ING Bank unieważnienie kredytu indeksowanego SO Katowice II C 650/18

Data:

W dniu 27.02.2020 Sąd Okręgowy w Katowicach  sygn. akt II C 650/18 uwzględnił w całości powództwo kredytobiorców przeciwko bankowi ING i uznał, że umowa kredytu indeksowanego kursem CHF jest w całości nieważna, zasądzając na rzecz kredytobiorców kwotę 191.931,80 zł.

Sąd podzielił stanowisko kredytobiorców, że zawarte w umowie klauzule przeliczeniowe odwołujące się do kursu CHF zawartego w tabelach bankowych stanowią klauzule abuzywne i powinny zostać usunięte z umowy. W ocenie Sądu po wyeliminowaniu z umowy klauzul abuzywnych umowa nie może dalej funkcjonować jako kredyt złotowy oparty o Libor, gdyż byłoby niezgodne z wolą stron, które nie zamierzały zawrzeć takiej umowy. Brak jest jednocześnie przepisów dyspozytywnych, które mogłyby zastąpić klauzule niedozwolone. W szczególności za takim przepisem nie jest art. 41 Prawa wekslowego a art. 385 KC wszedł w życie już po zawarciu umowy.

Sąd stwierdził nieważność całej umowy, gdyż uznał, że jest to korzystne dla konsumenta, zwłaszcza że spłacona kwota przekroczyła już kwotę wypłaconego kredytu. Sąd zastosował jednocześnie teorię dwóch kondykcji i zasądził całą żądaną przez kredytobiorców kwotę nie biorąc pod uwagę z urzędu kwoty wypłaconego kredytu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach frankowych nadal rośnie

W ostatnim czasie liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach...

Ugody frankowe dla frankowiczów: Czy warto zawierać ugody z bankami?

W mediach trwa intensywna kampania sektora bankowego zachęcająca frankowiczów...

Frankowicze w Polsce – Wzrost liczby pozwów przeciwko bankom o 30 procent

W Polsce trwa lawina pozwów frankowiczów przeciwko bankom. W...

Prognoza kursu franka CHF na 2024 r. Co czeka Frankowiczów?

Kurs franka szwajcarskiego jest tematem, który budzi duże zainteresowanie...