Getin Bank restrukutryzacja. Co dalej z lokatami, pieniędzmi, frankowiczami?

Data:

30 września 2022 roku Bankowy Fundusz Gwarancyjny zadecydował o inauguracji przymusowej restrukturyzacji, jaką przejdzie Getin Noble Bank. Krok ten jest koniczny z uwagi na pogarszającą się sytuację finansową banku oraz ryzyko jego upadłości. Już 2.10.2022 działalność banku przeniesiona zostanie do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz Systemu Ochrony Banków Komercyjnych. Mnożą się pytania o losy złożonych w Getin Noble Bank lokat i zaciągniętych tam kredytów, logowanie do konta oraz wiele innych kwestii związanych z codziennym korzystaniem z usług bankowych. Nadszedł też czas, aby zastanowić się nad tym, na ile bezpieczne są pieniądze dotychczasowych klientów banku.

Po pierwsze – czy terminy Getin Bank i Getin Noble Bank oznaczają to samo?

Problemy zaczynają się w tym samym momencie, gdy zaczniemy analizować terminy, jakimi posługują się ekonomiści. Warto więc przypomnieć, że Getin Noble Bank to jeden z największych banków w Polsce z uwagi na wielkość aktywów, jakimi dysponuje. Z kolei Getin Bank to marka bankowości detalicznej, która do niego należy.

Po drugie – co się stanie z lokatami i kredytami?

Zgodnie z zapewnieniami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego klienci Getin Noble Banku nie doświadczą żadnych zmian zarówno w odniesieniu do lokat, jak i kredytów. Co warte podkreślenia, powodów do obaw nie mają nie tylko klienci bankowości osobistej, ale i klienci firmowi. Jakby tego było mało, zapewnienia o bezpieczeństwie dotyczą także tych depozytów, które nie są objęte gwarancją BFG, a więc tych, których wartość przekracza 100 tysięcy euro.

Osoby mające zobowiązania wobec Getin Noble Banku oraz te z nich, które powierzyły mu swoje pieniądze, mogą czuć się zaniepokojone. Nic więc dziwnego, że zdecydowano się na uruchomienie specjalnych infolinii, na których każdy może uzyskać szczegółowe informacje. Klienci indywidualni powinni korzystać z numerów +48 664 919 797 i +48 32 604 30 01. Na pozostałych konsultanci czekają pod numerami +48 608 019 700 i +48 32 604 30 25.

Po trzecie – gdzie są teraz pieniądze Getin Noble Banku?

W przypadku Getin Noble Banku mamy do czynienia z przymusową restrukturyzacją. Oznacza to, że w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym znajdą się wszystkie depozyty. Aby operacja przebiegła bezproblemowo, zagwarantowano wsparcie w wysokości 10,34 mln PLN. Większość tej kwoty pochodzi z funduszy własnych zgromadzonych przez BFG, podczas gdy 3,47 mld PLN to środki z Systemu Ochrony Banków Komercyjnych.

Po czwarte – jak będzie wyglądać obsługa klientów, gdy Getin Noble Bank przeobrazi się w VeloBank?

Osoby związane z Getin Noble Bankiem nie muszą spodziewać się żadnych gwałtownych zmian. Tak samo jak do tej pory będą mogły bez utrudnień korzystać nie tylko z bankowości mobilnej i internetowej, ale również z kolejnych placówek banku. Co więcej, w najbliższych dniach w planach nie ma również zmian szyldów oddziałów. Nie zmienią się także adresy stron www oraz sposoby logowania do różnych form bankowości. Nie ma też powodu do obaw o sposób działania kart, bankomatów i samych przelewów.

Aktualnie trwa proces rejestracji zmiany nazwy. Docelowo będziemy mieli do czynienia z VeloBankiem, o zmianie tej klienci zostaną jednak poinformowani z odpowiednio dużym wyprzedzeniem.

Po piąte – jak rozwiązane zostaną kwestie związane z kredytami konsumenckimi i hipotecznymi?

Nowy podmiot, zgodnie z zasadami przymusowej restrukturyzacji, będzie miejscem, do którego zostaną przeniesione kredyty w polskiej walucie. W Getin Noble Banku pozostaną więc jedynie te kredyty hipoteczne, które są denominowane lub indeksowane do walut obcych, a więc kredyty frankowe, zobowiązania zaciągane w euro, a także kredyty w dolarach i w jenach. Za obsługę klientów z kredytami walutowymi będzie odpowiadać Bank BFG S.A.

Co warte podkreślenia, nie zmieni się w żaden sposób sytuacja kredytobiorców. Oczekuje się od nich spłacania zobowiązań w oparciu o te same zasady, z którymi mieli do czynienia do tej pory. Nie zmienią się również numery rachunków bankowych, na które należy przelewać zgodne z umowami kwoty. O nieco bardziej skomplikowanej sytuacji można mówić w kontekście trwających obecnie w polskich sądach sprawach sądowych. Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie, analizowana jest jednak możliwość zawieszenia czasowo spraw o unieważnienie kredytów frankowych. Wynika to, przynajmniej częściowo, z ograniczeń samej przymusowej restrukturyzacji, bo ta wiąże się z brakiem możliwości egzekwowania prawomocnych wyroków wobec podmiotu, który właśnie znajduje się w restrukturyzacji.

Po szóste – co się stanie z akcjami Getin Noble Banku?

Zgodnie z logiką przymusowej restrukturyzacji w Unii Europejskiej, za cały proces oraz wynikające z niego straty banku muszą zapłacić w pierwszej kolejności jego właściciele. Należy więc spodziewać się, że będą umarzane najpierw aukcje właścicielskie, a następnie także obligacje, które wyemitował Getin Noble Bank. Niestety, oznacza to, że osoby, które zdecydowały się na zainwestowanie w akcje Getin Noble Banku muszą liczyć się z tym, że stracą swoje pieniądze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Kredyty Frankowe w 2024: Sposoby na Unieważnienie Umowy i Odzyskanie Nadpłat

Zmaganie się z kredytami frankowymi stało się dla wielu...

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?

Wybór odpowiedniej kancelarii frankowej w Warszawie może wydawać się...

Czy opłaca się podpisać ugodę z bankiem za kredyt we frankach w 2024 roku?

Decyzja o podpisaniu ugody z bankiem w kwestii kredytów...

Unieważnienie umowy frankowej – co to oznacza? Jakie skutki niesie?

Kredyty we frankach szwajcarskich, które stały się gorącym tematem...