Gigantyczne starty mBank nie tylko przez kredyty we frankach

Data:

Trzeci kwartał 2022 roku przyniósł grupie mBank straty netto na poziomie  2,279 mld zł. Dla porównania z rokiem ubiegłym, trzeci kwartał 2021 roku przyniósł bankowi zysk netto w wysokości  27 mln zł zysku netto. Wyniki banku nie tylko jednak są wynikiem konieczności odłożenia rezerw na problematyczne walutowe kredyty hipoteczne, lecz również koszty wynikające z korzystania przez klientów mBanku z wakacji kredytowych.

Straty gigantyczne, lecz spodziewane

Rok temu mBank odnotował po trzech kwartałach zysk w wysokości 452,4 mln zł, obecnie jest to wymiar 1,54 mld zł netto straty.

Biura maklerskie prognozowały straty mBanku w trzecim kwartale b.r. na poziomie powyżej dwóch miliardów złotych, przy czym prognozy wahały się w granicach 2,134-2,584 mld zł. Wynikało to zarówno z obserwacji rynku finansowego, jak i zapowiedzi samego mBanku, który informował o przygotowywaniu raportu o stratach za III kwartał.

Głównymi winowajcami strat są koszty ryzyka prawnego związanego z kredytami we frankach szwajcarskich, które wyniosły aż 2,31 mld zł oraz negatywny wpływ wakacji kredytowych, który bank oszacował na 1,35 mld zł.

Na tę liczbę złożyły się straty z tytułu odsetek w wysokości 1,28 mld zł oraz 63,5 mln zł w ramach działalności handlowej. W tym wypadku prognozy analityków również były niemalże zbieżne z wynikiem i wynosiły średnio 1,33 mld zł strat.

Wpływ na poniesione straty przez mBank miały w mniejszym stopniu także inne czynniki. Było to 184,1 mln zł na składkę na Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, 37,2 mln zł wpłaty na System Ochrony Instytucjonalnej oraz zapisane jako pozostałe koszty operacyjne 84 mln zł na rezerwę na przyszłe zobowiązania w związku ze zwrotem tzw. ubezpieczenia pomostowego.

Wyniki mBank za III kwartał – prognozy i rzeczywistość

W III kwartale wynik odsetkowy mBanku przerósł oczekiwania analityków o 24 proc. i wyniósł 724,2 mln zł. Oczekiwania miały przedział 524-691 mln zł, średnio 583,7 mln zł. Pod wpływem wakacji kredytowych wynik ten spadł jednak o 28 proc. rdr oraz 57 proc. kdk. Bez wakacji wynik byłby wzrostowy o 18,8 proc., co w złotówkach wyniosło 2,0065 mld. Jednocześnie wakacje kredytowe miały negatywny dla klientów wpływ na wysokość marży, która wzrosła w porównaniu do poprzedniego kwartału o pół pkt, z 3,5 do 4 proc.

W odniesieniu do prowizji spodziewano się zysku mBanku na poziomie 530,9 mln zł (wahania 494-571 mln), ale ten okazał się niższy o 2 proc. i wniósł 521,8 mln zł. Rok do roku jest to wzrost o 9 proc., ale w ujęciu kwartalnym spadek o 6 proc. Z kolei w saldzie rezerw bez rezerw na kredyty walutowe hipoteczne odnotowano spadki w rdr i kdk, odpowiednio 7 i 6 proc. Tutaj rynek oczekiwał rezerw na poziomie 199,3 mln zł (p. 175-226 mln), a saldo wyniosło 183 mln.

Koszty ryzyka

Koszty ryzyka w mBanku wynosiły w II kwartale 62 punkty bazowe, natomiast w III kw. spadły do 58 punktów.

Koszty operacyjne oczekiwano w wysokości 806,9 mln zł, a te okazały się wyższe o 2 proc i wyniosły 824,8 mln zł. W rdr jest to wzrost aż o 34 proc., ale w kdk 19-procentowy spadek. W kdk spadły koszty pracownicze o 2 proc., co ma bezpośredni związek z niższymi kosztami ubezpieczeń społecznych. W grupie mBanku zredukowano zatrudnienie o 11 etatów.

Jak podaje sam mBank, wzrost kosztów w III kwartale 2022 roku w odniesieniu do ryzyka prawnego dotyczącego kredytów walutowych ma związek z gruntownym przeglądem metod stosowanych do ich kalkulacji.

Nowe spojrzenie zakłada więcej pozwów, wzrost do 31 tys. z 23 tys. zakładanych poprzednio, co oznacza również mniej biernych klientów, czyli akceptujących obecny stan. Bank wyliczył obecne koszty rezerw ryzyka prawnego o założenie, że ok. 37 tys. kredytobiorców złożyło lub złoży pozew przeciwko bankowi. Pokrycie tego portfela rezerwami wynosi 51.6 proc.

Koniec III kwartału zamknął się liczbą 16 861 spraw dotyczących waloryzacji walutowych kredytów hipotecznych. Oznacza to, że w III kwartale liczba nowych spraw spadła kdk, gdyż wyniosła 1160 takich spraw, przy 1282 w kwartale drugim. Jednocześnie jak dotąd uprawomocniło się 1338 orzeczeń sądowych w sprawach indywidualnych, z czego znakomita większość była dla mBanku niekorzystna. Stosunek ten wynosi 1243 do 95 rozstrzygnięć wydanych na korzyść banku.

Kredyty

Wartość kredytów i pożyczek netto nieznacznie, bo o 0,7 proc. spadła w kdk i zamknęła się w III kwartale 2022 roku sumą 125,7 mld zł. Spadek był skutkiem obniżki o 3 proc. kredytów udzielonych klientom indywidualnym . W tym samym czasie w wartości kredytów udzielonych klientom korporacyjnym odnotowano wzrost o 2,6 proc.

Bardzo duży spadek w III kwartale 2022 roku nastąpił w sekcji kredytów hipotecznych udzielanych przez grupę mBank. Sprzedano 983,7 mln zł kredytów hipotecznych, czyli o 69 proc. mniej niż w roku ubiegłym i aż o 54 proc. mniej w porównaniu z kwartałem poprzednim. Natomiast w sekcji kredytów niehipotecznych w III kwartale 2022 roku sprzedaż wyniosła 2,210,5 mld zł. To oznacza spadek o 18,6 w rdr oraz spadek o 13,5 proc. w kdk.

W grupie mBank łączny współczynnik kapitałowy wynosi obecnie 14,7 proc., natomiast współczynnik kapitału podstawowego Tier I znajduje się na wysokości 12,1 proc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Kredyty Frankowe w 2024: Sposoby na Unieważnienie Umowy i Odzyskanie Nadpłat

Zmaganie się z kredytami frankowymi stało się dla wielu...

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?

Wybór odpowiedniej kancelarii frankowej w Warszawie może wydawać się...

Czy opłaca się podpisać ugodę z bankiem za kredyt we frankach w 2024 roku?

Decyzja o podpisaniu ugody z bankiem w kwestii kredytów...

Unieważnienie umowy frankowej – co to oznacza? Jakie skutki niesie?

Kredyty we frankach szwajcarskich, które stały się gorącym tematem...