uzależnione od kwalifikacji kancelarii tylko wynika z czystych obliczeń matematycznych.

Banki w sprawach frankowych wręcz prześcigają się w coraz to nowych argumentach i dokonują kolejnych interpretacji przepisów i orzeczeń, które zdawały się nie budzić już wątpliwości, twój pełnomocnik musi więc być przygotowany na takie działania by w porę zareagować. Postępowania frankowe wymagają również wiedzy z zakresu bankowości i ekonomii, zatem tylko prawnik, który już prowadził procesy dotyczące kredytu we frankach będzie wiedział jak taką sprawę „ugryźć” nie tylko z prawnego punktu widzenia.

Szukając więc pełnomocnika do prowadzenia twojej sprawy frankowej nie powinieneś się śpieszyć, gdyż lepiej poświęcić nieco czasu na zweryfikowanie danej osoby i ustalenie czy będzie ona odpowiednia do prowadzenia procesu z bankiem, niż zmieniać pełnomocnika w trakcie postępowania, bo może okazać się, że nie wszystkie błędy już uda się naprawić.

Pamiętaj również, że przychylne frankowiczom orzecznictwo nie oznacza, że wygrasz swoją sprawę automatycznie, zbytnio się w nią nie angażując. Takie podejście osłabia twoją czujność, co z całą pewnością wykorzysta pełnomocnik banku, dlatego tak bardzo istotne jest by twoją sprawę prowadził prawnik obeznany w praktykach banków, gdyż będzie potrafił takim sytuacjom zaradzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Kredyty Frankowe w 2024: Sposoby na Unieważnienie Umowy i Odzyskanie Nadpłat

Zmaganie się z kredytami frankowymi stało się dla wielu...

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?

Wybór odpowiedniej kancelarii frankowej w Warszawie może wydawać się...

Czy opłaca się podpisać ugodę z bankiem za kredyt we frankach w 2024 roku?

Decyzja o podpisaniu ugody z bankiem w kwestii kredytów...

Unieważnienie umowy frankowej – co to oznacza? Jakie skutki niesie?

Kredyty we frankach szwajcarskich, które stały się gorącym tematem...