Kancelaria kredyty we frankach ceny i porównanie ofert

Data:

Uzyskanie korzystnego rozstrzygnięcia w sprawie frankowej nie jest już tak trudne, jak jeszcze kilka lat temu, jednak nie oznacza to, że takie postępowanie „samo się wygra” i kredytobiorcy nie muszą korzystać z pomocy profesjonalnych pełnomocników – kancelarii frankowych podczas takich procesów. Można wręcz stwierdzić, że reprezentacja w sądzie przez prawnika w sprawie frankowej, jest niezbędna by taki proces zakończył się sukcesem dla kredytobiorcy, a wszystko dlatego, że banki prześcigają się w coraz to nowych argumentach i interpretacjach dotychczas przyjętych rozwiązań po to by wygrać toczący się proces, a przynajmniej by go maksymalnie przedłużyć, w końcu dopóki sprawy nie rozstrzygnie sąd to bank nadal na udzielonym kredycie zarabia.

Kredytobiorcy, którzy chcą dochodzić swoich praw w sądzie, muszą więc podjąć trudno decyzję dotyczącą wyboru kancelarii, której swoją sprawę powierzą – wiele informacji jak ten temat znajdziesz w artykule Czym się kierować wybierając kancelarie frankowe, co jednak istotne, nie można podjąć tej decyzji tylko w oparciu o wysokość wynagrodzenia, które pełnomocnik za prowadzenie sprawy będzie chciał otrzymać.

Wzrost liczby procesów sądowych zainicjowanych przez frankowiczów spowodował, że na rynku pojawiło się również sporo kancelarii, które oferują kompleksową pomoc w dochodzeniu roszczeń od banków, wybór tej właściwej nie jest więc prosty, nie jest to jednak czynność, którą możesz zlekceważyć, bo wybór kancelarii z uwagi np. na niską cenę oferowanych usług, może bardzo źle się skończyć.

Poszukiwania kancelarii do prowadzenia sprawy frankowej możesz rozpocząć od popytania wśród rodziny i przyjaciół, czy ktoś z nich korzystał z usług kancelarii w związku z zaciągniętym kredytem we frankach i czy może ci kogoś polecić. Jeśli okaże się, że tak i otrzymasz namiar na prawnika z polecenia, to może okazać się, że twoje poszukiwania szybko się zakończą, pod warunkiem jednak, że prawnik/kancelaria specjalizują się w prowadzeniu spraw frankowych.

Specjalizacja w sporach dotyczących umów kredytowych we frankach szwajcarskich, a więc odpowiednia wiedza z tego zakresu i doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju spraw, jest najistotniejszą rzeczą na jaką koniecznie musisz zwrócić uwagę poszukując prawnika do prowadzenia twojej sprawy frankowej.

W postępowaniach sądowych dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich pojawiają się nie tylko zawiłości prawne, które wymagają znajomości przepisów i orzecznictwa, lecz takie postępowania wymagają również znajomości rynku finansowego i kwestii ekonomicznych, prawnik, który tej wiedzy nie posiada, nie będzie więc odpowiedni do prowadzenia twojej sprawy frankowej.

Nie mniej ważne jest również doświadczenie procesowe, czyli doświadczenie w prowadzeniu właśnie tego rodzaju postępowań. Pełnomocnicy banków w tego rodzaju postępowaniach stosują różne zabiegi, które jeśli nie doprowadzą do oddalenia powództwa kredytobiorcy, to przynajmniej znacznie opóźnią przebieg całego postępowania, pełnomocnik, który prowadził już spory z bankami w związku z umowami we frankach, będzie wiedział jak takim praktykom przeciwdziałać.

Ponadto, posiadanie sądowego doświadczenia pozwoli pełnomocnikowi takie sytuacje z góry przewidzieć, w związku z czym będzie się mógł na nie przygotować, a nie zostanie „zaskoczony” na sali sądowej przez pełnomocnika banku. Takie przewidujące działanie pełnomocnika zmniejsza ryzyko przegrania sprawy, gdyż musisz wiedzieć i zdawać sobie sprawę z tego, że takie ryzyko zawsze istnieje i że proces sądowy to zawsze pewna niewiadoma, i co również istotne, pełnomocnik będzie wiedział jak przeciwdziałać działaniom pełnomocników banków zmierzającym do przedłużenia postępowania i odsunięcia w czasie wydania wyroku.

