Oto dlaczego kredyty frankowe są nieważne: Odkrywamy prawdziwe zagrożenia dla kredytobiorców

Data:

Chociaż kredyty indeksowane i denominowane są zgodne z polskim prawem i nie ma przeciwwskazań do ich obecności na rynku, kredyty frankowe różnią się w pewnych aspektach, które mogą wpłynąć na ich ważność.

Główny problem kredytów frankowych polega na mechanizmie indeksacji lub odwrotnej waloryzacji, który stosują banki. Banki udzielają równowartości w złotówkach salda wyrażonego we frankach, stosując kurs kupna według własnych tabel. To pozwala im dowolnie kształtować zobowiązanie kredytobiorcy (w przypadku kredytów indeksowanych) lub wypłacać zaniżoną kwotę w złotówkach (w przypadku kredytów denominowanych). Postanowienia tego rodzaju mają charakter abuzywny i są klauzulami niedozwolonymi.

Zgodnie z art. 385 [1] § 1 Kodeksu cywilnego, postanowienia umowy zawieranej z konsumentem, które nie zostały indywidualnie uzgodnione, nie wiążą go, jeśli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami oraz rażąco naruszają jego interesy (niedozwolone postanowienia umowne).

Bez wątpienia możliwość dowolnego kształtowania kursu przez bank wpisuje się w tę kategorię. Banki mają możliwość jednostronnego i arbitralnego kształtowania wskaźnika, według którego obliczana jest wysokość kapitału i świadczeń kredytobiorców. Tego rodzaju postanowienia są sprzeczne z dobrymi obyczajami, ponieważ pozwalają bankom narzucać kredytobiorcom nieprzewidywalne ryzyko i naruszają równorzędność stron stosunku zobowiązaniowego.

W związku z powyższym, kredyty frankowe są nieważne z powodu niedozwolonego charakteru klauzul zawartych w umowach kredytowych. W wyniku tego, konsumenci mają prawo do ochrony swoich interesów i dochodzenia roszczeń przeciwko bankom stosującym tego rodzaju postanowienia w umowach kredytowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Kluczowe wydarzenia dla Frankowiczów w TSUE 15 czerwca 2023

15 czerwca 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE)...

Co oznacza unieważnienie kredytu we frankach przez sąd i jakie są jego korzyści?

Unieważnienie umowy kredytu we frankach przez sąd oznacza, że...

Kredyty frankowe – najważniejsze informacje

Czym są kredyty frankowe? Kredyty frankowe to zobowiązania powiązane...

Frankowicze: Kim są, o co walczą i jak pozbyć się kredytu we frankach?

W ostatnich latach słyszymy coraz więcej o frankowiczach -...