Rośnie liczba pozwów frankowiczów: 130 tys. przeciwko bankom, z największą falą w drodze

Data:

Niewykluczone, że jesienią tego roku liczba pozwów przeciwko bankom związanych z kredytami frankowymi ulegnie znaczącemu wzrostowi. Aktualnie, prawie 40% wszystkich czynnych kredytów frankowych jest objętych sporami prawnymi. Warto zwrócić uwagę, że liczba pozwów w polskich sądach wzrosła do około 130 tysięcy.

Ta sytuacja rozpoczęła się w 2019 roku, gdy Sąd Najwyższy oraz Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydali istotne orzeczenia dotyczące spraw frankowych. Szczególnie orzeczenie TSUE w sprawie Dziubaków wpłynęło na wzrost liczby pozwów frankowiczów.

Eksperci twierdzą, że największa fala pozwów przeciwko bankom nadchodzi w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie C-520/21 dotyczącym wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. W lutym br., Rzecznik Generalny TSUE wydał opinię korzystną dla frankowiczów, uznając, że opłatę taką mogą domagać się konsumenci, a nie banki.

Niemal 98% wyroków zapadających w sprawach frankowych jest na korzyść frankowiczów, co motywuje coraz więcej osób do złożenia pozwu przeciwko bankom. Dodatkowo, kurs franka szwajcarskiego pozostaje wysoki, a podwyżki stóp procentowych wpływają na wzrost stawki SARON, co z kolei wpływa na wysokość rat kredytów zawartych w walucie helweckiej.

W obliczu korzystnej dla konsumentów opinii Rzecznika TSUE, banki próbują zawrzeć ugody z frankowiczami, ale te oferty nie są atrakcyjne dla kredytobiorców. W międzyczasie, eksperci obserwują wzrost liczby pozwów i spodziewają się, że tendencja ta utrzyma się w najbliższych miesiącach.

Banki próbują negocjować, ale frankowicze nie ustępują

W odpowiedzi na rosnącą liczbę pozwów frankowiczów przeciwko bankom, instytucje finansowe zaczęły podejmować próby negocjacji z kredytobiorcami, oferując im ugody. Celem banków jest ograniczenie liczby nowych spraw sądowych oraz zminimalizowanie potencjalnych strat finansowych związanych z przegranymi procesami.

Jednak większość kredytobiorców pozostaje nieugięta w swoich postulatach, domagając się unieważnienia umowy kredytowej lub konwersji kredytów na złote. Frankowicze uważają, że oferty ugod przedstawiane przez banki nie są wystarczająco korzystne dla nich, zwłaszcza w kontekście orzeczeń sądowych, które często kończą się na ich korzyść.

Tymczasem, sądy zmagają się z coraz większym obciążeniem pracy spowodowanym licznymi sprawami frankowymi. W związku z tym eksperci zwracają uwagę na konieczność wprowadzenia zmian legislacyjnych, które pomogłyby uregulować sytuację i zdejmować część ciężaru z sądów. Możliwości takie obejmują m.in. wprowadzenie specjalnych przepisów dotyczących spraw frankowych, czy stworzenie specjalnych komisji rozjemczych, które byłyby odpowiedzialne za rozstrzyganie tego rodzaju sporów.

Dalsze działania w sprawach frankowych zależeć będą również od wyniku wyroku TSUE w sprawie C-520/21. Jeżeli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej potwierdzi opinię Rzecznika Generalnego, liczba pozwów frankowiczów przeciwko bankom może jeszcze wzrosnąć, co z kolei wpłynie na potrzebę opracowania nowych rozwiązań prawnych mających na celu uregulowanie tej sytuacji.

W międzyczasie, zarówno frankowicze, jak i banki czekają na dalszy rozwój sytuacji, przygotowując się do możliwego zaostrzenia walki sądowej. Biorąc pod uwagę skalę problemu oraz jego wpływ na rynek finansowy i gospodarkę, staje się coraz bardziej jasne, że rozwiązanie spraw frankowych powinno być priorytetem dla polskiego systemu prawnego i rynku finansowego.

FAQ:

  1. Ile wynosi obecnie liczba pozwów frankowiczów przeciwko bankom? Obecnie liczba pozwów frankowiczów przeciwko bankom wynosi około 130 tys., co stanowi niespełna 40% aktywnych kredytów CHF.
  2. Czy liczba pozwów frankowiczów wzrosła w ostatnich latach? Tak, liczba pozwów frankowiczów przeciwko bankom rośnie nieustannie od 2019 roku, kiedy to zapadły istotne orzeczenia Sądu Najwyższego i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
  3. Jakie wydarzenia wpłynęły na wzrost liczby pozwów frankowiczów? Wzrost liczby pozwów frankowiczów przeciwko bankom został spowodowany między innymi korzystnymi wyrokami sądów dla kredytobiorców oraz rosnącymi stopami procentowymi w Szwajcarii.
  4. Czy można spodziewać się jeszcze większej liczby pozwów frankowiczów przeciwko bankom? Eksperci zgadzają się, że fala pozwów, prawdopodobnie największa, jest jeszcze przed nami. Wyrok TSUE w sprawie C-520/21 może mieć ogromny wpływ na liczbę spraw frankowych w sądach.
  5. Jakie są przyczyny, dla których frankowicze decydują się pozwać banki? Frankowicze motywuje między innymi wysoki wskaźnik wygranych spraw (98%), rosnące stopy procentowe, nieatrakcyjne oferty ugod od banków oraz wysoki kurs franka szwajcarskiego.
  6. Czy banki próbują negocjować z frankowiczami? Tak, banki podejmują próby negocjacji z kredytobiorcami, oferując im ugody, jednak większość frankowiczów uważa te propozycje za niekorzystne i pozostaje nieugięta w swoich postulatach.
  7. Jakie zmiany legislacyjne mogłyby pomóc w rozwiązaniu spraw frankowych? Eksperci zwracają uwagę na konieczność wprowadzenia zmian legislacyjnych, takich jak specjalne przepisy dotyczące spraw frankowych czy stworzenie komisji rozjemczych odpowiedzialnych za rozstrzyganie tego rodzaju sporów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach frankowych nadal rośnie

W ostatnim czasie liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach...

Ugody frankowe dla frankowiczów: Czy warto zawierać ugody z bankami?

W mediach trwa intensywna kampania sektora bankowego zachęcająca frankowiczów...

Frankowicze w Polsce – Wzrost liczby pozwów przeciwko bankom o 30 procent

W Polsce trwa lawina pozwów frankowiczów przeciwko bankom. W...

Prognoza kursu franka CHF na 2024 r. Co czeka Frankowiczów?

Kurs franka szwajcarskiego jest tematem, który budzi duże zainteresowanie...