Co musi robić frankowicz, a co kancelaria prawna dla frankowiczów po pozwaniu banku?

Data:

Korzystne w sprawach frankowych orzecznictwo sądów powoduje, że wielu kredytobiorców nie tylko decyduje się pozwać bank i zawalczyć o swoje prawa, lecz są na tyle zdeterminowani, że postępowanie z bankiem chcą prowadzić samodzielnie, bez korzystania z pomocy prawnika i kancelarii specjalizującej się w tego rodzaju sprawach.

Czy frankowicz może pozwać bank bez pomocy kancelarii?

Oczywiście w takim postępowaniu nie ma nic złego i jeżeli dana osoba czuje się na siłach, żeby samodzielnie występować w procesie to może to zrobić, bo sprawy frankowe nie są objęte przymusem adwokacko- radcowskim, czyli nie istnieje obowiązek zastępowania strony przed sądem przez adwokata lub radcę prawnego, jednakże zwykle jest tak, że kredytobiorca decydując się na proces nie do końca zdaje sobie sprawę z tego jak takie postępowanie wygląda i jakich formalności oraz procedur należy dopełnić by zakończyło się ono sukcesem, dlatego jeśli zdecydujesz się zrezygnować z usług kancelarii, musisz mieć świadomość co to dla ciebie właściwie oznacza.

Co trzeba zrobić aby pozwać bank za kredyt we frankach? 

Pierwszą czynnością, którą musisz wykonać chcąc zainicjować postępowanie przeciwko bankowi jest złożenie pozwu, jeśli więc korzystasz z usług kancelarii, to poza dostarczeniem niezbędnych dokumentów, a więc umowy kredytowej, aneksów oraz zestawienia dokonanych płatności i salda konta (które kancelaria pomoże ci uzyskać od banku), oraz przedstawieniem twojej historii zaciągnięcia kredytu i jego spłaty, twój udział w sporządzaniu pozwu się kończy, gdyż to prawnicy w twoim imieniu przygotowywaniem wszelkich pism, w tym również pozwu, będą w twoim procesie się zajmować.

Jakie są zalety wynajęcia profesjonalnej kancelarii do sprawy frankowej ?

W takiej więc sytuacji to reprezentująca cię kancelaria ma obowiązek zadbać by pozew nie tylko spełniał wszystkie warunki formalne i by z tego powodu nie został cofnięty, co niestety osobom samodzielnie składającym pisma procesowe często się zdarza, lecz przede wszystkim by zawierał wszystkie argumenty i dowody, które uzasadniać będą dochodzone przez ciebie roszczenie.

W pozwie należy bowiem nie tylko zwięźle i jasno przedstawić stan faktyczny sprawy, lecz należy również wykazać podstawę dochodzonego żądania, co w szczególności w sprawach frankowych, wymaga przeprowadzenia dogłębnej analizy prawnej i znajomości orzecznictwa sądowego. Sprawy frankowego są skomplikowane właśnie z tego powodu, że na ich tle powstaje wiele zagadnień natury prawnej, rolą twojego pełnomocnika jest więc przekonanie sądu, że jedyną właściwą jest korzystna dla ciebie interpretacja przepisów. Nie można również zapomnieć, że postępowania przeciwko bankom, poza prowadzeniem dywagacji prawnych, wymagają także przynajmniej podstawowej znajomości rynku finansowego i mechanizmu działania banków w trakcie udzielania kredytów frankowych, dlatego też twoją sprawę frankową powinien prowadzić prawnik, który posiada doświadczenie w postępowaniach prowadzonych przeciwko bankom.

Pozew, choć jest praktycznie najistotniejszym pismem, które trafi do sądu w twojej sprawie frankowej, nie jest jedyny, nie można bowiem zapomnieć, że w toku postępowania z całą pewnością zaistnieje konieczność składania dalszych pism procesowych. Reprezentująca cię kancelaria zadba więc by w każdym przypadku złożyć stosowne pismo i zaprezentować korzystne dla ciebie stanowisko, w zakreślonym przez sąd terminie. Przestrzeganie terminów wyznaczonych przez sąd lub tych wynikających bezpośrednio z przepisów jest kolejną rzeczą, która kancelaria za ciebie zrobi, warto więc to mieć na uwadze.

Profesjonalna i doświadczona kancelaria  =  mniej stresu i dużo większa szansa wygranej sprawy frankowej

W sytuacji, gdy w postępowaniu występujesz z pełnomocnikiem, wszelka korespondencja z sądu, a więc wezwania na rozprawę, czy informacja o zajęciu stanowiska, przychodzi bezpośrednio do kancelarii, nie musisz więc się martwić odbiorem korespondencji. Szczególnie istotne są tutaj zwłaszcza wezwania wysyłane przez sąd w których sąd zobowiązuje cię do przedstawienia określonych dowodów lub które nakładają na ciebie obowiązek odniesienia się do twierdzeń strony przeciwnej, gdyż sąd wyznacza w tym celu określony termin, którego upływ powoduje, że dokonana z opóźnieniem czynność nie będzie skuteczna.

Podjęcie czynności przed upływem terminów procesowych jest więc niezwykle istotne i niestety bywa dla strony bardzo stresujące, gdyż sądu nie będzie interesować jeśli nie przedłożysz w terminie wymaganych dokumentów dlatego, że przebywałeś na urlopie, lub dlatego, że odebrałeś wezwanie w okresie przedświątecznym i po prostu nie miałeś czasu by się tym zająć. Kancelaria natomiast zawsze ma obowiązek zapewnić ciągłość pracy, jeśli więc nawet twój pełnomocnik będzie przebywać na urlopie, to możesz być pewien, że na czas swojej nieobecności zapewnił zastępstwo w razie spraw pilnych i niecierpiących zwłoki.

