Opis Sprawy:

Uzyskanie korzystnego rozstrzygnięcia w sprawie frankowej nie jest już tak trudne, jak jeszcze kilka lat temu, jednak nie oznacza to, że takie postępowanie „samo się wygra” i kredytobiorcy nie muszą korzystać z pomocy profesjonalnych pełnomocników – kancelarii frankowych podczas takich procesów. Można wręcz stwierdzić, że reprezentacja w sądzie przez prawnika w sprawie frankowej, jest niezbędna by taki proces zakończył się sukcesem dla kredytobiorcy, a wszystko dlatego, że banki prześcigają się w coraz to nowych argumentach i interpretacjach dotychczas przyjętych rozwiązań po to by wygrać toczący się proces, a przynajmniej by go maksymalnie przedłużyć, w końcu dopóki sprawy nie rozstrzygnie sąd to bank nadal na udzielonym kredycie zarabia.

Kredytobiorcy, którzy chcą dochodzić swoich praw w sądzie, muszą więc podjąć trudno decyzję dotyczącą wyboru kancelarii, której swoją sprawę powierzą – wiele informacji jak ten temat znajdziesz w artykule Czym się kierować wybierając kancelarie frankowe, co jednak istotne, nie można podjąć tej decyzji tylko w oparciu o wysokość wynagrodzenia, które pełnomocnik za prowadzenie sprawy będzie chciał otrzymać.

Wzrost liczby procesów sądowych zainicjowanych przez frankowiczów spowodował, że na rynku pojawiło się również sporo kancelarii, które oferują kompleksową pomoc w dochodzeniu roszczeń od banków, wybór tej właściwej nie jest więc prosty, nie jest to jednak czynność, którą możesz zlekceważyć, bo wybór kancelarii z uwagi np. na niską cenę oferowanych usług, może bardzo źle się skończyć.

Poszukiwania kancelarii do prowadzenia sprawy frankowej możesz rozpocząć od popytania wśród rodziny i przyjaciół, czy ktoś z nich korzystał z usług kancelarii w związku z zaciągniętym kredytem we frankach i czy może ci kogoś polecić. Jeśli okaże się, że tak i otrzymasz namiar na prawnika z polecenia, to może okazać się, że twoje poszukiwania szybko się zakończą, pod warunkiem jednak, że prawnik/kancelaria specjalizują się w prowadzeniu spraw frankowych.

Specjalizacja w sporach dotyczących umów kredytowych we frankach szwajcarskich, a więc odpowiednia wiedza z tego zakresu i doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju spraw, jest najistotniejszą rzeczą na jaką koniecznie musisz zwrócić uwagę poszukując prawnika do prowadzenia twojej sprawy frankowej.

W postępowaniach sądowych dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich pojawiają się nie tylko zawiłości prawne, które wymagają znajomości przepisów i orzecznictwa, lecz takie postępowania wymagają również znajomości rynku finansowego i kwestii ekonomicznych, prawnik, który tej wiedzy nie posiada, nie będzie więc odpowiedni do prowadzenia twojej sprawy frankowej.

Nie mniej ważne jest również doświadczenie procesowe, czyli doświadczenie w prowadzeniu właśnie tego rodzaju postępowań. Pełnomocnicy banków w tego rodzaju postępowaniach stosują różne zabiegi, które jeśli nie doprowadzą do oddalenia powództwa kredytobiorcy, to przynajmniej znacznie opóźnią przebieg całego postępowania, pełnomocnik, który prowadził już spory z bankami w związku z umowami we frankach, będzie wiedział jak takim praktykom przeciwdziałać.

Ponadto, posiadanie sądowego doświadczenia pozwoli pełnomocnikowi takie sytuacje z góry przewidzieć, w związku z czym będzie się mógł na nie przygotować, a nie zostanie „zaskoczony” na sali sądowej przez pełnomocnika banku. Takie przewidujące działanie pełnomocnika zmniejsza ryzyko przegrania sprawy, gdyż musisz wiedzieć i zdawać sobie sprawę z tego, że takie ryzyko zawsze istnieje i że proces sądowy to zawsze pewna niewiadoma, i co również istotne, pełnomocnik będzie wiedział jak przeciwdziałać działaniom pełnomocników banków zmierzającym do przedłużenia postępowania i odsunięcia w czasie wydania wyroku.

Gdy więc otrzymasz oferty kilku kancelarii, które będą chciały zająć się twoją sprawą, przede wszystkim zwróć uwagę czy dana kancelaria prowadziła sprawy frankowe, w jakiej liczbie i z jakim skutkiem, a jeśli taka informacja nie zostanie ci podana, to po prostu dopytaj o takie szczegóły.

Kwestia cen w kancelariach frankowych budzi wiele emocji wśród frankowiczów. Wiele osób uważa, że prawnicy wykorzystują sytuację frankowiczów i oferują prowadzenie procesów o odfrankowienie lub unieważnienie umowy frankowej w zawyżonych cenach, pobierając nie tylko wynagrodzenie podstawowe ale także premie za sukces i koszty zastępstwa procesowego. Na rynku pojawiły się także kontrowersyjne oferty firm oferujących pomoc dla frankowiczów w formie spółek z o.o. bazujące na niskim wynagrodzeniu początkowym oraz wysokim, trudnym do obliczenia na początkowym etapie wynagrodzeniu za sukces.

Jak więc ocenić czy oferta na prowadzenie sprawy frankowej jest dobra i należy się na nią zdecydować? Nie jest to proste zadanie i aby mieć szansę dobrze wybrać powinniśmy pozbierać oferty jedynie od dobrych i sprawdzonych kancelarii – adwokatów i radców pranych z dużym doświadczeniem. Jedynie porównanie ofert doświadczonych kancelarii posiadających rozbudowaną wiedzę na temat kredytów frankowych pozwoli nam podjąć racjonalną decyzję. Ceny na pewno nie będą niskie ale kierowanie się jedynie ceną może doprowadzić do porażki w sądzie.

Porównanie ofert kancelarii frankowych jest bardzo trudne. W branży prawnej chociaż kancelaria zwykle dąży do tego samego wyniku, każdy prawnik posiada specyficzny know how i robi to na zupełnie inny sposób. Nie da się porównać jakości pracy jednoosobowej kancelarii radców prawnych do wieloosobowej dużej kancelarii adwokacko radcowskiej. Skumulowana wiedza prawnicza w dużej kancelarii w tego typu sprawach stanowi niebywałą zaletę w walce z duża korporacją jaką jest bank. Wybierając prawnika musimy brać pod uwagę wiele aspektów, także cenę, ale nie może być ona kluczowym czynnikiem wyboru.

Doświadczenie jest najistotniejszą kwestią na którą powinieneś zwrócić uwagę szukając kancelarii dla siebie, bo w kwestii wynagrodzenia prawnika zwykle masz możliwość negocjacji i dostosowania warunków płatności do twojej sytuacji, natomiast brak doświadczenia nie można niczym zastąpić, a chyba nie chcesz by pełnomocnik na twojej sprawie „uczył się” prowadzić tego rodzaju postępowania. Znalezienie odpowiedniej kancelarii może więc zająć nieco czasu, jednak lepiej jest poświęcić więcej czasu i zaangażowania w znalezienie właściwego prawnika, niż później  kwestionować niekorzystne dla ciebie orzeczenie.