Wcześniejsza spłata kredytu frankowego a dochodzenie roszczeń w procesie frankowym

Data:

Wielu kredytobiorców, w obawie przed stale wzrastającym kursem CHF, dokonuje nadpłat lub nawet w całości spłaca kredyt frankowy. Pojawia się pytanie, czy po dokonaniu takiej nadpłaty lub wcześniejszej spłaty, możliwe jest nadal dochodzenie roszczeń w procesie frankowym. Jeśli tak, to jakie czynności należy podjąć, aby w największym stopniu zabezpieczyć swoje interesy w przyszłym procesie frankowym?

Wcześniejsza spłata kredytu frankowego może komplikować przyszłą sprawę sądową, gdyż banki mogą powoływać się na normy zawarte w art. 411 pkt 1 i 4 k.p.c. W związku z tym, sędziowie różnie podchodzą do interpretacji tych przepisów. W większości przypadków, interpretacja jest prokonsumencka, co jest korzystne dla kredytobiorcy.

Aby zabezpieczyć się przed ewentualną niekorzystną interpretacją przepisów, warto złożyć w banku zastrzeżenie zwrotu przed dokonaniem nadpłaty lub wcześniejszej spłaty kredytu.

Zastrzeżenie zwrotu powinno zawierać:

 1. Dane osobowe kredytobiorcy,
 2. Dane pozwalające na weryfikację, o którą umowę chodzi (np. numer umowy, datę zawarcia itd.),
 3. Dane adresata oświadczenia (nazwa banku, adres siedziby banku),
 4. Tytuł pisma (oświadczenie o nadpłacie/spłacie kredytu z jednoczesnym zastrzeżeniem zwrotu),
 5. Powołanie się na art. 411 pkt 1 k.p.c. i oświadczenie, że nadpłata/wcześniejsza spłata kredytu następuje z zastrzeżeniem zwrotu spełnionego świadczenia,
 6. Krótkie uzasadnienie, dlaczego umowa kredytu jest nieważna,
 7. Podpis kredytobiorcy.

Tego typu pismo należy wysłać listem poleconym priorytetem do siedziby banku oraz dodatkowo przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Decyzja o wcześniejszej spłacie kredytu frankowego powinna być dobrze przemyślana. Kredytobiorcy muszą wziąć pod uwagę, że wcześniejsza spłata może wpłynąć na ich pozycję w ewentualnym procesie frankowym, szczególnie jeśli nie złożą odpowiedniego zastrzeżenia zwrotu.

Warto rozważyć wcześniejszą spłatę kredytu frankowego, jeśli:

 1. Kredytobiorca ma dostęp do środków finansowych, które pozwolą na całkowite lub częściowe spłacenie kredytu, z uwzględnieniem zastrzeżenia zwrotu.
 2. Kredytobiorca chce zmniejszyć ryzyko związane ze zmianami kursu CHF, które mogą wpłynąć na wysokość zobowiązania w przyszłości.
 3. Kredytobiorca chce skrócić okres spłaty kredytu i uniknąć dalszego kumulowania się odsetek.

Z drugiej strony, wcześniejsza spłata kredytu frankowego może nie być najlepszym rozwiązaniem, jeśli:

 1. Kredytobiorca nie dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi na spłatę kredytu.
 2. Kredytobiorca może mieć trudności ze spłatą innych zobowiązań, jeśli zdecyduje się na wcześniejszą spłatę kredytu frankowego.
 3. Kredytobiorca nie chce ryzykować ewentualnych niekorzystnych konsekwencji związanych z procesem frankowym, wynikającymi z wcześniejszej spłaty kredytu.

Ważne jest, aby kredytobiorcy starannie rozważyli swoją sytuację finansową, zanim zdecydują się na wcześniejszą spłatę kredytu frankowego. Konsultacja z doradcą finansowym lub prawnikiem specjalizującym się w procesach frankowych może być przydatna w ocenie konsekwencji takiej decyzji.

Podsumowując, wcześniejsza spłata kredytu frankowego może wpłynąć na proces frankowy, ale kredytobiorcy mają możliwość zabezpieczenia swojej pozycji poprzez złożenie zastrzeżenia zwrotu. Przed podjęciem decyzji o wcześniejszej spłacie warto skonsultować się z ekspertami oraz zapoznać się z dostępnymi materiałami na ten temat.

FAQ: Wcześniejsza spłata kredytu frankowego i proces frankowy

 1. Czy wcześniejsza spłata kredytu frankowego wpływa na proces frankowy? Tak, wcześniejsza spłata kredytu frankowego może wpłynąć na proces frankowy. Istotne jest jednak złożenie zastrzeżenia zwrotu przed dokonaniem wcześniejszej spłaty, aby zabezpieczyć swoje interesy w ewentualnym procesie.
 2. Czy mogę dochodzić roszczeń w procesie frankowym po wcześniejszej spłacie kredytu? Tak, można dochodzić roszczeń w procesie frankowym nawet po wcześniejszej spłacie kredytu. Ważne jest jednak złożenie zastrzeżenia zwrotu przed dokonaniem wcześniejszej spłaty kredytu.
 3. Jak złożyć zastrzeżenie zwrotu? Zastrzeżenie zwrotu należy złożyć w banku przed dokonaniem wcześniejszej spłaty kredytu. Pismo powinno zawierać niezbędne informacje dotyczące kredytobiorcy, umowy kredytu oraz powołanie się na art. 411 pkt 1 k.p.c. Pismo należy wysłać listem poleconym priorytetem oraz dodatkowo przesłać za pośrednictwem poczty elektronicznej.
 4. Czy warto rozważyć wcześniejszą spłatę kredytu frankowego? Warto rozważyć wcześniejszą spłatę kredytu frankowego, jeśli kredytobiorca ma dostęp do środków finansowych, chce zmniejszyć ryzyko związane ze zmianami kursu CHF oraz skrócić okres spłaty kredytu. Jednak wcześniejsza spłata może nie być najlepszym rozwiązaniem, jeśli kredytobiorca nie dysponuje wystarczającymi środkami finansowymi na spłatę kredytu lub nie chce ryzykować ewentualnych niekorzystnych konsekwencji związanych z procesem frankowym.
 5. Czy warto konsultować się z doradcą finansowym lub prawnikiem przed wcześniejszą spłatą kredytu frankowego? Tak, konsultacja z doradcą finansowym lub prawnikiem specjalizującym się w procesach frankowych może być przydatna w ocenie konsekwencji decyzji o wcześniejszej spłacie kredytu frankowego.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach frankowych nadal rośnie

W ostatnim czasie liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach...

Ugody frankowe dla frankowiczów: Czy warto zawierać ugody z bankami?

W mediach trwa intensywna kampania sektora bankowego zachęcająca frankowiczów...

Frankowicze w Polsce – Wzrost liczby pozwów przeciwko bankom o 30 procent

W Polsce trwa lawina pozwów frankowiczów przeciwko bankom. W...

Prognoza kursu franka CHF na 2024 r. Co czeka Frankowiczów?

Kurs franka szwajcarskiego jest tematem, który budzi duże zainteresowanie...