Korzystając z usług prawnika w procesie z bankiem zdejmujesz również z siebie „ciężar” polemiki z bankiem, a także z sądem. Oczywiście jeżeli będziesz chciał zabrać głos w procesie, będziesz mógł to zrobić, jeśli jednak jesteś reprezentowany przez pełnomocnika, to co do zasady prawnik reprezentuje twoje interesy i prezentuje twoje stanowisko, nie musisz więc nawet przychodzić na wszystkie rozprawy, które sąd w twojej sprawie wyznaczy.

Przeczytaj także:

Czym się kierować wybierając kancelarie frankowe

Obowiązki każdego frankowicza po pozwaniu banku 

Powierzenie prowadzenia sprawy frankowej kancelarii nie oznacza jednak, że cała sprawa odbędzie się jakby poza tobą, bez twojego udziału, choć jeśli nie chcesz się zbytnio angażować to wcale nie musisz. Jeśli jednak sąd zdecyduje się wezwać cię na rozprawę celem przesłuchania to na takie wezwanie sądu będziesz musiał się stawić, zwykle jest to jednak tylko jedna rozprawa. Dla wielu osób właśnie składanie zeznań przed sądem jest najbardziej stresującym momentem, dlatego jeśli ty również masz obawy z tym związane, poproś swojego prawnika, aby wyjaśnił ci jak ta czynność wygląda, czego możesz się spodziewać, jakie pytania będzie zadawał sąd, a jakie bank.

Osoba z doświadczeniem w prowadzeniu spraw frankowych bez trudności będzie potrafiła przybliżyć ci niuanse całego postępowania i rozwieje twoje wszelkie obawy. Ponadto, w procesie przeciwko bankowi masz prawo przeglądać wszystkie pisma, które w twojej sprawie sądowej zostaną złożone przez twojego prawnika, przez stronę przeciwną, jak i te wysłane przez sąd, jeśli więc zależy ci by być na bieżąco z tym co dzieje się w twojej sprawie, powiedz o tym swojemu pełnomocnikowi i poproś go by na bieżąco udostępniał ci kopię otrzymanej i wysłanej korespondencji.

W przypadku komplikacji niezbędna jest pomoc doświadczonego prawnika do spraw frankowych

Powyższy podział czynności, które ty będziesz musiał wykonać, a które zrobi za ciebie kancelaria w postępowaniu przeciwko bankowi, zachodzi jednak tylko wówczas, gdy mamy do czynienia z „modelowym” postępowaniem, a więc wtedy, gdy zdecydujesz się pozwać bank, lecz nadal regularnie spłacasz zaciągnięty kredyt. Proces może natomiast dużo bardziej się skomplikować, a przez to i stanie się trudniejszy, gdy pojawią się również inne okoliczności, a więc, gdy np. bank wypowie zawartą umowę kredytu, lub co gorsza, uzyska przeciwko tobie nakaz zapłaty. W takich sytuacjach reprezentująca cię kancelaria będzie więc musiała podjąć dodatkowe czynności i przyjąć inną strategię by zabezpieczyć twoje interesy, zatem pomoc prawnika zwykle okazuje się wówczas niezbędna.

Co równie istotne, prawnik reprezentujący cię w procesie może zaproponować ci również inne rozwiązania, „sztuczki procesowe”, z których najpewniej nawet nie zdawałeś sobie sprawy. Takim przykładem jest chociażby uzyskanie zabezpieczenia na czas trwania postępowania z bankiem. Jeszcze kilka miesięcy temu sądy zgodnie nie uwzględniały wniosków o udzielenie zabezpieczenia w postaci zawieszenia spłaty kredytu na czas trwania procesu sądowego, sytuacja diametralnie zmieniła się jednak, gdy orzeczenie w polskiej sprawie frankowej wydał Trybunał Sprawiedliwości UE, więc obecnie uzyskanie zabezpieczenia już wcale trudne nie jest, jeśli oczywiście wniosek o udzielenie zabezpieczenia zostanie właściwie uzasadniony.

Korzystanie z pomocy kancelarii frankowych choć nie jest konieczne to z całą pewnością ogranicza ryzyko popełnienia błędów, a tym samym i porażki, dlatego zawsze skorzystanie z takiej pomocy należy rozważyć. Ponadto, banki zawsze są reprezentowane przez profesjonalnych pełnomocników, którzy wręcz prześcigają się w wysuwaniu coraz to nowych argumentów i tworzeniu korzystnych dla banków interpretacji, dlatego bez pomocy prawnika może być ci trudno w takim procesie, a jak wiadomo stawka jest wysoka, więc nie warto ryzykować.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Kredyty Frankowe w 2024: Sposoby na Unieważnienie Umowy i Odzyskanie Nadpłat

Zmaganie się z kredytami frankowymi stało się dla wielu...

Kancelaria frankowa Warszawa – którą kancelarię wybrać?

Wybór odpowiedniej kancelarii frankowej w Warszawie może wydawać się...

Czy opłaca się podpisać ugodę z bankiem za kredyt we frankach w 2024 roku?

Decyzja o podpisaniu ugody z bankiem w kwestii kredytów...

Unieważnienie umowy frankowej – co to oznacza? Jakie skutki niesie?

Kredyty we frankach szwajcarskich, które stały się gorącym tematem...