Pozew o unieważnienie kredytu we frankach po rozwodzie w 2023 roku

Data:

Jednym z najtrudniejszych zagadnień, z jakimi borykają się obecnie sędziowie, jest ocena: czy w sprawach frankowych konieczny jest udział wszystkich kredytobiorców. Sytuacja ta dotyczy w szczególności kredytobiorców po rozwodzie. Niedługo na zagadnienie odpowie Sąd Najwyższy. My jednak już dziś omawiamy powyższe zagadnienie i szukamy odpowiedzi na to pytanie.

Umowa kredytowa rodzi prawa, ale i obowiązki kredytobiorcy. Kredytobiorcy, co do zasady, odpowiadają solidarnie za zobowiązania wobec banku. Oznacza to, iż bank może żądać w razie konieczności zapłaty od wszystkich lub tylko niektórych z nich. Warunkiem zwolnienia frankowicza z długu jest porozumienie dodatkowe z bankiem.

Po rozwodzie małżonkowie są zatem nadal kredytobiorcami, którzy muszą spłacać kredyt. Często jednak nie są jedna zainteresowani współpracą i wspólnym “pójściem do Sądu”. Czy w takim wypadku wyłącznie jeden kredytobiorca może iść do Sądu?

Pozew o unieważnienie umowy frankowej byłych małżonków

Podstawowym roszczeniem w sprawach frankowych jest ustalenie nieważności umowy. Domagając się ustalenie nieważności, muszą wystąpić wszyscy frankowicze – umowa nie może być bowiem ważna w stosunku do jednego, a nieważna w stosunku do innego. W doktrynie prawa określa się taką sytuację jako tzw. współuczestnictwo jednolite konieczne.

Pozew o zapłatę po rozwodzie

Rozwiązaniem problemu z pozwaniem banku może okazać się pozew o zapłatę. Małżonek, który po rozwodzie spłaca kredyt, może wystąpić z roszczeniem o zwrot nienależnie spełnionego świadczenia bez zgody drugiego kredytobiorcy. Może również żądać zwrotu połowy świadczeń uiszczonych w czasie trwania wspólności majątkowej.

Sąd Najwyższy w sprawie byłych małżonków

Do Sądu Najwyższego trafiło pytanie jednego z Sądów powszechnych o to, czy w procesie frankowym przeciw bankowi konieczny jest udział wszystkich kredytobiorców. Nie ma jeszcze wyznaczonego terminu rozprawy. Należy jednak przypuszczać, iż wyrok w tej sprawie zostanie wydany być może jeszcze w tym roku.

Do tego czasu rekomendujemy, aby frankowicze po rozwodzie wspólnie dochodzili roszczeń o ustalenie nieważności umowy. W związku z tym, że sprawa jest wciąż nierozstrzygnięta przez Sąd Najwyższy, ważne jest, aby kredytobiorcy po rozwodzie byli świadomi możliwych konsekwencji prawnych wynikających z próby dochodzenia roszczeń na własną rękę.

Ostatecznie, niezależnie od decyzji Sądu Najwyższego, dobrze jest dla frankowiczów po rozwodzie zasięgnąć porady prawnej przed podjęciem działań w celu dochodzenia roszczeń związanych z kredytem frankowym. Współpraca z prawnikiem może pomóc w ocenie sytuacji i wyborze odpowiedniej strategii, aby zminimalizować ryzyko niepowodzenia w sądzie.

W międzyczasie frankowicze powinni również monitorować rozwój sytuacji i badać dostępne opcje, takie jak mediacje lub negocjacje z bankiem, które mogą prowadzić do osiągnięcia korzystnego rozwiązania dla obu stron.

Wszystko to pokazuje, jak złożone mogą być sprawy frankowe, zwłaszcza dla kredytobiorców po rozwodzie. Kluczem do osiągnięcia sukcesu w takich przypadkach jest jednak odpowiednie przygotowanie, zrozumienie zagadnień prawnych oraz cierpliwość w oczekiwaniu na ostateczne wyjaśnienie przez Sąd Najwyższy.

FAQ – Sprawy frankowe dotyczące kredytobiorców po rozwodzie

1. Czy w sprawach frankowych konieczny jest udział wszystkich kredytobiorców? W obecnej sytuacji prawnej nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Sąd Najwyższy wkrótce ma się wypowiedzieć na ten temat.

2. Czy ustalenie między byłymi małżonkami, kto będzie spłacać kredyt, ma znaczenie dla banku? Nie, ustalenie to nie ma żadnego znaczenia prawnego względem banku. Bank może żądać spłaty od wszystkich kredytobiorców.

3. Czy można zwolnić się z długu frankowego po rozwodzie? Tak, ale warunkiem zwolnienia z długu jest porozumienie z bankiem i zawarcie stosownej umowy pisemnej.

4. Czy jeden z byłych małżonków może samodzielnie wytoczyć pozew o unieważnienie umowy frankowej? W teorii tak, ale istnieje duża szansa, że frankowicz przegra proces, jeśli drugi kredytobiorca nie będzie chciał wstąpić do procesu.

5. Jakie są alternatywne rozwiązania dla byłych małżonków, którzy chcą pozwać bank? Można rozważyć pozew o zapłatę. Małżonek, który po rozwodzie spłaca kredyt, może wystąpić z roszczeniem o zwrot nienależnie spełnionego świadczenia bez zgody drugiego kredytobiorcy.

6. Kiedy Sąd Najwyższy wyda wyrok dotyczący spraw frankowych i udziału kredytobiorców po rozwodzie? Nie ma jeszcze wyznaczonego terminu rozprawy, ale można przypuszczać, że wyrok zostanie wydany być może jeszcze w tym roku.

7. Co powinien zrobić frankowicz po rozwodzie przed podjęciem działań prawnych? Warto zasięgnąć porady prawnej przed podjęciem działań w celu dochodzenia roszczeń związanych z kredytem frankowym. Współpraca z prawnikiem może pomóc w ocenie sytuacji i wyborze odpowiedniej strategii.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Kluczowe wydarzenia dla Frankowiczów w TSUE 15 czerwca 2023

15 czerwca 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE)...

Co oznacza unieważnienie kredytu we frankach przez sąd i jakie są jego korzyści?

Unieważnienie umowy kredytu we frankach przez sąd oznacza, że...

Kredyty frankowe – najważniejsze informacje

Czym są kredyty frankowe? Kredyty frankowe to zobowiązania powiązane...

Frankowicze: Kim są, o co walczą i jak pozbyć się kredytu we frankach?

W ostatnich latach słyszymy coraz więcej o frankowiczach -...