Frankowicze coraz chętniej podejmują sądową walkę z bankiem. Jak złożyć pozew dotyczący kredytu we frankach?

Data:

W ostatnich latach coraz więcej osób, które zaciągnęły kredyt we frankach szwajcarskich (tzw. Frankowicze), decyduje się na podjęcie sądowej walki z bankami. Przyczyną tego zjawiska są niedozwolone klauzule umowne, które mogą być podstawą do unieważnienia umowy kredytowej lub tzw. odfrankowienia. W tym artykule omówimy kiedy i jak można złożyć pozew w związku z kredytem we frankach.

Kiedy można złożyć pozew dotyczący kredytu we frankach? Pozew może zostać złożony w każdym momencie trwania umowy kredytowej, a także po jej spłacie. Ważne jest jednak, aby umowa zawierała niedozwolone klauzule, które stanowią podstawę do unieważnienia umowy kredytowej lub odfrankowienia.

Czy można walczyć o swoje prawa po spłacie kredytu we frankach? Tak, nawet jeśli kredyt został spłacony, kredytobiorca może nadal złożyć pozew. Warto pamiętać, że czas przedawnienia sprawy jest liczony od momentu, w którym kredytobiorca zostanie poinformowany o błędnych zapisach w jego umowie kredytowej, najczęściej uznaje się dzień konsultacji z prawnikiem.

Jak złożyć pozew przeciwko bankowi? Złożenie pozwu wymaga odpowiednich dokumentów. Ważne jest, aby nie opierać się na wzorach pozwów znalezionych w internecie, gdyż mogą one nie być dostosowane do indywidualnej sytuacji kredytobiorcy. Zdecydowanie lepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalnej kancelarii adwokackiej, która przygotuje pozew odpowiednio do konkretnej sprawy.

Ile trwa proces sądowy dotyczący kredytu we frankach? Czas trwania procesu może być różny i zależy od wielu czynników, takich jak poziom trudności sprawy czy obłożenie sądu. Proces może trwać od 2 miesięcy do nawet 3 lat. Warto jednak podkreślić, że przy dobrze przygotowanym pozwie aż 98% spraw orzekanych jest na korzyść konsumentów.

Podsumowując, warto rozważyć złożenie pozwu dotyczącego kredytu we frankach, jeśli umowa zawiera niedozwolone klauzule. Proces sądowy może być długotrwały, ale szanse na wygraną są wysokie, zwłaszcza gdy skorzystamy z doświadczonej kancelarii frankowej

FAQ – Najczęściej zadawane pytania dotyczące spraw frankowych

Czy istnieje możliwość znalezienia wzorów pozwów frankowych w Internecie?

Tak, w Internecie można znaleźć różne wzory pozwów frankowych. Najczęściej są one udostępniane przez osoby prywatne, które opierają się na swoich własnych doświadczeniach. Nie zaleca się jednak korzystania z takich wzorów pozwów frankowych. Tak skomplikowane sprawy powinny prowadzić jedynie wyspecjalizowane kancelarie frankowe.

Czy obecność klauzul abuzywnych w umowie kredytu frankowego gwarantuje wygraną z bankiem w sądzie?

Nie, obecność klauzul abuzywnych w umowie nie jest gwarancją wygranej. Przygotowanie się do sprawy i zgromadzenie solidnych argumentów jest kluczowe, aby móc skutecznie przeciwstawić się argumentom banku.

Czy osoba posiadająca kredyt frankowy ponosi koszty sądowe w przypadku procesu?

Tak, koszty sądowe są nieodłącznym elementem procesu frankowego. Jeśli jednak kredytobiorca wygra sprawę, bank będzie zobowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez konsumenta w trakcie trwania procesu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach frankowych nadal rośnie

W ostatnim czasie liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach...

Ugody frankowe dla frankowiczów: Czy warto zawierać ugody z bankami?

W mediach trwa intensywna kampania sektora bankowego zachęcająca frankowiczów...

Frankowicze w Polsce – Wzrost liczby pozwów przeciwko bankom o 30 procent

W Polsce trwa lawina pozwów frankowiczów przeciwko bankom. W...

Prognoza kursu franka CHF na 2024 r. Co czeka Frankowiczów?

Kurs franka szwajcarskiego jest tematem, który budzi duże zainteresowanie...