Gdy więc otrzymasz oferty kilku kancelarii, które będą chciały zająć się twoją sprawą, przede wszystkim zwróć uwagę czy dana kancelaria prowadziła sprawy frankowe, w jakiej liczbie i z jakim skutkiem, a jeśli taka informacja nie zostanie ci podana, to po prostu dopytaj o takie szczegóły.

Kwestia cen w kancelariach frankowych budzi wiele emocji wśród frankowiczów. Wiele osób uważa, że prawnicy wykorzystują sytuację frankowiczów i oferują prowadzenie procesów o odfrankowienie lub unieważnienie umowy frankowej w zawyżonych cenach, pobierając nie tylko wynagrodzenie podstawowe ale także premie za sukces i koszty zastępstwa procesowego. Na rynku pojawiły się także kontrowersyjne oferty firm oferujących pomoc dla frankowiczów w formie spółek z o.o. bazujące na niskim wynagrodzeniu początkowym oraz wysokim, trudnym do obliczenia na początkowym etapie wynagrodzeniu za sukces.

Jak więc ocenić czy oferta na prowadzenie sprawy frankowej jest dobra i należy się na nią zdecydować? Nie jest to proste zadanie i aby mieć szansę dobrze wybrać powinniśmy pozbierać oferty jedynie od dobrych i sprawdzonych kancelarii – adwokatów i radców pranych z dużym doświadczeniem. Jedynie porównanie ofert doświadczonych kancelarii posiadających rozbudowaną wiedzę na temat kredytów frankowych pozwoli nam podjąć racjonalną decyzję. Ceny na pewno nie będą niskie ale kierowanie się jedynie ceną może doprowadzić do porażki w sądzie.

Porównanie ofert kancelarii frankowych jest bardzo trudne. W branży prawnej chociaż kancelaria zwykle dąży do tego samego wyniku, każdy prawnik posiada specyficzny know how i robi to na zupełnie inny sposób. Nie da się porównać jakości pracy jednoosobowej kancelarii radców prawnych do wieloosobowej dużej kancelarii adwokacko radcowskiej. Skumulowana wiedza prawnicza w dużej kancelarii w tego typu sprawach stanowi niebywałą zaletę w walce z duża korporacją jaką jest bank. Wybierając prawnika musimy brać pod uwagę wiele aspektów, także cenę, ale nie może być ona kluczowym czynnikiem wyboru.

Doświadczenie jest najistotniejszą kwestią na którą powinieneś zwrócić uwagę szukając kancelarii dla siebie, bo w kwestii wynagrodzenia prawnika zwykle masz możliwość negocjacji i dostosowania warunków płatności do twojej sytuacji, natomiast brak doświadczenia nie można niczym zastąpić, a chyba nie chcesz by pełnomocnik na twojej sprawie „uczył się” prowadzić tego rodzaju postępowania. Znalezienie odpowiedniej kancelarii może więc zająć nieco czasu, jednak lepiej jest poświęcić więcej czasu i zaangażowania w znalezienie właściwego prawnika, niż później  kwestionować niekorzystne dla ciebie orzeczenie.

8 KOMENTARZE

  1. Mysle, że w I instancja nie powinna kosztować drożej niz 12-15 tys (oczywicie bez „success fee”) – w przypadku tych naprawdę dobrych kancelarii

  2. Albo skazujesz się na wyzysk przez bank albo mniejszy ale też wyzysk przez kancelarię. Trzeba jasno pisać, że kancelarie nie są przyjaciółmi frankowiczów, ale ich tragedia jest dla nich jedynie tylko okazją do zbicia fortuny. Wiem, że trudno walczyć na dwa fronty, ale frankowicze skoro mieli jaja przeciwstawić się bankom, powinni też mieć odwagę głośno domagać się od kancelarii obniżenia stawek. Nie mają nic do stracenia, jeśli się odezwą. U nas nie ma niestety kancelarii „społecznie odpowiedzialnych”, swoje usługi wykładają na półkę jak eksluzywny towar. Skoro nie ma mowy o jakimś ludzkim podejściu przez kancelarie a one traktują nas jak biznes, to należy traktować je tak samo, twardo negocjować, głośno domagać się obniżenia stawek. Nie indywidualnie jednak, ale za pomocą kampanii publicznej: grupowo i na łamach mediów.

  3. cen usług prawniczych sie nie obniży – dobra kancelaria będzie brała wysokie wynagrodzenie teraz a po koronawirusie jak wszyscy rzucą się na pozywanie banków to wynagrodzenie będzie jeszcze większe. – w duzęj części sa one zdeterminowane kosztami procesu (ileśc pism procesowych, długośc trwania etc.) Ceny te (minimalne) sa równiez okreslone w odpowiednich rozporządzeniach. Jedyną skuteczna droga do obniżenia cen jest ilośc składany pozwów. Wiedza prawnicza na temat „przekrętu bankowego” juz nie jest wiedża tajemną ale jak widać łatwo takie sprawy przegrać idąć do sądu ze średnio doświadczonym prawnikiem lub spółką oferującą pomoc dla frankowiczów

  4. No ale jakie konkretnie ceny mają te kancelarie frankowe. Chyba to najbardziej interesuje. Jak dostaję popozycję typu 12-14 tyś za prowadzenie sprawy w 1 instancji to muszę wiedzieć czy to drogo czy tanio a jak nie podajecie cen w takim wpisie to nic nie da się ustalić

    • To standardowa cena przy kredycie średniej wielkości w kancelarii od kredytów frankowych ( takiej co specjalizuje się tylko w kredytach chf a nie np robi też odszkodowania) – taka kwota nie powinna dziwić

  5. Moglibyście napisać coś więcej o kosztach kancelarii jakie czekają przyszłego kandydata do wytoczenia sprawy przeciw bankowi. W chwili obecnej rozglądam się za kancelaria i włos się na głowie jeży. Koszty na starcie które sięgają od 13-20 tyś pln, które nie podlegają zwrotowi w przypadku przegrania sprawy. Do tego klauzula o premii za sukces ktora jest od 5-10% wartości kredytu. Przy czym zero informacji w umowie kancelarii o tym co w przypadku kiedy przegra. Wg mnie to jest kolejne strzyżenie Nas i to na całego. Do tego brak w umowie co w przypadku przegrania sprawy skoro jest zapis o premii za sukces. Koszty całościowe mogą sięgać od 30-60 tyś w przypadku kredytu na 350tys.

  6. Początkowe koszty to około 13 000, ale można to rozciągnąć w czasie, jeśli ktoś jest przyparty do muru, to zapewne będzie to dla niego trudne, jednakże świadomość, że podejmując walkę w końcu sam decydujesz o swoim losie a nie biernie czekasz, aż ci rzucą ochłapy, jest mobilizujący. To jest ryzyko, jednak można go zminimalizować wybierając dobrą i sprawdzoną kancelarię/prawnika a nie naciągaczy, którzy nawet nie wiedzą co są to te klauzule abuzywne ( a takich pewnie na pęczki na rynku). Decydując się na walkę w sądzie dajesz sobie szanse na wygraną. Nie możesz oczekiwać, że prawnik będzie pracował za darmo, tylko dla tego, że jesteś pokrzywdzony. Dobry prawnik kształci się i pracuje na swoje umiejętności latami, czemu ma ci pomagać za darmo? Wybierając dobrego prawnika zwiększasz swoje szanse na wygraną. Oszczędzając na pomocy prawnej skazujesz się na większe prawdopodobieństwo przegranej. Zawsze możesz negocjować, zmniejszając opłatę za pozew na rzecz % z success fee. Tu nie ma mowy o wykorzystywaniu- ponieważ wiesz dokładnie , jakie jest ryzyko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Popularne

Więcej podobnych
artykuły

Liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach frankowych nadal rośnie

W ostatnim czasie liczba zapadłych wyroków sądowych w sprawach...

Ugody frankowe dla frankowiczów: Czy warto zawierać ugody z bankami?

W mediach trwa intensywna kampania sektora bankowego zachęcająca frankowiczów...

Frankowicze w Polsce – Wzrost liczby pozwów przeciwko bankom o 30 procent

W Polsce trwa lawina pozwów frankowiczów przeciwko bankom. W...

Prognoza kursu franka CHF na 2024 r. Co czeka Frankowiczów?

Kurs franka szwajcarskiego jest tematem, który budzi duże zainteresowanie...